Türkiye'de Trekking Yapabileceğiniz En Güzel Yerler

Trekking gruplar halinde tempolu olarak yapılan doğa yürüyüşüdür ve ara ara mola verilerek yürüyüş yapılır.

Türkiye'de Trekking Yapabileceğiniz En Güzel Yerler

Trekking gruplar halinde tempolu olarak yapılan doğa yürüyüşüdür ve ara ara mola verilerek yürüyüş yapılır. Yürüyüş yapacak olan gruplar yanlarında su ve yeterli gıda işe birlikte yola çıkarak belirli aralıklarla yürüyüş yaparlar. Yürüyüş anında zorlu tırmanma ve inişde yapmaktadırlar. Türkiye trekking açısından oldukça geniş doğal alanlara sahip olduğu için doğa severler tarafından tercih edilmektedir.

Trekking mevsimsel olmadığı için istenilen zamanda yapılabilmektedir. Günü birlik olarak yapılabileceği gibi ücretsiz olduğu için çok tercih edilmektedir. Her yaşa uygun olarak trekking yapılabilmektedir. Yaş probleminiz var ise basit yürüyüş alanlarını tercih edebiliyorsunuz. Ayrıca grup olarak yürüyüş yapabileceğiniz gibi kişisel olarak da yapabilirsiniz. Türkiye'de trekking yapabileceğiniz en güzel yerler nerelerdir sorularına cevap aramaktayız.

Türkiye'de Trekking Yapılabilecek Yerler

Türkiye trekking alanları bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Her bölgede trekking yapma olanağı vardır. Machael-Artvin trekking bölgesi en fazla tercih edilen yerlerindendir. Ve Türkiye ile Gürcistan arasında bulunan bu alanda yürüyüş yapabiliyor aynı zamanda kamp yapma imkânına da ulaşabiliyorsunuz. Torosların zirvesi olan Aladağlar da trekking için ideal yerler arasındadır. Gruplar halinde trekking turları düzenlenmektedir. Karadeniz'in Kaçkar Dağları 50'nin üzerinde yürüyüş alanına sahip olduğu için doğaseverleri buluşturmaktadır. İscehisar minik Kapadokya olarak anılan bu tarihi yer Afyon ilinde bulunmaktadır ve burdan başlayan yürüyüş Eskişehir sınırlarına kadar devam edebilmektedir. Kışın vazgeçilmez mekanlarından biri olan Uludağ yaz aylarında ise dağa yürüyüşü için tercih edilmektedir. Uludağ'a yapılan turlar vasıtasıyla doğa keyfine varılmaktadır. Bunlar dışında Likya Yolu, Köprülü Kanyon, Ihlara Vadisi de trekking için tercih edilen yerler arasında gösterilmektedir.

Trekking İçin Nasıl Giyinilir

Trekking için rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Kış aylarında ayağı yormayacak bir bot tercih edilmelidir. Ayrıca yazın giyilecek ayakkabılar da ayağı yormamalıdır. Trekking çantasında ise su ve gerekli yiyecek malzemeleri olmalıdır. Çanta çok ağır olmasın ki yürüyüşünüz zorlaşmasın. Çantada ayrıca zor durumlarda kullanılabilecek yağmurluk, yedek giysiler, eldiven, bere, şapka, el feneri ve kamp için gerekli eşyalar olmalıdır.

 

* Kaynakca Gösterilmeden Kullanılması Yasaktır !

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0