TÜRKİYE’NİN HİMALAYALAR’I: ALADAĞLAR

Türkiye

Gelecek tatil günlerinizin sayısı belki de Himalayalar’a gitmek için çok kısa ya da ilk tırmanış deneyiminiz için hangi rotayı seçeceğinize karar veremiyorsunuz. Peki sıradaki gezinizde Torosların zirvesine yakından bakmaya ne dersiniz? Dağ tırmanışlarını, yaban hayatı gözlemlemeyi ve gözünüzü bulutların arasından görünen zirvelere dikmeyi seviyorsanız Orta Anadolu’nun zirvesinde, eteklerinde tüm bunları ve fazlasını bulabilirsiniz. Toros sıradağlarının yüksek zirvelerini oluşturan Aladağlar, Türkiye’nin jeolojik özellikleri bakımından en çok ilgi çeken yerlerinden biri. Farklı coğrafi oluşumları bir arada görmek, yüksek platolarda gezinmek ve gün içinde birden fazla iklimi aynı anda yaşamak için sıradaki yolculuk biletinizi Niğde, Kayseri ve Adana sınırları içinde kalan, tam 54.524 hektarlık (545.240 dekar) yüz ölçümüne sahip Aladağlar Milli Parkı için alabilirsiniz. Yeryüzüne zirveden bakmanın, sarp buzul kayalıklarını keşfetmenin ve hayatı doğanın penceresinden görmenin en popüler rotalarından biri olan Aladağlar sıradaki keşif için sizi bekliyor.

DAĞCILIK VE KAMP TUTKUNLARININ GÖZDESİ ALADAĞLAR NEREDE?

1995 yılında milli park ilan edilen ve ziyarete açıldığı günden bu yana doğasever turistlerin akınına uğrayan Aladağlar Milli Parkı, Niğde, Adana ve Kayseri şehirlerinin sınırlarına kadar uzanıyor. Bölgeye Niğde üzerinden ulaşmak için ilk durak Çamardı ilçesi oluyor ve ardından sizi 15 kilometrelik bir minibüs yolculuğu bekliyor. Kayseri üzerinden gelişlerde ise Yahyalı ilçesinden sonra, 30 kilometrelik bir yolculuğun ardından Aladağlar Milli Parkı’na ulaşabilirsiniz. Ancak milli parka en kolay, ekonomik ve hızlı ulaşım elbette uçakla ve Adana Havalimanı’na indikten sonra yapmanız gereken tek şey otogardan Çamardı ilçesine giden araçları kullanmak. Tek bir geziye farklı şehirleri, farklı coğrafyaları, dağları ve kanyonları sığdırmak için ihtiyacınız olan her şey bu güzergahlarda tüm görkemiyle sizi bekliyor.

DORUKLARIN GÖLGESİNDE SAKLI BİR MASAL: ALADAĞLAR MİLLİ PARKI

Aladağlar Milli Parkı, tabiatın zenginliklerini bir arada görme ve yaşama fırsatı sunan nadir coğrafyalardan biri. Fotoğraf tutkunlarının, tırmanış meraklılarının, hatta rafting heyecanından vazgeçemeyenlerin ortak adresi olan bu milli parkı bu kadar eşsiz kılan da işte bu farklı oluşumların yarattığı görkemli manzaralar. Aladağlar Milli Parkı’nda trekking yapmak, şimdiye kadar gördüğünüz yürüyüş rotalarından daha sıra dışı ve unutulmaz olabilir. Bölgedeki karstik araziyi besleyen şelalelerden biri olan Kapuzbaşı Şelaleleri’nde başlayan yürüyüş, sizi Hacer Ormanı’nda akan boğaza götürdüğünde bir doğa yürüyüşünden beklediğiniz her şeyi burada bulduğunuzu hissedebilirsiniz. Tıpkı Kapuzbaşı gibi Aladağlar Milli Parkı’nın su kaynaklarından olan Yedigöller ise yüksek rakımdan gelen kar ve buzul sularının beslediği doğa harikalarından biri olarak Hacer Ormanı’nın diğer yakasında karşınıza çıkıyor. Yüksekliğin 3 bin metreyi bulduğu saklı cennet Hacer Orman’ındaki yürüyüşler, su seslerinin ferahlatıcı huzurunu yaşatıyor. Rafting tutkusunu farklı bir alanda yaşamak isteyen gezginlerden biriyseniz yine doğru yerdesiniz. Çünkü sarp kayalar arasından akan Zamantı Irmağı, 15 kilometre boyunca süren rafting turnuvalarıyla ünlü. Kendi adındaki vadiden çoşkuyla geçen Zamantı Irmağı, Seyhan Nehri’yle buluştuğunda ise tek isteğiniz bir sonraki rafting heyecanı için başlangıç noktasına dönmek olabilir. Aladağlar Milli Parkı, doğa harikası şelaleleri, zengin çiçek florası ve el değmemiş ormanlarıyla fotoğraf severler için en güzel pozlarını veriyor. Buzul sularının insan bedenine güç veren enerjiler yüklediği pınarlarda yüzmek, doğanın gizemini çözmeye atılan her adımda toprağı hissetmek Aladağlar’da sıradan bir günün sunduğu sıra dışı güzellikler anlamına geliyor.

ALADAĞLAR KAMP SEVERLERİ, ÇADIRLARI, UYKU TULUMLARINI BEKLİYOR

Aladağlar Milli Parkı’na yakın köylerde, konaklamak için pansiyon ve dağ oteli konseptinde yerler bulabilirsiniz. Ancak gerçek bir doğa tutkunu bilir ki gündüz keşfe çıkılan bir yerde gece konaklamak da pekala mümkün. Böylece milli parkta geçen mağara keşifleri, fotoğraf ve jeep safarisi, bisiklet turları, yamaç paraşütü gibi sayısız aktiviteden sonra, günü yine Aladağlar Milli Parkı tepelerinde bitirmek gerçek bir gelenek haline geliyor. Tabii kamp çadırı ve uyku tulumu seçimini doğru yapmak önemli! Aladağlar, doğal güzelliğini ve çeşitliliğini gece ve gündüz arasındaki yüksek sıcaklık farklarından alıyor. Bu nedenle parkın içinde bulunan kamp alanlarında konaklarken, çadırınızın özelliklerini ve kıyafet seçiminizi hava koşullarına göre yapmalısınız.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle