Türkiye’nin En Güzel Köyleri: Huzur ve Dinginlik Garanti

Köy yaşamı son yıllarda hayli çekici bir hal almaya başladı. İstatistiki veriler de bize büyük şehirlerden, metropollerden daha doğal ve organik yerlere bir göç olduğunu gösteriyor. Ayrıca deneyim turizminin ve  kavramının yükselişiyle beraber seyahat rotaları da beş yıldızlı otellerden ya da büyük yerleşim yerlerinden köylere doğru kaymaya başladı.  Özellikle iklim değişiklikleri ve büyük şehirlerin popülasyonundaki hızlı artış, doğal ve tarihi alanları daha ilgi çekici hale getirdi. Zamanın daha yavaş ve daha sakin şekilde aktığı  köyler; basit yaşamları, temiz havaları, şirin atmosferleri ve yeşile doyuran manzaralarıyla ilham vermeye başladı. Yeni bir düşünme biçimi olan yeşil seyahat olgusunun da trend haline geldiğini göz önünde bulundurursak köy yaşamının ve köy gezilerinin önümüzdeki süreçte daha cazip hale geleceğini söyleyebiliriz.  Bu yazımızda Türkiye’nin en güzel köylerini inceleyeceğiz ve doğal hayat peşinde yol alacağız. Hazırsan başlayalım, ama öncelikle yeşil seyahat kavramından biraz bahsedelim.  Yeşil Seyahat: Doğanın Parçası Ol Sürdürülebilir turizm ya da ekoturizm gibi kavramlar son yıllarda […]

Türkiye’nin En Güzel Köyleri: Huzur ve Dinginlik Garanti

Köy yaşamı son yıllarda hayli çekici bir hal almaya başladı. İstatistiki veriler de bize büyük şehirlerden, metropollerden daha doğal ve organik yerlere bir göç olduğunu gösteriyor. Ayrıca deneyim turizminin ve  kavramının yükselişiyle beraber seyahat rotaları da beş yıldızlı otellerden ya da büyük yerleşim yerlerinden köylere doğru kaymaya başladı. 

Özellikle iklim değişiklikleri ve büyük şehirlerin popülasyonundaki hızlı artış, doğal ve tarihi alanları daha ilgi çekici hale getirdi. Zamanın daha yavaş ve daha sakin şekilde aktığı  köyler; basit yaşamları, temiz havaları, şirin atmosferleri ve yeşile doyuran manzaralarıyla ilham vermeye başladı.

Yeni bir düşünme biçimi olan yeşil seyahat olgusunun da trend haline geldiğini göz önünde bulundurursak köy yaşamının ve köy gezilerinin önümüzdeki süreçte daha cazip hale geleceğini söyleyebiliriz. 

Bu yazımızda Türkiye’nin en güzel köylerini inceleyeceğiz ve doğal hayat peşinde yol alacağız. Hazırsan başlayalım, ama öncelikle yeşil seyahat kavramından biraz bahsedelim. 

Yeşil Seyahat: Doğanın Parçası Ol

Yeşil Seyahat

Sürdürülebilir turizm ya da ekoturizm gibi kavramlar son yıllarda hayli revaçta. Yeşil seyahat veya başka bir deyişle çevreci seyahat de doğal alanlara karşı sorumlu olmayı içeren ekoturizmi kapsıyor. 

Ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliğe önem veren sorumlu seyahat deneyimlerine karşılık gelen yeşil seyahat, doğayı koruma ve ona sahip çıkma düşüncesi ile başlıyor, doğal alanlara olumlu bir katkı yapmanın önemini de içerisinde barındırıyor. 

Biyoçeşitliliğe ve lokal kültürlere karşı duyarlı olduğu için tüm dünyaya oldukça hızlı şekilde yayılan yeşil seyahat, yaşadığımız çağ açısından “sürdürülebilirliğin” önemini vurguluyor ve tüm gezginleri yaşadıkları dünyaya karşı sorumlu olmaya davet ediyor. 

Yaşadığımız ülkenin de her köşesinde olağanüstü güzellikler ve yeşil seyahat rotaları bulunuyor. Türkiye’nin köyleri gezginlere eşsiz doğa gezileri ve kültürel seyahatler sunuyor, farklı deneyimler yaşayabilecekleri rotalar sağlıyor. Şimdi, birbirinden güzel ve gizemli köylere doğru yola çıkalım. 

Maral Köyü: Cennetten Bir Köşe

Maral Köyü

Artvin, ülkemizin cennet köşelerinin başında geliyor. Buradaki doğal güzelliklerin ve kartpostallardan fırlamış gibi duran manzaraların tarifi yok desek abartmış olmayız. Artvin’in Maçahel Bölgesi’ne bağlı Maral Köyü de bu kusursuz güzelliklerin başında geliyor. 

Maçahel Bölgesi, Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan ve toplamda 18 köyden oluşan bir yerleşim yeri. 1921 yılında yapılan Türkiye – Rusya sınır anlaşması çerçevesinde burada bulunan köylerin 12 tanesi Gürcistan, 6 tanesi ise Türkiye sınırları içerisinde kalmış. Maral Köyü de ülke sınırlarımızda kalan köylerden biri.

Eşsiz bir doğaya sahip bu köy, doğa tutkunları ve yeşil seyahat seven gezginler açısından muhteşem bir nokta. Burada bulunan ve 65 metre yükseklikten dökülen Maral Şelalesi de ayrıca görmen gereken gizemli bir güzellik. Maçahel Vadisi içerisinde bulunan şelale, yemyeşil ladin ve kayın ağaçları ile örtülü. 

Maral Köyü yemyeşil atmosferi ve dış dünyaya kapalı ortamıyla huzuru bulabileceğin bir yer. Buraya geldiğinde kendinle baş başa kalabilir ve doğanın tüm çekiciliğini sonuna kadar hissedebilirsin. Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise Trabzon’a uçmak ve oradan aktarma yapmak! 

Kozbeyli Köyü: Enfes Taş Evler 

Kozbeyli Köyü

Kozbeyli Köyü, İzmir‘in Foça ilçesinde yer alan saklı bir cennet. Taş evleri, tarihi kalıntıları ve dinginlik veren yaşamı ile ilgi çekici bir güzergah olan Kozbeyli Köyü, kafasını dinlemek isteyen gezginler için oldukça uygun. 

Yaklaşık 600 yıl kadar önce kurulan Kozbeyli Köyü, önceleri Şaphane Dağı’nın zirvesine yakın bir konumdaymış. Ancak daha sonra Yeni Foça Körfezi’nden gelen korsanlara karşı daha korunaklı bir bölge olması nedeniyle köy şu andaki yerine taşınmış.  

Temiz havası, sessiz sokakları ve huzur dolu yapısıyla Kozbeyli Köyü, son yıllarda büyük şehirlerden göç alan yerlerden. İzmir, İstanbul ve diğer büyükşehirlerden kaçıp buraya yerleşenlerin sayısı her geçen gün artıyor. 

Ayrıca Kozbeyli Köyü’nün İzmir’e yakın olması da ciddi bir avantaj. Şehir özlemi çekmeye başlayanlar kolayca İzmir merkeze ulaşabiliyor ve ihtiyaçlarını giderebiliyor. Aklında olsun; Kozbeyli Köyü’nün Dibek Kahvesi de hayli ünlü. Buraya gelirsen bu kahveyi mutlaka ziyaret et ve bir Türk kahvesi yudumla, pişman olmayacaksın! 

Vakıflı Köyü: Zeytin ve Çam Ağaçlarıyla Kaplı 

Vakıflı Köyü

Kaynak

Vakıflı Köyü, Hatay‘ın Samandağ ilçesine bağlı bir köy. Akdeniz’e yüzünü dönmüş ve bol oksijenli bir bölgede kurulan köy, tarihsel olarak da hayli önemli. Eski bir Ermeni köyü olan Vakıflı, kültürel açıdan Türkiye’nin en özel köylerinden. 

Son yıllarda gezginlerin uğrak noktalarından biri olan köy, deneyim odaklı seyahatler açısından oldukça ilgi çekici bir yer. Zeytin ve çam ağaçları ile kaplı olan köy, Akdeniz güneşinin kendisini güzelce hissettirdiği huzur dolu bir durak.

Tarihi ve doğanın iç içe geçtiği Vakıflı Köyü, kendine has mimari özellikler taşıyan taş evleriyle de görülmeye değer. 

Adatepe: Kaz Dağlarına Doğru 

Adatepe Köyü Kazdağları

Adatepe Köyü; Kaz Dağlarının batı tarafında yer alıyor. Deniz seviyesinden 280 metre yükseklikte bulunan köy, oksijeni bol atmosferiyle ve tertemiz doğasıyla dikkat çekiyor. Eski bir Rum köyü olan Adatepe, taş işçiliğinin öne çıktığı tarihi evleri ve sessiz sokaklarıyla da ilham verici bir durak.

Tarihi, doğal ve kültürel değerleri nedeniyle koruma altında olan bu yerleşim yeri, oksijen deposu niteliğindeki çam ormanlarıyla sarılı. Aynı zamanda bu köy, Rum-Türk kültürünün de beraber yaşadığı en eski köylerimizden de biri. Bu yönüyle de hayli kıymetli. 

Ayrıca buraya geldiğinde tarihi ve görkemli çınarların altında keyifle kahve içmeyi, Zeus Altarı’na çıkmayı ve Taş Mektep’i görmeyi ihmal etme!

Faralya Köyü: Likya Yolu’nun Parçası 

Faralya Köyü

Faralya ya da bir başka isimle Uzunyurt; Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir yerleşim yeri. Denizden yaklaşık 450 metre yükseklikte bulunan bu göz alıcı güzellikteki yerleşim yeri; Fethiye’ye 25 km, Ölüdeniz’e ise 10 km uzaklıkta. 

Tarihi Likya Yolu üzerinde bulunan bu cennet; Hisar, Orta ve Kabak olmak üzere 3 mahalleden oluşuyor. Sırtını Baba Dağı’na vermiş, yüzünü ise Akdeniz’e dönmüş olan Faralya Köyü, manzara tutkunu gezginler için baş döndürücü bir güzelliğe sahip. 

Kızılçam ormanları içinde cennetten bir köşe olan Faralya Köyü, dünyaca ünlü Times dergisi tarafından da “Türkiye’de bulunan gizli cennetlerden” biri olarak gösterilmiş. Eğer denize doğru uzanan sakin ve huzurlu bir köşe arıyorsan Faralya seni çağırıyor! Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu da Dalaman’a uçup oradan aktarma yapmaktan geçiyor. 

Kaynak

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.