Türkiye Kayak Merkezleri Listesi

Kış sezonu, kar fotoğrafları falan derken Türkiye’deki kayak merkezilerini araştırmaya başladık. Karşımıza çıkan 50’ye yakın kayak merkezi bizi hayrete düşürdü. Türkiye’de tatil anlayışımız ve yurt dışındaki tanıtımımız “Deniz- Kum- Güneş” üçlüsü ile özdeşleşmiş durumda olduğu için Uludağ, Kartepe, Kartal Kaya, Erciyes gibi çok bilinen kayak merkezlerinin ülkemizdeki tüm kayak merkezleri sayısının neredeyse sadece %10’u olduğunu görünce biz tabii şok 🙂 Aslında Türkiye yüzölçümünün yarısı kadar bir alanda, 1500-3000 metre arasında yükseklikte yer alan ve kış turizmi için oldukça elverişli sıradağlara sahip. Ancak son yıllarda kış turizmi bir anda popülerleşene kadar sahip olduğumuz bu potansiyel yeterince kullanılmadı. Kış turizmi için Türkiye’de inşa edilen yatak sayısının yarıya yakını Uludağ’da yer alıyor ancak bunun dışında Bolu Köroğlu, Kayseri Erciyes, Kars Sarıkamış, Erzurum Palandöken, Kocaeli Kartepe, Antalya-Saklıkent, Kastomunu Ilgaz, Isparta Davraz bölgelerinde de kış turizmine yönelik yapılan yatırımlar ile yeni kapasite artışlarına gidilmeye başlanmış. Şimdi size Türkiye’de kışın gidip kayak, snowboard vs yapabileceğiniz tüm merkezleri […]

Türkiye Kayak Merkezleri Listesi

Kış sezonu, kar fotoğrafları falan derken Türkiye’deki kayak merkezilerini araştırmaya başladık. Karşımıza çıkan 50’ye yakın kayak merkezi bizi hayrete düşürdü. Türkiye’de tatil anlayışımız ve yurt dışındaki tanıtımımız “Deniz- Kum- Güneş” üçlüsü ile özdeşleşmiş durumda olduğu için Uludağ, Kartepe, Kartal Kaya, Erciyes gibi çok bilinen kayak merkezlerinin ülkemizdeki tüm kayak merkezleri sayısının neredeyse sadece %10’u olduğunu görünce biz tabii şok 🙂

Aslında Türkiye yüzölçümünün yarısı kadar bir alanda, 1500-3000 metre arasında yükseklikte yer alan ve kış turizmi için oldukça elverişli sıradağlara sahip. Ancak son yıllarda kış turizmi bir anda popülerleşene kadar sahip olduğumuz bu potansiyel yeterince kullanılmadı.

Kış turizmi için Türkiye’de inşa edilen yatak sayısının yarıya yakını Uludağ’da yer alıyor ancak bunun dışında Bolu Köroğlu, Kayseri Erciyes, Kars Sarıkamış, Erzurum Palandöken, Kocaeli Kartepe, Antalya-Saklıkent, Kastomunu Ilgaz, Isparta Davraz bölgelerinde de kış turizmine yönelik yapılan yatırımlar ile yeni kapasite artışlarına gidilmeye başlanmış.

Şimdi size Türkiye’de kışın gidip kayak, snowboard vs yapabileceğiniz tüm merkezleri tek tek listeleyelim..

1- Kartepe Kayak Merkezi- Kocaeli

İstanbul, Sakarya ve Yalova’ya en yakın mesafede yer alan Kartepe Kayak Merkezi, özellikle Sapanca gölü sayesinde çok fazla turist çekiyor. İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü’nün aynı anda görülebildiği Samanlı Dağları’nın zirvesinde yer alan Kartepe’ye İstanbul’dan günübirlik de gidebileceğiniz bu kayak merkezinde dilerseniz butik veya lüks otellerde konaklayabilirsiniz.

Kartepe kayak merkezinde farklı zorluk derecelerinde 4 farklı kayak pisti bulunuyor.

Alabalığı ile meşhur Kartepe’de yöresel lezzetleri tadabilir, doğa yürüyüşü, zipline, binicilik, dağ bisikleti, paintball ve safari gibi aktiviteleri de deneyimleyebilirsiniz.

2- Uludağ Kayak Merkezi- Bursa

Osmangazi köprüsü ile İstanbul’dan Uludağ’a ulaşmak 2.5-3 saat civarında sürüyor. Burası Türkiye’nin ilk ve hala en popüler kayak merkezlerinden biri. Osmanlı döneminde Keşiş Dağı olarak bilinen Uludağ, Marmara Bölgesi’nin en yüksek noktası.

Winterfest gibi çeşitli etkinlikler sayesinde gençlerin; 5 yıldızlı lüks otelleri ile keyif düşkünlerinin cazibe merkezi konumunda ancak Uludağ bunların yanında Bursa kent merkezinde yer alan tarihi hamamlar ya da termaller ile de sıcak su severler ve şifa arayanlar için de birebir.

Uludağ Kayak Merkezi 1700-2500 metre aralığında rakıma, pist uzunlukları 25 km’yi bulan 11 tane ana piste ve 3 metreye kadar ulaşan kar kalınlığına sahip.

3- Kartal Kaya Kayak Merkezi- Bolu

Bolu merkeze yaklaşık 45-50 km uzaklıkta bulunan Kartal Kaya kayak merkezi, 2200 metre yükseklikte Köroğlu Dağları’nın zirvesinde yer alıyor.

Kartal Kaya Kayak merkezinde toplam uzunluğu 70 km olan 25 pist mevcut. Kar kalınlığı ise 3 metreyi aşıyor.

4- Erciyes Kayak Merkezi- Kayseri

İstanbul’dan Kayseri’ye 1 saatlik uçuş sonra da Kayseri havalimanından 25 km’lik bir yolculuk sonunda Erciyes kayak merkezine ulaşılıyor.

Modern liftleri ve son teknoloji teleferik sistemine sahip bu kayak merkezine gelmişken 1,5- 2 saatlik mesafede yer alan Kapadokya’ya da geçmenizi öneririz.

Kayseride mantı yemeyi, sucuk almayı da unutmayın.

5- Sarıkamış Kayak Merkezi- Kars

Kars şehir merkezine 55 km mesafede, 2634 metrede bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi (Cıbıltepe Kayak Merkezi), dünyada sadece Alp Dağları’na mahsus olan “kristal kar” özelliğiyle sahip sayılı kayak merkezleri arasında. (Ardahan’da yer alan Yalnızçam Kayak Merkezi de bu özelliğe sahip.)

Sarıçam ormanları içerisinde, toplam uzunluğu 12 km’yi bulan 5 piste sahip olan Sarıkamış, kayak safari veya kızaklı geziler için de çok uygun.

Kars’a, yine son dönemlerde oldukça popüler hale gelen Doğu Ekspresi ile gidip, kayak yapmak çok çok ama çok ayrı bir deneyim olacaktır.

6- Palandöken Kayak Merkezi- Erzurum

3185 metre zirveye sahip Palandöken dağlarında kurulu, Dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer alan Palandöken Kayak Merkezi’ndeki 24 pistten ikisi FIS tarafından olimpik pist olarak ilan edilmiş.

Havalimanına 20 km, kent merkezine ise 4 km mesafedeki bu kayak merkezine gelmişken, Erzurum şehrini keşfedebilir, oltu taşından yapılan süs eşyaları alabilir, tarihi ve turistik mekanları gezebilir, yöresel yemeklerini yiyebilirsiniz.

7- Davraz Kayak Merkezi- Isparta

Davraz dağı, Isparta’nın 26 km güneyinde yer alıyor ve 2635 metre zirveye sahip. Davraz kayak merkezi ise Eğirdir Gölü manzarası eşliğinde kayak imkanı sunuyor.

Kayak merkezinde toplam uzunluğu yaklaşık 23 km’yi bulan 12 adet pist mevcut.

8- Saklıkent Kayak Merkezi- Antalya

Torosların Beydağları kısmında 2550 metre yükseklikte yer alan Saklıkent Kayak Merkezi, şehir merkezine 50 km, Antalya Havalimanına ise 65 km mesafede yer alıyor. Bu kayak merkezi, Akdeniz’e ve Ekvator’a en yakın kayak tesislerinden birisi.

Konaklama için dilerseniz şehir merkezini, dilerseniz kayak merkezinde yer alan otelleri tercih edebilirsiniz.

9- Ilgaz Kayak Merkezi- Kastamonu

Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında, Ilgaz Milli Parkı içinde yer alan bu kayak merkezinde farklı zorluk seviyelerinde 3 adet pist bulunuyor.

Kastamonu merkeze 40 km, Ankara’ya yaklaşık 200 km, İstanbul’a ise 450 km mesafede yer alan Ilgaz Kayak merkezine kara yolundan gidebileceğiniz gibi, Kastamonu Havalimanından da çeşitli araçlar ile ulaşım imkanı sağlanmakta.

10- Denizli (Bozdağ) Kayak Merkezi- Denizli

İzmir’in, Ödemiş ilçesi ve Bozdağı Köyü yakınlarında Bozdağı’nda 2420 metre rakımda kurulan Denizli (Bozdağ) Kayak Merkezi, Denizli Havalimanına 141 km, Muğla’ya 147 km mesafede bulunuyor.

Farklı zorluk seviyelerinde göre pistlerin bulunduğu bu tesise gelenlerin Pamukkale’ye de uğramalarını öneririz.

11- Ergan Kayak Merkezi- Erzincan

Munzur Sıra Dağları’nın eteklerinde bulunan Ergan Kayak Merkezi 2970 metre yüksekliğe sahip. Burada toplam 12 km uzunluğundaki 4 adet pist mevcut.

Kayak merkezi, Havalimanı ve şehir merkezine 20 dakika mesafede yer alıyor.

12- Yıldız Dağı Kayak Merkezi- Sivas

Sivas’a 58 km mesafede yer alan, Yıldız Dağı eteklerinde kurulu Yıldız Dağı Kayak Merkezi 2552 metre yükseklikte. Burada farklı zorluk derecesinde 7 adet pist mevcut.

İstanbul’dan Sivas’a her gün düzenlenen uçak seferleri ise merkeze ulaşmak mümkün.

13- Yalnızçam Kayak Merkezi- Ardahan

Ardahan şehir merkezine 15 km mesafede, 2715 metrede bulunan Yalnızçam Kayak Merkezi, Doğu Anadolu, Karadeniz ve Kafkaslar’ın kesişme noktasında yer alıyor.

Dünyada sadece Alp Dağları, Türkiye’de ise şimdiye kadar sadece Sarıkamış Kayak Merkezi’nde bulunan “kristal kar” özelliğine sahip olan bu kayak merkezi 2715 metre yükseklikte ve farklı zorluk seviyelerinde en uzunu 4 km olmak üzere 4 adet piste sahip.

14- Salda Kayak Merkezi- Burdur

Burdur merkezine 77 km, Salda Gölü’nün bulunduğu Yeşilova ilçesine 17 km mesafede yer alan Salda Kayak Merkezi, Salda Gölü’nün manzarası eşliğinde kayak imkanı sunuyor.

2079 metre yükseklikte bulunan kayak merkezinde, farklı zorluklarda 5 adet pist mevcut.

Bunların dışında hali hazırda kullanıma olan açık kayak merkezlerini ve devam eden projeleri aşağıda listeliyoruz. Seç beğen kay 

15- Bubi Dağı- Ağrı

16- Zigana- Gümüşhane

17- Bolkar-Erzincan

18- Esentepe Kayak Merkezi- Bolu

19- Hazarbaba (Sivrice) Kayak Merkezi- Elazığ

20- Ladik Akdağ Kayak Merkezi- Samsun

21- Atabarı Kayak Merkezi- Artvin

22- Bitlis Çirtkaya Kayak Merkezi- Bitlis

23- Yolaçtı Kurucadağ Kayak Merkezi- Bingöl

24- Bitlis Tatvan Kayak Merkezi- Bitlis

25- Ahlat Serinbayır Kayak Merkezi- Bitlis

26- Rahva Kayak Merkezi- Bitlis

27- Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi- Ağrı

28- Kop Dağı Kayak Merkezi- Bayburt

29- Arkut Dağı Kayak Merkezi- Bolu Gerede

30- Güzeldağ Kayak Merkezi- Muş

31- Kandilli Kayak Merkezi- Erzurum

32- Haserek Kayak Merkezi- Bingöl

33- Konaklı Kayak Merkezi- Erzurum

34-  Gediz Murat Dağı Kayak Merkezi- Kütahya

35- Ovacık Kayak Merkezi- Tunceli

36- Erendağı Kayak Merkezi- Muğla

37- Şemdinli Kayak Merkezi- Hakkari

38- Abalı Kayak Merkezi- Van

39- Çambaşı Kayak merkezi- Ordu

40- Hasan Dağı Kayak Merkezi- Aksaray

41- Elmadağ Kayak Merkezi- Ankara

Devam eden projelerden bazılarını ise aşağıda ekledik.

42- Yama Dağı Kayak Merkezi- Malatya 

43- Çakırgöl Kayak Merkezi- Trabzon

44- Derbent Aladağ Kayak Merkezi- Konya

 

Kaynak : Gezikumbarasi.com

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.