Türkiye’de Görmeniz Gereken 8 Güzel Köy

türkiye'de görmeniz gereken köyler Türkiye

Türkiye’de görmeniz gereken 8 güzel köy listesinde yer alan çok güzel meskenler vardır. Türkiye’nin muhteşem coğrafyasında her bölgede gezilip görülmeye değer ve doğal güzellikleriyle insanı mutlu eden köyler bulunmaktadır. Bu yazıda Türkiye’de görmeniz gereken 8 güzel köy isimleri tanıtılacaktır.

  1. Kayaköy

Fethiye de bulunan bu esrarengiz köy görenleri hayrete düşürmektedir. Köydeki evlerin yarısı yıkılmış vaziyettedir. Burayı ziyaret edenlerin fotoğraf makinesini alıp olağan üstü fotoğraflar çekebileceği harika bir yerdir. Fethiye’de az ziyaret edilen ve terk edilmiş bu köyde 2 kilise, 14 şapel 3500 kadar da ev bulunmaktadır. Köyün yamaçları yarı yıkılmış evlerle doludur. Bu köye aynı zamanda Hayalet Köy de denilmektedir. Bu köy büyülü ve esrarengiz bir havaya sahiptir. Bu özelliği ile gelenlerin ilgisini çekmektedir. Kayaköy’e nasıl gidilir diye merak edenler, özel araçlarıyla ve Fethiye’den kalkan minibüslerle ulaşım sağlayabilirler.

  • Kerpe Köyü

Karadeniz’in Bodrum’u olarak da bilinir. İzmit’te bulunmaktadır. Eğer İstanbul’ da yaşıyorsanız ve uzun tatillere vaktiniz yoksa tam size göre bir yer. İstanbul’dan 2,5 saat uzaklıkta bulunan adeta bir cennet güzelliğine sahip bir köydür. Denizi ve doğasıyla gelenleri memnun eden harika bir yerdir. Tam olarak köy değil aslında bir kıyı kenttir. Bulunduğu konum itibarıyla oldukça kalabalık bir yerdir. İstanbul ve çevresinde yaşayanların ilk tercih ettikleri tatil duraklarından biridir. Kalabalık tatil yapmayı sevenlerin tercih etmesi gereken bir köydür. Daha sakin ve sessiz bir dinlenme noktası arayanlar buraya hafta içi erken saatlerde gelebilirler.

  • Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık Köyü, ziyaret edenleri rengârenk evlerin karşıladığı sıra dışı bir yerdir. Tamamı kerpiç evlerden oluşan bu köyde hiçbir betonarme yapıya rastlanmamaktadır. Evler 2-3 kattan oluşmaktadır. Köy kahvaltıları yapabileceğiniz, ailenizle ve sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Buranın tarihi 1300’lere kadar gitmektedir. Taş döşemeli dar sokakları ve farklı renklerde boyanmış kerpiç evleriyle gelenleri olumlu manada hayrete düşüren bir yerdir.

  • Bademli Köyü

Türkiye’nin en güzel köyleri listesinde en ön sıralarda bulunan Bademli Köyü tam anlamıyla bir tatil köyüdür. Burası denizi, doğası, güneşi ve tam bir doğa harikası olan koyları ile göz kamaştırıcı güzelliklere sahiptir. Bademli Köyü İzmir ile Ayvalık arasında bir yerde kalmaktadır. Midilli Ada’sına komşudur. Bu köy Maldivlere benzemesiyle bilinen bir yerdir. Maldivleri andıran masmavi denizi ile gelenleri kendine mest ettirir. Bademli Köyü’nün en sevilen özelliği ise tertemiz bir denizi olmasıdır. Temmuz veya Ağustos aylarında buraya gelerek tertemiz ve ılık suların tadını çıkarabilirsiniz. Bademli Köyü’ne ulaşım zor olduğu için özel araçlarla sağlanmaktadır. Bademli Köyü’nün en güzel koyları arasında, Pissa plajı, Fame Beach, Kayra Beach, Killik Koyu, Zindancık Koyu ve Hayıtlı Koyu’dur.

  • Adatepe Köyü

Türkiye’de görmeniz gereken 8 güzel köy listesinde yer alan Adatepe Köyü Kaz dağları eteklerine kurulmuş müthiş bir köydür. Adatepe Köyü 1980’lere kadar terkedilmiş olarak varlığını sürdürmekteydi. Fakat 1980’den itibaren Kazdağı gezisi yapan bir grup tarafından keşfedilmiştir. Bu köyde bol bol keyifli yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda burası temiz havasıyla adeta başınızın dönmesine sebep olabilir. Türkiye de havası en temiz yerlerden birisidir. Sokakları ve tarihi evleriyle mekân dokusu olarak İtalya havası estirmektedir. Ayrıca bu köy sokakların temizliği ile de dikkat çekmektedir.

  • Çıralı Köyü

Antalya’nın en güzel köyü olan bu köy Olimpos’un eteklerinde sizleri karşılamaktadır. Eşsiz doğasıyla güneşiyle berrak denizi ve yumurtlamaya gelen caretta carettalar sayesinde büyülenmemek elde değil. Yumuşak eğimli 3,5 km kumsalıyla birlikte çift tarafı kayalıklarla çevrili bir plaja sahiptir. Akdeniz’in en temiz bölgeleri arasında yer alır. Çıralı Köyü’nün denizinin en önemli fark yaratan özelliği ise Ulupınar Deresinin denize dökülüyor olmasıdır.

  • Kuyucak Keçiborlu Köyü

Isparta’nın Lavanta Kokulu Köyü olarak anılmaktadır. Bu köyde kadınların istihdama katılmasını amaçlayan lavanta üretimi projesi gerçekleştirilmiştir. Yılın belirli dönemlerinde yerli ve yabancı turistlerin akın ettikleri ve köyü saran lavanta rengiyle gelenleri hayran bırakan bir köy özelliğini taşımaktadır. Lavanta bahçelerini ziyaret etmek isteyenler için en uygun dönem haziran aylarının sonu ile temmuz aylarının ortası arasında ki süreçtir. Kuyucak Köyü’ne ulaşım özel araçlarla sağlanmasının yanı sıra havaalanından kiralanan araçlarla da sağlanabilmektedir. Burayı ziyaret edenlerin tercih sebeplerinden biri de havaalanına yakın konumda yer almasıdır. Bu köy Fransa’nın Provence bölgesine olan benzerliği ile bilinmektedir. Türkiye’nin lavanta cenneti olan Kuyucak Köyü Türkiye’nin keşfedilmeyi bekleyen ender güzelliklerden biridir.

  • Savaşan Köyü

Savaşan Köyü Şanlıurfa’nın en ünlü bölgesi olan Halfeti’de bulunmaktadır. Köye ulaşım Rumkale’den kalkan teknelerle sağlanmaktadır. Bu köy içinde bulunduğu taş işlemeli evler ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla otantik hava oluşturarak gelenlerden yoğun ilgi görmektedir. Bu köy sular altında kaldığından dolayı terkedilmiş bir köy konumundadır. Buranın eski yerleşikleri bu köyün 30 km mesafesinde bulunan başka bir köye taşınmışlardır. Bu köyü ziyaret edenler buranın yaşanmışlığını bilerek gelmektedir. Bundan dolayı buraya gelip de yaşanmışlığı hissetmemek mümkün değil. Türkiye’de görmeniz gereken 8 güzel köy isimleri arasında bulunan Savaşan Köyü yaşanmışlıklarıyla, otantik ve hayalet köyü havasıyla görülmeye değer köylerden biridir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle