Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapmak İçin Tercih Edilecek 3 Muhteşem Yer

türkiye'de yamaç paraşütü Türkiye

Türkiye’de yamaç paraşütü yapmak isteyen kişiler için pek çok fazla alternatif bulunmaktadır ancak bu yazımızda size seçtiğimiz üç yer hakkında bilgi vereceğiz.

Türkiye’de yamaç paraşütü yapmak için pek çok farklı yer bulunmaktadır. Yamaç paraşütü yapmak isteyen çoğu insan genel olarak ülkenin pek çok farklı bölgesindeki yerleri tercih etmektedir. Ancak özellikle yaz aylarında yamaç paraşütü yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça büyük bir ilgi görmektedir.

Türkiye’de yamaç paraşütü çok fazla tercih edilen bir spordur. Bu sebeple çeşitli eğitim uçuşları ile sadece yamaç paraşütü hakkında eğitim veren üniversitede kurulmuş kulüpler vardır.

Babadağ – Fethiye, Muğla

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Babadağ yamaç paraşütü için en çok tercih edilen yerlerden biri olarak bilinmektedir. Babadağ’dan yamaç paraşütü yaparak Ölüdeniz’ in eşsiz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Bu noktadan yapacağınız yamaç paraşütü sizlere sunduğu manzaranın yanı sıra ortalama 1700 metre ile 1900 metre yüksekliğinden yapacağınız atlayışlar sayesinde bu ekstrem sporun heyecanını yaşama şansı bulabilirsiniz. Ayrıca bu atlayış ile Patara Plajı’ nı, Dalaman’ı Rodos’u bile seyretmeniz mümkündür. Burada tecrübesiz kişilerin de yapabileceği tandem uçuşlar sayesinde, bu kişilere yaklaşık olarak 50 dakika süren bir yamaç paraşütü keyfi sunulmaktadır.

İnönü C Tepesi, Eskişehir

Yamaç paraşütü sevenlerin tercih ettiği bir diğer yer ise Eskişehir’de bulunmaktadır. Burada bulunan İnönü C Tepesi yamaç paraşütü yapmak için Türk Hava Kurumu (THK) ile  iletişim kurabilirsiniz. THK’den alacağınız eğitim, Eskişehir’e 36 kilometre uzaklığındaki İnönü Eğitim Merkezi’nde verilmektedir. Bu sayede hem başlangıç eğitimi alabilir hem de eğitimli ama amatör iseniz 130 metre yükseklikten yapacağınız atlayışlar ile kendinizi yamaç paraşütü konusunda geliştirebilirsiniz. Öte yandan Eskişehir İnönü C Tepe’si Yamaç Paraşütü Şampiyonaları’nın yapıldığı yer olması sebebi ile de ün kazanan merkezler arasında yer almaktadır.

Bozdağ, İzmir

Yamaç paraşütü yapmak isteyen pek çok kişinin öncelikli tercihleri arasında Bozdağ’da yamaç paraşütü yapmak yer almaktadır. Bozdağ İzmir’e bağlı olup yamaç paraşütü yapanlara rüzgar ve gökyüzünün sunduğu o ekstrem hissi veren nadir yerlerden biridir. Öte yandan Bozdağ’a gelenler Akçakmak ve Güldalan tepelerinden de yamaç paraşütü deneyimi edinebilir. Bu noktalardan yapılacak olan atlayışlar ile yamaç paraşütü yaparken doğanın eşsiz güzelliğine tanıklık edebilirsiniz.

Türkiye’de yamaç paraşütü yapabileceğiniz diğer yerler şunlardır:

  • Munzur Dağları, Erzincan
  • Ali Dağı, Kayseri
  • Nemrut Dağı, Adıyaman
  • Asas Tepesi, Antalya

Bu yerlerden birini tercih ederek yamaç paraşütü yapabilirsiniz.  Eğer yamaç paraşütü hakkında eğitim aldıysanız bu noktalardan tek başınıza da yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Ancak yamaç paraşütü hakkında hiçbir eğitiminiz ya da tecrübeniz yoksa mutlaka profesyonel bir yardım alarak bu deneyimi elde edebilirsiniz. Ayrıca tecrübesizseniz ve yamaç paraşütü yapmak istiyorsanız tandem uçuşu yapmayı da tercih etmeniz mümkündür. Peki tandem uçuşu nedir? Tandem uçuşu, tecrübesiz kişilere uzman olan bir yamaç paraşütü eğitmeni eşliğinde yamaç paraşütü yapma olanağı sağlayan bir seçenektir. Bu uçuşta yalnız olmamanız sebebi ile deneyim sahibi bir kişiyle uçmanın keyfini çıkarabilirsiniz.  Bu uçuş, özellikle ekstrem spor yapmayı seven ancak eğitim almayan ya da yamaç paraşütü eğitimi almış olmasına rağmen yalnız başına bu deneyime sahip olamayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Tandem uçuşun yamaç paraşütü eğitimi alan kişilere sağladığı avantaj ise henüz tecrübe sahibi olamayan ama eğitimli yamaç paraşütü yapan kişilerin her durumda kullanılan taktikleri görebilmesidir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle