Türkiye’de Görülmesi Gereken Tarihi Oteller

Türkiye asırlar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu medeniyetlerin her birinden tarihi oteller gibi kültürel miraslar edinmiştir. Son zamanlarda popüler kültür ögelerinde de sık sık yer verildiğinden Türkiye’de görülmesi gereken tarihi oteller konusu ilgi toplamaya başladı. Film ve dizi yapımcılığını üstlenen sosyal medya platformları yurtdışında olduğu gibi Türkiye için de tarihi gizemleri konu alan dizi ve filmler ortaya çıkarmaya başladı.  Böylelikle öncelerde genç nesil tarafından çok fazla ilgi görmese de son zamanlarda Türkiye’nin tarihi yapı ve otellerine ziyaret sayıları artış gösterdi. Pera Palace Pera Palace oteli Mustafa Kemal Atatürk gibi büyük ve gurur verici isimleri ağırlaması nedeniyle zaten uzun yıllardır ilgi gören bir tarihi oteldi. Fakat son zamanlarda Pera Palace’ta Gece Yarısı dizi ile gündeme bomba gibi düşen otelimiz eskiden olduğundan çok daha yoğun ilgi görüyor. Bunun nedeni otel hakkında efsanelerin popüler hale gelmesi ve elbette dizi sayesinde oluşan mistik havanın tadına bakılmak istenmesi. Dizide ve hikayelerde konu edinilen […]

Türkiye’de Görülmesi Gereken Tarihi Oteller

Türkiye asırlar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu medeniyetlerin her birinden tarihi oteller gibi kültürel miraslar edinmiştir.

Son zamanlarda popüler kültür ögelerinde de sık sık yer verildiğinden Türkiye’de görülmesi gereken tarihi oteller konusu ilgi toplamaya başladı. Film ve dizi yapımcılığını üstlenen sosyal medya platformları yurtdışında olduğu gibi Türkiye için de tarihi gizemleri konu alan dizi ve filmler ortaya çıkarmaya başladı.  Böylelikle öncelerde genç nesil tarafından çok fazla ilgi görmese de son zamanlarda Türkiye’nin tarihi yapı ve otellerine ziyaret sayıları artış gösterdi.

Pera Palace

Pera Palace oteli Mustafa Kemal Atatürk gibi büyük ve gurur verici isimleri ağırlaması nedeniyle zaten uzun yıllardır ilgi gören bir tarihi oteldi. Fakat son zamanlarda Pera Palace’ta Gece Yarısı dizi ile gündeme bomba gibi düşen otelimiz eskiden olduğundan çok daha yoğun ilgi görüyor. Bunun nedeni otel hakkında efsanelerin popüler hale gelmesi ve elbette dizi sayesinde oluşan mistik havanın tadına bakılmak istenmesi. Dizide ve hikayelerde konu edinilen hikayeler gerçek midir bilinmez. Fakat Pera Palace uzun yıllar boyu hizmet verdiği ünlü ve aydın kişiler ile hiçbir diziye konu olmasa bile büyülü bir oteldir.

Pera Palace aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa standartlarına uygun ilk otelidir. Yine bu özelliği ile de ülkemiz ve kültürümüz için büyük bir önem taşır. Otelden içeriye girildiği andan itibaren sizi 1900’lü yıllara götürebilir. Belki de zaman yolcuğu yapmak için sadece Pera Palace’te bir gece yarısı geçirmeye ihtiyaç yoktur.

Divan Çukurhan

Divan Çukurhan Ankara şehrimizde bulunan göz alıcı bir yapıdır. Otel olmasının yanı sıra bir anıt olarak geçer. Dünya Anıtlar Fonu bu otelimizi “Kurtarılmayı Bekleyen 100 Anıt Yapısı” arasına almıştır. Aslında ülkemizin 16. Yüzyıl zamanlarında bile konaklamak için yapılan bir anıttır burası. Gelen misafirleri ağırlamak için ilk olarak kervansaray olarak yapılan Divan Çukurhan hem eski olması hem de muhteşem bir otantikliğe sahip olması ile Türkiye’de görülmesi gereken tarihi oteller listesine girmeye hak kazanmıştır.

Savon Hotel

Türkiye’nin medeniyetler şehri olarak bilinen Hatay ilimizde bulunan Savon Hotel mistik yapısıyla dikkat çeker. Yurtdışında bile oldukça fazla insan bu otelimizde konaklamak için yılın belli zamanlarda gelir. Çünkü burası bir otelden daha fazlasıdır. Sadece bir otel değil aynı zamanda kültür mirasımızdır. Yapı incelendiğinde özellikle Anadolu kültürünü taşıyan mimarı bir yapısı vardır. Fakat ilk olarak bir han olarak değil sabunhane olarak yapılmıştır. Zeytinyağı ve sabun imalatı yapan Savon Hotel daha sonrasında güzel yapının herkes tarafından görünüp bilinmesi için otel olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Şirehan Hotel

Dizi ve filmlerde sık sık gördüğümüz oteller ve yapılar vardır. Şirehan Hotel ’de Gaziantep ilimizde çekilen dizilerden fazlasıyla gördüğümüz mimarı yapılardan birisidir. Türkiye’de görülmesi gereken tarihi oteller arasında bulunan çoğu otelimiz gibi Şirehan Hotel’de ilk olarak 19. Yüzyılda kervansaray olarak yapılmıştır. Çok yüksek bir bina düzenine sahip değildir. Daha çok iki katlı otantik bir tasarımı vardır. Sıcak, huzurlu, mistik, otantik yerlerde kalmaktan hoşlanan kişilerin mutlaka Şirehan Hoteli görmesi tavsiye edilir.

Türkiye’nin geçmişi birkaç on yıldan ibaret değildir. İnsanoğlunun var olduğu ilk zamanlardan beri bu bölgede onlarda medeniyet gelip geçmiştir. Her biri azda olsa mimarı yapıyı etkilemiş ve bizlere miras bırakmıştır. Bizim yapmamız gereken ise ilk olarak ülkemizdeki güzellikleri gezip görmek, sonrasında farklı ülkere seyahat etmektir.

Benzer Yazılar

 İstanbul’un En Güzel 5 Tarihi Sokağı 

Türkiye 4 ay önce

 Avrupa ile Asya arasında köprü kuran canlı ve tarihi şehir İstanbul, zengin kültürel mirasıyla ünlüdür. Sayısız hazinesi arasında, eşsiz güzellikleriyle öne çıkan beş tarihi sokak vardır. Bu sokaklar, zarif mimarileri ve büyüleyici hikayeleriyle İstanbul’un geçmişine bir bakış sunuyor. İster tarih meraklısı olun ister mimari harikaları takdir edin, şehri keşfederken bu sokakları mutlaka ziyaret etmelisiniz.  İstiklal Caddesi  İstanbul gezilecek yerler arasında ilk cadde, İstanbul’un kalbinde yer alan hareketli ve enerjik bir cadde olan İstiklal Caddesi var. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan bu cadde, Art Nouveau, Neoklasik ve Osmanlı gibi mimari tarzların bir karışımını sergiler. İstiklal Caddesi boyunca yürürken, çeşitli mağazalar, kafeler ve tarihi simge yapılardan oluşan bir dünyanın içine dalacaksınız. Bu canlı cadde aynı zamanda ünlü Galatasaray Lisesi ve tarihi Çiçek Pasajı gibi görkemli binaları da barındırmakta ve ziyaretçilerine büyüleyici bir tarihi yolculuk sunmaktadır.  Balat Sokakları  Sırada renkli evler ve çarpıcı Bizans mimarisiyle dolu büyüleyici Balat var. İstanbul gezilecek yerler arasında […]

Denize Sıfır Özel Havuzlu Kaş Kiralık Villalar

Türkiye 6 ay önce

Şehrin kalabalık gürültüsünden, otellerin kalabalığından sıkılanlar, göz alıcı deniz manzarası ve güneşin keyfini çıkarmak için, Kaş’ta özel havuzlu villa kiralayabilirler. Denize sıfır manzaraya sahip olan villalar tüm ihtiyaçlarınızı karşılar aynı zamanda sadece size özel olarak imkanlar sağlayan villa seçeneklerine göz atabilirsiniz. Kaş, Kalkan ve Antalya gibi bölgelerde bulunan aynı zamanda denize sıfır olan villada tatil yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça ilgi görür. İş yoğunluğundan sıkılmış, dinlenmeye ihtiyacı olan, otellerden ve otellerin kalabalığından bunalmış kişiler, genellikle konforlu ve huzurlu bir tatil isterler. Denize sıfır havuzlu villalar, sakinlik arayan kişilere eşsiz bir tatil deneyimi yaşatır. Size özel olan havuzda doyasıya eğlenebilir aynı zamanda suyun tadını çıkarabilirsiniz. Rahat bir şekilde güneşlenebilir aynı zamanda deniz manzarası ile de keyifli bir tatil ortamı yaratabilirsiniz. Villa kiralama seçenekleri son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise genellikle yeni çiftler kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ister ya da baş başa olmak istedikleri için Kaş kiralık villa seçenekleri […]

Yeni Tatil Beldesi: Adrasan

Türkiye 9 ay önce

Adrasan, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında turistler tarafından yoğun ilgi görür. Adrasan’ın en bilinen özelliklerinden biri, uzun ve geniş bir kumsala sahip olmasıdır. Denizi oldukça temiz ve berraktır, bu nedenle yüzme için idealdir. Ayrıca bölgede doğal güzellikler keşfetmek isteyenler için de birçok seçenek vardır. Adrasan Koyu’na yürüyüş yapabilir veya çevredeki tepelere tırmanabilirsiniz. Adrasan aynı zamanda birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapar. Beldedeki antik Likya kenti Olympos, tarihi yapıları ile ünlüdür. Olympos Antik Kenti, antik tiyatrosu, hamamı, agora’sı ve Akdeniz’e bakan kale kalıntıları gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra, Adrasan bölgesinde konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Bungalov evler, butik oteller ve pansiyonlar gibi birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki restoranlar, lezzetli yemekleriyle de ünlüdür. Adrasan, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sakin atmosferi ile tatil yapmak için ideal bir yerdir. Eğer henüz gitmediyseniz, mutlaka ziyaret […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.