TÜRKİYE’DE RAFTİNG YAPILABİLECEK EN EĞLENCELİ VE EN GÜZEL YERLER

türkiye'de rafting yapılacak yerler Türkiye

Ekstrem spor denince ilk akla gelen sporlardan biri elbette raftingdir. Macera tutkunlarının en çok tercih ettiği rafting adrenalin dolu sporlardan biridir. Macera ve eğlenceyi size aynı anda sunan bu ekstrem sporu Türkiye’nin birçok nehrinde yapabilirsiniz. Çünkü ülkemizin nehirleri rafting için adeta bir biçilmiş kaftandır. Sizler için Türkiye’nin en iyi, en güzel rafting bölgelerini derledik. Listemizi incelemeye ilk sıradaki Çoruh Nehri’nden başlayalım.

ÇORUH NEHRİ’NDE RAFTİNG

Dünyadaki en hızlı akan nehirler arasında yer alan Çoruh Nehri, bu özelliğinden dolayı raftingin Türkiye’deki en gözde yeri olmayı başarabilmiştir. 169 kilometrelik parkuru olan Çoruh Nehri’nde çok sayıda balık çeşidi ve ayrıca kano yapma imkanı da bulunuyor. 1993 yılında düzenlenen Dünya Rafting Şampiyonası’na ev sahipliği yapan nehir, Türkiye’nin rafting denince ilk akla gelen bölgesidir.

DALAMAN ÇAYI’NDA RAFTİNG

Her yönüyle her açıdan adeta cennet bir köşe olan ülkemizin birçok nehri rafting yapmak için uygundur. Bu nehirlerden birisi de Dalaman Çayı’dır. 12 kilometrelik parkuru bulunan nehir, yaklaşık olarak 2 saatte tamamlanmaktadır. Yılın her mevsiminde raftinge elverişli olan çay, zorluk derecesine göre acemi raftingciler ve deneyimli raftingciler için 2’ye ayrılmaktadır. Raftingi seviyor ve ilgileniyorsanız Dalaman Çayı’nı listenize ekleyebilirsiniz.

MANAVGAT ÇAYI’NDA RAFTİNG

Manavgat Çayı, herkesin bildiği gibi hiç şüphesiz Türkiye’nin en iyi rafting bölgelerinden biridir. Ancak daha önce hiç rafting yapmamış ya da henüz amatör olan rafting sporcuları için tehlikeli bir parkur olduğunu belirtmemizde fayda var. Şelaleler ve çağlayanlarla dolu olan Manavgat Çayı, çok büyük cesaret ve tecrübe gerektirmektedir. Manavgat Çayı’nda rafting yapmak isterseniz profesyonel sporcular ile birlikte hareket etmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

MUNZUR ÇAYI’NDA RAFTİNG

Yaklaşık 20 kilometrelik bir parkuru olan Munzur Çayı’nda raftingin yapıldığı en keyifli,en eğlenceli zamanlar Mayıs ve Temmuz aylarıdır. Sebebi ise Munzur Çayı’nda karların erimesi ile suların yükselmesidir. Böylece sular yükseldikçe yapılan rafting daha da keyif vermeye başlıyor ve daha eğlenceli vakitler geçirmiş oluyorsunuz.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle