Türkiye’nin En Popüler Sokak Lezzetleri

türkiye’nin en popüler sokak lezzetleri Türkiye

Türkiye’nin en popüler sokak lezzetleri, herkesin iştahını kabartan lezzetlerdendir. Dış mekanda servis edilebilmesi, çok lezzetli olması ve doyurucu olması gibi nedenlerden dolayı çok fazla tercih edilmektedir. Türkiye’nin en popüler sokak lezzetleri arasında simit, midye dolma, çiğ köfte, balık ekmek, kestane, süt mısır, tantuni, pamuk şeker, tavuklu pilav, buzlu badem, döner ekmek, kumpir, kumru, kokoreç, kağıt helva, dondurma vb gibi birçok seçenek bulunmaktadır.

Simit

Susamlı, çıtır çıtır bir sokak lezzeti olan simit, vazgeçilmez bir lezzettir. Hafif pembemsi ve çıtır dış kabuğu, yiyenlere büyük bir keyif verir. Simit, çay, domates ve peynir eşliğinde yenildiğinde, adeta bir ziyafete dönüşür.

Midye Dolma

Çoğunlukla sahili olan yerlerde tüketilse de, ülkemizin birçok yerinde midye dolma bulup bu lezzeti deneyimlemek mümkündür. Bir tane yemek asla yetmeyecek, 3, 5, 7 derken yediğiniz dolmaları bir süre sonra saymayı bırakacak ve bu lezzetin tadını çıkarmaya başlayacaksınız. Midyenin içine pirinç ve baharat ilave edilmesi ile yapılan bu sokak lezzeti, damaklarınızı şenlendirmeye yetecektir.

Çiğ Köfte

Etli ve etsiz çeşitleri bulunan çiğ köfte, sokak lezzetleri olarak düşünüldüğünde, etsiz, sadece bulgurlu olan türünden bahsettiğimiz anlaşılmalıdır. Soslarla, salçayla ve baharatlarla harmanlanmış ve yoğurulmuş bulgurdan oluşan çiğ köfte, dürüm içerisine sarılarak tüketilebilir, yeşillikler eşliğinde ya da sade olarak büyük bir keyifle yenilebilir. Yanında bir bardak ayran eşliğinde harika bir lezzete dönüşür.

Balık Ekmek

Hem pratik, hem de sağlıklı bir sokak lezzeti arıyorsanız, balık ekmek tam size göre bir seçenek olacaktır. Ekmeğin arasına balık ve yeşillik koyularak hazırlanan balık ekmek, hem karnınızı doyuracak, hem de lezzeti ile damak tadınıza hitap edecektir.

Kestane

Türkiye’nin en popüler sokak lezzetleri arasında kestaneyi saymadan geçmek olmaz. Kestane, kış aylarının başında sokaklarda görülmeye başlar. Ateşte pişirilen kestane bir kesekağıdının içine konularak isteyen kişiye servis edilir. Çok lezzetli olması nedeniyle bir paket kestane size asla yetmeyecektir.

Süt Mısır

Suda haşlanmış ve közde pişmiş seçenekleri olan süt mısırı, koçanı ile beraber ya da bardakta servis edilenlerinden tercih edebilirsiniz. Dileyenlere üzerine biraz tereyağ ve tuz ilave edilerek servis edilen süt mısır da, en iyi sokak lezzetleri arasında üst sıralarda yerini almaktadır.

Tavuklu Pilav

Evde istediğiniz türde pilav yapın, sokakta yediğiniz tavuklu nohutlu pilavın yerini asla alamayacaktır. Araba içerisinde ya da küçük bir seyyar dükkan içinde satılan tavuklu pilav, hem çok lezzetlidir hem de karnınızı doyuracak hızlı bir atıştırmalık seçenektir.

Buzlu Badem

Genellikle Ege Bölgesi’nde görülen buzlu badem, yazın sıcağında sizi ferahlatacak mükemmel bir sağlıklı sokak lezzet seçeneğidir. Kabukları soyulmuş buzlu bademleri avuç avuç yemek isteyeceksiniz.

Döner Ekmek

Gelelim en vazgeçilmez sokak lezzetlerinden birisi olan döner ekmeğe. Özel olarak hazırlanmış, baharatlar ve yağlarla harmanlanmış leziz etin, yavaş ateşte pişerek, yaprak şekilde kesilmesi ve ekmeğin arasına patates kızartması ile servis edilmesi ile hazırlanan bu eşsiz lezzet, vazgeçilemeyen en güzel tatlardandır.

Kumpir

Fırında pişirilmiş sıcacık patatesin içerisine tereyağ, kaşar ve dilediğiniz iç malzemelerin eklenmesi ile hazırlanan kumpir, sokak lezzetlerinin vazgeçilmezleri arasındadır.

Kağıt Helva

İki adet kağıt helva arasına dondurma koyulmasıyla oluşan bu mükemmel serinletici tada kimse hayır diyemez. Yaz aylarında serinlemek isteyenlerin tercihi olan kağıt helva arasında dondurma, yazın gelmesini sabırsızlıkla beklememize neden olmaktadır.

Dondurma Yaz aylarının gelmesi ile birlikte Türkiye’nin en popüler sokak lezzetleri arasında olan dondurmayı her yerde görmeye başlarız. Meyveli, kakaolu, karamelli, cevizli, sakızlı vb gibi birçok seçeneği olan dondurma, vazgeçilemeyen tatlar arasındadır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle