Türkiye’de Görülmesi Gereken Tarihi Oteller

türkiye'deki tarihi oteller Türkiye

Türkiye asırlar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu medeniyetlerin her birinden tarihi oteller gibi kültürel miraslar edinmiştir.

Son zamanlarda popüler kültür ögelerinde de sık sık yer verildiğinden Türkiye’de görülmesi gereken tarihi oteller konusu ilgi toplamaya başladı. Film ve dizi yapımcılığını üstlenen sosyal medya platformları yurtdışında olduğu gibi Türkiye için de tarihi gizemleri konu alan dizi ve filmler ortaya çıkarmaya başladı.  Böylelikle öncelerde genç nesil tarafından çok fazla ilgi görmese de son zamanlarda Türkiye’nin tarihi yapı ve otellerine ziyaret sayıları artış gösterdi.

Pera Palace

Pera Palace oteli Mustafa Kemal Atatürk gibi büyük ve gurur verici isimleri ağırlaması nedeniyle zaten uzun yıllardır ilgi gören bir tarihi oteldi. Fakat son zamanlarda Pera Palace’ta Gece Yarısı dizi ile gündeme bomba gibi düşen otelimiz eskiden olduğundan çok daha yoğun ilgi görüyor. Bunun nedeni otel hakkında efsanelerin popüler hale gelmesi ve elbette dizi sayesinde oluşan mistik havanın tadına bakılmak istenmesi. Dizide ve hikayelerde konu edinilen hikayeler gerçek midir bilinmez. Fakat Pera Palace uzun yıllar boyu hizmet verdiği ünlü ve aydın kişiler ile hiçbir diziye konu olmasa bile büyülü bir oteldir.

Pera Palace aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa standartlarına uygun ilk otelidir. Yine bu özelliği ile de ülkemiz ve kültürümüz için büyük bir önem taşır. Otelden içeriye girildiği andan itibaren sizi 1900’lü yıllara götürebilir. Belki de zaman yolcuğu yapmak için sadece Pera Palace’te bir gece yarısı geçirmeye ihtiyaç yoktur.

Divan Çukurhan

Divan Çukurhan Ankara şehrimizde bulunan göz alıcı bir yapıdır. Otel olmasının yanı sıra bir anıt olarak geçer. Dünya Anıtlar Fonu bu otelimizi “Kurtarılmayı Bekleyen 100 Anıt Yapısı” arasına almıştır. Aslında ülkemizin 16. Yüzyıl zamanlarında bile konaklamak için yapılan bir anıttır burası. Gelen misafirleri ağırlamak için ilk olarak kervansaray olarak yapılan Divan Çukurhan hem eski olması hem de muhteşem bir otantikliğe sahip olması ile Türkiye’de görülmesi gereken tarihi oteller listesine girmeye hak kazanmıştır.

Savon Hotel

Türkiye’nin medeniyetler şehri olarak bilinen Hatay ilimizde bulunan Savon Hotel mistik yapısıyla dikkat çeker. Yurtdışında bile oldukça fazla insan bu otelimizde konaklamak için yılın belli zamanlarda gelir. Çünkü burası bir otelden daha fazlasıdır. Sadece bir otel değil aynı zamanda kültür mirasımızdır. Yapı incelendiğinde özellikle Anadolu kültürünü taşıyan mimarı bir yapısı vardır. Fakat ilk olarak bir han olarak değil sabunhane olarak yapılmıştır. Zeytinyağı ve sabun imalatı yapan Savon Hotel daha sonrasında güzel yapının herkes tarafından görünüp bilinmesi için otel olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Şirehan Hotel

Dizi ve filmlerde sık sık gördüğümüz oteller ve yapılar vardır. Şirehan Hotel ’de Gaziantep ilimizde çekilen dizilerden fazlasıyla gördüğümüz mimarı yapılardan birisidir. Türkiye’de görülmesi gereken tarihi oteller arasında bulunan çoğu otelimiz gibi Şirehan Hotel’de ilk olarak 19. Yüzyılda kervansaray olarak yapılmıştır. Çok yüksek bir bina düzenine sahip değildir. Daha çok iki katlı otantik bir tasarımı vardır. Sıcak, huzurlu, mistik, otantik yerlerde kalmaktan hoşlanan kişilerin mutlaka Şirehan Hoteli görmesi tavsiye edilir.

Türkiye’nin geçmişi birkaç on yıldan ibaret değildir. İnsanoğlunun var olduğu ilk zamanlardan beri bu bölgede onlarda medeniyet gelip geçmiştir. Her biri azda olsa mimarı yapıyı etkilemiş ve bizlere miras bırakmıştır. Bizim yapmamız gereken ise ilk olarak ülkemizdeki güzellikleri gezip görmek, sonrasında farklı ülkere seyahat etmektir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle