Türkiye’de Denize Girilecek En Temiz 10 Plaj

türkiye'nin ilk 10 plajı Türkiye

Türkiye’de denize girilecek en temiz 10 plaj arayışı içerisindeyseniz doğru yerdesiniz. Bu yazımızda size en temiz plajlardan bahsedeceğiz.

Türkiye’de denize girilecek en temiz 10 plaj aşağıdaki yazımızda sizler için derlenmiştir.

Kleopatra (Sedir Adası) Plajı, Marmaris

Muğla’da bulunan ve Marmaris’e 23 km uzaklıkta, Sedir Adası’nda bulunan Kleopatra Plajı, ülkemizin en güzel ve en temiz plajları arasındadır. Altın rengi özel kumu, turkuaz renginde cam gibi berrak denizi, muhteşem doğası ve tüm güzellikleriyle Kleopatra Plajı, gelen misafirlerini kendisine hayran bırakmaktadır.

Bir efsaneye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra, bu özel kumu Kuzey Afrika’dan özel olarak getirmiştir. Bu özel kumun dışarıya çıkarılmaması için özel bir güvenlik görev yapmakta ve plajdan çıkanların kumları plajdan çıkarmamaları için gerekli önlemi almaktadırlar.

İztuzu Plajı, Dalyan

Muğla’nın Dalyan iline bağlı İztuzu Plajı, bir yanda tatlı su deltası, diğer yanda tuzlu denizi ve geniş sarı kumlu kumsalı ile, uçtan uca 4,5 kilometreye ulaşan eşsiz bir kumsaldır. Bu plajın önemli olmasının güzelliği dışında bir diğer nedeni de caretta caretta deniz kaplumbağalarının en önemli yuvalama noktalarından birisi olmasıdır. Buraya geldiğinizde denizin ve kumsalın keyfini çıkarırken, yuvalarından çıkıp denize kavuşmaya çabalayan caretta carettaları da gözlemleyebilirsiniz.

Önemli bir not, bu sevimli deniz kaplumbağalarını asla rahatsız etmemelisiniz.

Belcekız Plajı, Ölüdeniz-Fethiye

Fethiye Ölüdeniz’de bulunan Belcekız Plajı, Ölüdeniz’in en çok görülmek istenen plajları arasındadır. Upuzun kumsalı, mavi yeşil rengi denizi ve bembeyaz dalga köpüğüyle, gelen misafirlerine tam bir görsel şölen sunuyor. Öğleden sonra denizde çok dalgalı olabiliyor. Ayrıca bu bölge, yamaç paraşütü tutkunları için iniş pisti olarak kullanılıyor.

Patara Plajı, Antalya

Patara Plajı Akdeniz’in en uzun plajıdır. Adını yakınlardaki antik Likya kenti Patara’dan alır. Denizi çok temizdir ve mavi bayraklıdır.

Kireçtaşı zirveleri ve yuvarlanan beyaz kum tepelerinden oluşmuş bu bozulmamış cennet, aynı zamanda milli parkın bir parçasıdır. Plajın kendisi, caretta caretta deniz kaplumbağalarıiçin korunan bir üreme alanıdır 

Kaputaş Plajı, Kaş-Kemer

Etrafı sarp kayalıklarla çevrili olan Kaputaş Plajı, Kaş ile Kalkan arasındaki sahil yolu üzerinde yer almakta ve bu saklı cennete gelenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Denizin mavisini, ormanın yeşilini bir arada görebileceğiniz bir kanyon ağzı plajıdır.

Kabak Koyu Plajı, Fethiye

Kabak Koyu Plajı, bir vadinin içine gizlenmiş masmavi berrak deniziyle doğal bir güzelliktir. Ölüdeniz’e 17 km uzaklıktadır. Kayalıklarla çevrilmiş olan bu güzel koy, sedir ve kızılçam ağaçları ile ziyaretçilerine kartpostal gibi bir manzara sunmaktadır. Plajı çakıl taşları ve beyaz kumdan oluşmuştur.

Camel Beach, Ortakent Yahşi-Bodrum

Camel Beach, Bodrum’da denize girilebilecek en güzel plajlardan birisidir. Çok derin olmayan taşsız berrak denizi, yumuşacık harika kumu ve kumların arasında göreceğiniz zambaklar ile size harika bir deniz keyfi sunmaktadır.

İçmeler Plajı, Marmaris

İçmeler Plajı, çam ormanlarıyla çevrili ve Toros Dağları tarafından desteklenen bir plajdır. Berrak ve sığ denizi, tertemiz kumsalı ve sahil boyunca uzanan kafe ve restoranları ile gelen misafirlerine keyifli zamanlar sunmaktadır.

Kadırga Koyu, Assos

Kadırga Koyu, Assos’un güneyinde yer alır ve sadece km uzaklıktadır. Taşlıklı, uzun, mavi bayraklı ve geniş bir plajı vardır. Tertemiz denizde yüzerken yemyeşil zeytin ağaçlarını görebilir ve huzur bulabilirsiniz.

Palamutbükü Plajı, DatçaPalamutbükü Plajı, Datça’nın en uzun sahil şeridine sahiptir. Derinleşen masmavi denizi ile yüzmekten keyif alanların çokça ziyaret ettiği bir plajdır. Göz kamaştırıcı mavi ve yeşil rengi ve temizliği nedeniyle, denize girmek için harika bir yerdir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle