Türkiye’nin En Güzel Seyir Terasları

Anadolu coğrafyası, ortalama bin 300 metre yüksekliği ile dört mevsimin bir arada yaşandığı çeşitliliğe sahip. Batıdan doğuya gittikçe artan yükseklik Büyük Ağrı Dağı’nda Anadolu coğrafyasının en yüksek noktasına ulaşıyor. Türkiye‘nin en yüksek noktası olan Ağrı Dağı 5 bin 137 metre yüksekliğinde. Geniş platolar, kanyonlar, akarsuların özgürce aktığı vadilerle çevrili olan Türkiye topraklarında birbirinden güzel manzaraların keyfini çıkarmaya yardımcı olan seyir terasları bulunuyor. Anadolu’nun en güzel seyir terasları bu yazıda. Türkiye’nin En Güzel Seyir Terasları 1. Safranbolu Kristal Teras UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesi birçok kişinin zihninde geleneksel ahşap Osmanlı evleriyle tanınıyor. Tokatlı Kanyonu üzerine inşa edilen, yerden yüksekliği 80 metre olan cam teras Türkiye’de bu alanda inşa edilen ilk seyir terası özelliğini taşıyor. 80 tona kadar ağırlık taşıyabilen kristal terasın çevresinde piknik alanları, kahvaltı ve yemek yenilebilecek kafe ve restoranlar bulunuyor. Giriş ücreti: 5 TL. 2. Çankırı Kalesi Türkiye’de turizmden yeteri kadar pay alamayan Çankırı’da Çankırı Belediyesi’nin […]

Türkiye’nin En Güzel Seyir Terasları

Anadolu coğrafyası, ortalama bin 300 metre yüksekliği ile dört mevsimin bir arada yaşandığı çeşitliliğe sahip. Batıdan doğuya gittikçe artan yükseklik Büyük Ağrı Dağı’nda Anadolu coğrafyasının en yüksek noktasına ulaşıyor. Türkiye‘nin en yüksek noktası olan Ağrı Dağı 5 bin 137 metre yüksekliğinde.

Geniş platolar, kanyonlar, akarsuların özgürce aktığı vadilerle çevrili olan Türkiye topraklarında birbirinden güzel manzaraların keyfini çıkarmaya yardımcı olan seyir terasları bulunuyor. Anadolu’nun en güzel seyir terasları bu yazıda.

Türkiye’nin En Güzel Seyir Terasları

1. Safranbolu Kristal Teras

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesi birçok kişinin zihninde geleneksel ahşap Osmanlı evleriyle tanınıyor. Tokatlı Kanyonu üzerine inşa edilen, yerden yüksekliği 80 metre olan cam teras Türkiye’de bu alanda inşa edilen ilk seyir terası özelliğini taşıyor.

80 tona kadar ağırlık taşıyabilen kristal terasın çevresinde piknik alanları, kahvaltı ve yemek yenilebilecek kafe ve restoranlar bulunuyor. Giriş ücreti: 5 TL.

2. Çankırı Kalesi

Türkiye’de turizmden yeteri kadar pay alamayan Çankırı’da Çankırı Belediyesi’nin hayata geçirdiği seyir terası projesi şehrin turizm hedefine ulaşması yolundaki en önemli adımlardan biri. Bin 200 metre yükseklikten muhteşem kent manzarasına sahip olan seyir terası bağlı olduğu kayadan 100 metre yüksekte yer alıyor. Ülkemizin en geniş taban alanına sahip seyir terası olan bu sembol yapı Çankırı Kalesi’nin üzerinde. Giriş ücreti: 3 TL.

3. Hatila Vadisi Milli Parkı, Artvin

Artvin Hatila Vadisi Milli Parkı’nda, Sıkıldım Kayası Mevkii’nde yer alan seyir terası Türkiye’nin en yüksek seyir teraslarından biri. Hatila Deresi’nden 220 metre yüksekte bulunan seyir terasının 50 metrekare cam alanı var. Milli Parka yaya giriş 4 TL, araçla giriş ise 12 TL.

4. Torul Kalesi, Gümüşhane

Gümüşhane kent merkezinde Torul Kalesi üzerinde yer alan seyir terası 240 metre yükseklikte bulunuyor. 90 metrekarelik bir genişliğe sahip olan cam terasa aynı anda 50 kişi çıkabiliyor. Doğu Karadeniz’in en yüksek cam terası olan Torul Kalesi’nden Zigana ve Sarıç dağlarının manzarası izlenebiliyor. Giriş ücreti: Tam 5 TL, öğrenci 2,5 TL.

5. Tortum Gölü, Erzurum

Erzurum’un Uzundere ilçesi sınırlarında bulunan Tortum Gölü üzerinde yer alan seyir terası yerden 143 metre yükseklikte. Cam teras kanyon ve eşsiz göl manzarasına sahip. Teras, göle doğru 12 metre uzanıyor. Terasın yanı başında bir de kafeterya var. Giriş ücreti ise 5 TL.

Kaynak: turna.com

Benzer Yazılar

 İstanbul’un En Güzel 5 Tarihi Sokağı 

Türkiye 4 ay önce

 Avrupa ile Asya arasında köprü kuran canlı ve tarihi şehir İstanbul, zengin kültürel mirasıyla ünlüdür. Sayısız hazinesi arasında, eşsiz güzellikleriyle öne çıkan beş tarihi sokak vardır. Bu sokaklar, zarif mimarileri ve büyüleyici hikayeleriyle İstanbul’un geçmişine bir bakış sunuyor. İster tarih meraklısı olun ister mimari harikaları takdir edin, şehri keşfederken bu sokakları mutlaka ziyaret etmelisiniz.  İstiklal Caddesi  İstanbul gezilecek yerler arasında ilk cadde, İstanbul’un kalbinde yer alan hareketli ve enerjik bir cadde olan İstiklal Caddesi var. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan bu cadde, Art Nouveau, Neoklasik ve Osmanlı gibi mimari tarzların bir karışımını sergiler. İstiklal Caddesi boyunca yürürken, çeşitli mağazalar, kafeler ve tarihi simge yapılardan oluşan bir dünyanın içine dalacaksınız. Bu canlı cadde aynı zamanda ünlü Galatasaray Lisesi ve tarihi Çiçek Pasajı gibi görkemli binaları da barındırmakta ve ziyaretçilerine büyüleyici bir tarihi yolculuk sunmaktadır.  Balat Sokakları  Sırada renkli evler ve çarpıcı Bizans mimarisiyle dolu büyüleyici Balat var. İstanbul gezilecek yerler arasında […]

Denize Sıfır Özel Havuzlu Kaş Kiralık Villalar

Türkiye 6 ay önce

Şehrin kalabalık gürültüsünden, otellerin kalabalığından sıkılanlar, göz alıcı deniz manzarası ve güneşin keyfini çıkarmak için, Kaş’ta özel havuzlu villa kiralayabilirler. Denize sıfır manzaraya sahip olan villalar tüm ihtiyaçlarınızı karşılar aynı zamanda sadece size özel olarak imkanlar sağlayan villa seçeneklerine göz atabilirsiniz. Kaş, Kalkan ve Antalya gibi bölgelerde bulunan aynı zamanda denize sıfır olan villada tatil yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça ilgi görür. İş yoğunluğundan sıkılmış, dinlenmeye ihtiyacı olan, otellerden ve otellerin kalabalığından bunalmış kişiler, genellikle konforlu ve huzurlu bir tatil isterler. Denize sıfır havuzlu villalar, sakinlik arayan kişilere eşsiz bir tatil deneyimi yaşatır. Size özel olan havuzda doyasıya eğlenebilir aynı zamanda suyun tadını çıkarabilirsiniz. Rahat bir şekilde güneşlenebilir aynı zamanda deniz manzarası ile de keyifli bir tatil ortamı yaratabilirsiniz. Villa kiralama seçenekleri son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise genellikle yeni çiftler kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ister ya da baş başa olmak istedikleri için Kaş kiralık villa seçenekleri […]

Yeni Tatil Beldesi: Adrasan

Türkiye 9 ay önce

Adrasan, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında turistler tarafından yoğun ilgi görür. Adrasan’ın en bilinen özelliklerinden biri, uzun ve geniş bir kumsala sahip olmasıdır. Denizi oldukça temiz ve berraktır, bu nedenle yüzme için idealdir. Ayrıca bölgede doğal güzellikler keşfetmek isteyenler için de birçok seçenek vardır. Adrasan Koyu’na yürüyüş yapabilir veya çevredeki tepelere tırmanabilirsiniz. Adrasan aynı zamanda birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapar. Beldedeki antik Likya kenti Olympos, tarihi yapıları ile ünlüdür. Olympos Antik Kenti, antik tiyatrosu, hamamı, agora’sı ve Akdeniz’e bakan kale kalıntıları gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra, Adrasan bölgesinde konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Bungalov evler, butik oteller ve pansiyonlar gibi birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki restoranlar, lezzetli yemekleriyle de ünlüdür. Adrasan, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sakin atmosferi ile tatil yapmak için ideal bir yerdir. Eğer henüz gitmediyseniz, mutlaka ziyaret […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.