Türkiye’nin Keşfedilmeyi Bekleyen Yerleri

Türkiye

Eşsiz cennet vatan olan Türkiye’de gezilecek birçok nokta, şehir, seyahat rehberleri ve antik kalıntılar mevcuttur. Ne yazık ki bu seyahatlere ne yaş, ne maddiyat ve nede enerji yeter. Yine de Türkiye’nin keşfedilmeyi bekleyen yerleri arasında özellikle sizler heyecanlandıracak birçok nokta arasında seçebildikleriniz olacaktır. Antik tarihi seviyorsanız ve ülkenin geçmişi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bu yerler görülmeye değer. Dolmabahçe Sarayı’ndan Kapadokya’ya, Türkiye’de seyahat tarzınıza uygun bir şeyler mutlaka vardır.

Kapadokya

Yürüyüş Kapadokya’da popüler bir aktivitedir ve aynı zamanda alışveriş yapmak için popüler bir yerdir. Turlardan bazıları, yerel el sanatları satın alabileceğiniz yerel atölyelerdeki durakları içerir. Bu harika bir hediyelik eşya yapar ve yerel zanaatkarları destekler. Yürüyüş yaparken peri bacalarını andıran kaya oluşumları olan peri bacalarını da görebilirsiniz.

Bölge, muhteşem kaya oluşumları ve antik yerleşim yerleri ile doğal güzelliğin bir hazinesidir. Bölge 60 milyon yıl önce Erciyes Dağı, Hasan Dağı ve Güllü Dağı’ndan gelen lav ve küllerin aşınmasıyla oluşmuştur. Toros Dağları ve Kızılırmak Nehri ile sınırlanan bölge, Tuz Gölü’nün tuz düzlüklerinin hemen doğusunda yer alır.

Kapadokya bölgesi kültürel açıdan zengin bir bölgedir. Kuruluşundan bu yana bin yıl boyunca, bölgede birçok medeniyet yaşadı. Hititler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar ve Osmanlılar arkalarında kayaya oyulmuş mağaralar ve mağara kiliseleri bırakmışlardır. Bölge ayrıca 200 şehir, sayısız kilise ve manastıra ev sahipliği yapmaktadır.

İzmir

Türkiye’de sunacak çok şeyi olan bir tatil yeri arıyorsanız, İzmir başlamak için harika bir yerdir. Ege Denizi kıyısında yer alır ve İzmir ilinin başkentidir. Şehrin kozmopolit bir havası var ve çok modern. Şehrin en popüler bölgelerinden biri Alsancak. Aynı zamanda bazı harika alışverişlere de ev sahipliği yapmaktadır. Zara, Diesel, Mothercare ve Clarks gibi bir çok cadde markasını bu bölgede bulabilirsiniz.

Türkiye’nin güney orta sahilinde yer alan İzmir, Yunan adalarından sadece 80 km uzaklıktadır ve bu da onu Batı Avrupa’ya giden göçmenler için başlıca toplanma yeri haline getirir. Şehrin sahili kafeler, restoranlar ve mağazalarla çevrilidir. Şehir aynı zamanda Arapça konuşan büyük bir Türk topluluğuna da ev sahipliği yapmaktadır.

Bugün, şehir birkaç yönde büyüyor. Aliağa’ya giden kuzey koridorda toplu konut projeleri ve yoğun bir sanayi bölgesi bulunurken, Gaziemir’e giden güney koridorda hafif sanayi, toplu konut ve Ege Serbest Bölgesi bulunmaktadır. Güneyde, şehre içme suyu sağlamak için Tahtalı Barajı inşa edildi, ancak kentsel yayılmayı durdurmadı.

Uçmakdere

Büyülü bir doğa, sakin bir deniz ve huzur mu arıyorsunuz? Uçmakdere‘yi gidilecek yerler listenize eklemeniz şart! Tekirdağ ilçesine sadece 40 kilometre uzaklıkta bulunan Uçmakdere, İstanbul’dan ve tüm Marmara Bölgesi’nden ulaşımın kolay olması nedeniyle büyük bir avantaja sahip seyahat bölgesidir. Eski bir Rum köyü olan Uçmakdere’de çok sayıda tarihi yapı bulunuyor. Restoran, otel gibi ticari kuruluşlara dönüşen köylerde, huzurlu ve huzurlu vakit geçirmek mümkün.

İğneada

Trakya’nın birbirinden güzel saklı hazinelerinden bahsetmişken, İğneada’yı da eklemek gerekir. Kırklareli sınırları içerisinde yer alan ilçe, doğayı seven herkesin en çok rağbet ettiği yerlerden biri olan İğneada’dır. Bozulmamış, uçsuz bucaksız bir ormanda bir tur yapmak, kamp yapma deneyiminin tadını çıkarmak, otantik lüks pansiyonlarda kalmak ve denize girmek tüm seyahat edenlerin aklındakilerin başınadır. Bu yüzden İğneada tam size göre!

Beldibi

Antalya denilince akla Kemer, Alanya gibi ünlü şehirler gelir. Ancak Antalya’da henüz tanınmamış birçok doğal güzellik noktası var. Bu güzel gizli mücevherlerden biri olan Beldibi, daha bilinmeyen yerleri keşfetmek isteyen turistler için mükemmeldir. Beldibi Kemer’e sadece 5 km uzaklıktadır. Dağların ortasında yer alır ve geniş sahil şeridi ile açık havayı maksimuma çıkarma şansı verir. Çeşitli tesis, otel ve pansiyonlara ev sahipliği yapan Beldibi’nde tatilinizi dilediğiniz gibi geçirmeniz mümkün.

Kepez

Çanakkale’yi ziyaret eden turistler Troya, Assos ve Gelibolu gibi tarihi rotaları tercih ediyor. Ancak güzelliği ve doğal güzellikleri ile geçmişten bu yana sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Çanakkale‘de keşfedilmeyi bekleyen yerlerin sayısı oldukça fazla ve Kepez bunlardan biridir. Şehir merkezine sadece 20 dakika uzaklıkta bulunan Kepez, yeşilliği denize bağlayan büyüleyici doğa harikalarından biridir. Otantik seyahat arayanlar için ideal olan Kepez’de kaliteli zaman geçirmenizi sağlayan yerel lokantalar, çay bahçeleri, minik şirketler ve butik konaklama yerleri de var. Sahilde kamp yaparak doğayla baş başa vakit geçirmek ve şehir hayatının stresinden tamamen uzaklaşmak istiyorsanız Kepez tam size göre bir yer.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle