Uçak Seyahati Esnasında Giymemeniz Gereken Kıyafetler

Uçmak insanlığın bilinen tarihi içinde en eski tutkulardan biri. Kuşları gıptayla izleyen insanoğlu bir gün onlar gibi uçabilmenin hayalini kurarak bugünlere geldi. Günümüzde artık kuşlardan daha yükseğe çıkabiliyor, onlardan daha uzun süre gökyüzünde kalabiliyoruz. İnsanlığın bir yerden bir yere ulaşımını en hızlı biçimde sağlayan uçak teknolojisi aynı zamanda bizim bu en kadim tutkumuzun da zirvelerini sunuyor. Dünyayı bulutların üzerinden seyredebilmek başlı başına etkileyici ve keyifli bir tecrübe olsa gerek… Sık sık hava yolunu tercih edenler için sıradan bir aktivite haline gelse de bu durum, özellikle ilk kez uçakla seyahat edecek kişiler için hala heyecan verici bir şey. Bununla beraber, birçok açıdan oldukça keyifli anlar taşıyan uçak yolculukları doğru tercihler yapılmazsa eziyete dönüşebiliyor. Uçak yolculuğunu keyifli bir deneyime dönüştürmek aslında o kadar da zor değil. Kurallara uymamız, valiz hazırlamamız, giyim kuşam tercihlerimiz bu hedefe ulaşmada bize yardımcı olabilir. Bu konularda yanlış tercihler yaptığımızda ise uçak yolculuğu stres dolu birkaç saat anlamına […]

Uçak Seyahati Esnasında Giymemeniz Gereken Kıyafetler

Uçmak insanlığın bilinen tarihi içinde en eski tutkulardan biri. Kuşları gıptayla izleyen insanoğlu bir gün onlar gibi uçabilmenin hayalini kurarak bugünlere geldi. Günümüzde artık kuşlardan daha yükseğe çıkabiliyor, onlardan daha uzun süre gökyüzünde kalabiliyoruz. İnsanlığın bir yerden bir yere ulaşımını en hızlı biçimde sağlayan uçak teknolojisi aynı zamanda bizim bu en kadim tutkumuzun da zirvelerini sunuyor. Dünyayı bulutların üzerinden seyredebilmek başlı başına etkileyici ve keyifli bir tecrübe olsa gerek…

Uçak Yolculuğu

Sık sık hava yolunu tercih edenler için sıradan bir aktivite haline gelse de bu durum, özellikle ilk kez uçakla seyahat edecek kişiler için hala heyecan verici bir şey. Bununla beraber, birçok açıdan oldukça keyifli anlar taşıyan uçak yolculukları doğru tercihler yapılmazsa eziyete dönüşebiliyor.

Uçak yolculuğunu keyifli bir deneyime dönüştürmek aslında o kadar da zor değil. Kurallara uymamız, valiz hazırlamamız, giyim kuşam tercihlerimiz bu hedefe ulaşmada bize yardımcı olabilir. Bu konularda yanlış tercihler yaptığımızda ise uçak yolculuğu stres dolu birkaç saat anlamına gelebiliyor. O yüzden “en nihayetinde bir yolculuk, ne olacak ki” deyip geçmeyin! Çok kısa bir sürede şehirler, ülkeler hatta kıtalar değiştirebiliyorsunuz! Bu açıdan uçak yolculuğu aslında bu haliyle büyüleyici bir şey, değil mi?

Uçak Bagaj Prosedürleri

Otobüs, otomobil, tren, gemi ve diğer tüm ulaşım araçlarında olduğu gibi uçak seyahatinde de bireysel tercihleriniz doğrultusunda yolculuğunuzun kalitesini belirleyecek olan sizlersiniz. Küçük ayrıntılar üzerinde yapacağınız basit seçimlerle gününüzü özel kılabilir, hoş vakit geçirebilirsiniz. Hayatın her alanında olduğu gibi seyahatte de kendi stiliniz doğrultusunda güzel anılar biriktirebilirsiniz. Tecrübe edindikçe bu alandaki zevkleriniz de daha ince, daha rafine hale gelecektir.

Gittiğiniz mesafeye göre uçak seyahatleri bir saat de sürebilir on beş saat de… Aktarmalı uçuş yapacaksanız iki sefer arasında daha önce gitmediğiniz bir havalimanında saatlerce beklemek zorunda kalacağınızı da hesaba katın. Böylece uçak yolculuğu yalnızca bir hava ulaşımı olmaktan çıkıyor ve parçalar halinde “beklemeler” oluyor. Bazı durumlarda bir hatta iki gün dahi sürebilen bu seyahatlerde konforunuzu sağlamak size düşüyor. Tüm bu “bekleme” sürelerinde konforun en önemli parçasını ise elbette kıyafet tercihlerimiz oluşturuyor.

Peki uçak yolculuğunda hangi kıyafetler bizim için sıkıntı çıkarabilir? Yolculuk sırasında hangi tür kıyafetleri tercih etmekten kaçınmalıyız? Bu yazımızda, uçak seyahatinde konforunuzu sağlamayı aksatabilecek birkaç kıyafet çeşidini sıraladık. Bulunduğunuz mevsime ve giyim tarzınıza göre şıklığınızdan ödün vermeden konforlu, kaliteli ve güvenli bir hava yolu seyahati yapmak yine sizin elinizde.

Uçak Yolculuğu Sırasında Kaçınılacak Kıyafetler

Topuklu Ayakkabı

Uçak Seyahati

Kadınlar topuklu ayakkabı ile hem daha uzun hem de daha şık görünebiliyor. Özellikle iş hayatında sıkça kullanılan topuklu ayakkabılar günümüzde gittikçe daha çok kadının tercihi oluyor.

Şıklık anlamındaki sağladıkları avantaja rağmen bu tarz ayakkabılar kullanım kolaylığında çoğu zaman sınıfta kalıyor. Her ne kadar uzun süre kullananlar alışsa da genel olarak topuklu ayakkabı diğer ayakkabı çeşitlerine göre hareket kabiliyetini kısıtlıyor. Bir kadının topuklu ayakkabı ile bırakın koşması, hızlı yürümesi bile bir mucize. Tüm bu zorluklara rağmen kadınlar kullanımı bu kadar zor olan topuklu ayakkabılardan vazgeçmiyor.

Bununla birlikte uzun uçak yolculuklarında topuklu ayakkabı kadınlar için ayrı bir eziyet olabiliyor. Öncelikle havalimanı girişlerinde yapılan güvenlik kontrollerinde x-ray öncesi topuklu ayakkabıyı çıkarmanız gerekiyor.

İçeri girdikten sonra eğer uçağınıza geç kaldıysanız havalimanı içinde katılacağınız 400 metre engelli koşularda topuklu ayakkabılarınız sizin için büyük handikap oluşturacak! İnce uzun topuklu ayakkabılar düşme riskinizi artırdığı gibi sakatlık yaşamanıza bile sebep olabilir.

Topuklu ayakkabı derdi uçağa bindikten sonra da bitmiyor. Acil çıkış kapısının yanındaki koltuklarda oturacaksanız acil iniş durumunda belli sorumluluklarınız olduğu size bildirilecek. Bu sorumluluklar arasında hızlı hareket ederek diğer yolcuların acil bir durumda uçaktan tahliyesine yardımcı olmak da var.

Asla yaşanmasını istemeyeceğimiz böyle bir durumda da topuklu ayakkabı bariz bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Hatta bazı durumlarda kabin memurları acil çıkış kapısı yanındaki yolcuları topuklu ayakkabı sebebiyle uyarabiliyor. Bu durumda yerinizi değiştirme opsiyonunuzu kullanmak durumunda kalırsınız.

Keyifli ve konforlu bir uçak seyahati için düz bir tabana sahip spor ayakkabıları tercih etmenizde büyük fayda var. Tercihinize göre, topuklu ayakkabılarınızı valizinizde veya çantanızda taşıyabilir, seyahat sonrasında onları giyebilirsiniz. Ancak seyahat boyunca giymek açıkça bir eziyet sebebi olabilir. Bunun yerine, kıyafetlerinize uyum sağlayan rahat bir spor ayakkabı tercih ederek işinizi kolaylaştırırsınız.

Kalın Kıyafetler

Uçak seyahatinizi planlarken bulunduğunuz şehir ile varacağınız şehir arasındaki farkları göz önünde bulundurmanızda yarar var. Saat farkı, coğrafi yapı, iklim özellikleri gibi konularda iki şehir arasındaki farklar seyahatinizin bitişinde sürprizle karşılaşmamanız adına dikkate almanız gereken şeyler arasında bulunuyor.

Örneğin yola çıktığınız saatte başka bir yere varabilirsiniz. Tam tersi, altı saat yolculuk yaptığınız halde sekiz saat sonra başka bir şehre varmış olabilirsiniz. Bu gibi durumlar sıkça havayolunu kullanan kişilerin zaten iyi bildiği noktalar arasında. Ancak bu gibi ayrıntılara tecrübeli ya da tecrübesiz herkesin dikkat etmesi gerekiyor.

İklim özelliklerine gelirsek, bir uçak seyahati ile tropikal iklimden karasal iklime aynı gün içinde geçiş yapabileceğinizi unutmamalısınız. Yola çıkarken yağmurlu bir hava var iken vardığınızda sizi kavurucu bir güneş karşılayabilir. Öyleyse kıyafet tercihi yaparken varacağınız şehrin hava durumunu önceden incelemeniz fayda sağlayacaktır.

Bununla birlikte, uçak yolculuğu sırasında da basınç farkı oluşacağını ve kalabalık bir ortamda bulunmanız sebebiyle bir miktar havasız kalabileceğinizi unutmayın. Özellikle uzun uçak yolculuklarında ortamın fazla sıcak ya da fazla soğuk olabileceğini hesaba katmalısınız.

Yolculuk sırasında üstünüzü değiştirmek fazla uğraştırıcı ve hatta büyük ihtimalle imkansız olacağından, seyahat boyunca karşılaşacağınız durumları hesaba katarak kıyafet tercihlerinizi önceden düşünerek yapmalısınız.

Gereğinden fazla kalın kıyafetler uzun uçak yolculuklarında sizi bunaltabilir. Uçuş süresince özel bir durum yoksa ortam sıcaklığı ideal seviyenin altına düşmez.

Uçuş esnasında üzerinizde bulunan fazla kıyafetleri çıkarıp baş üstü dolaplarına yerleştirmek uğraştırıcı olacaktır. Bunun yerine üşümenizi engelleyecek kalınlıkta bir kıyafet tercih etmeniz yeterli olacaktır. Gerek duyduğunuzda üzerinize almak için ince bir şal bulundurabilirsiniz.

Dar ve Deri Kıyafetler

Günümüzün moda dünyasında dar kesim tasarlanan kıyafetlerin ağırlığı gitgide artıyor. Artık pantolonlar, gömlekler, elbiseler ve birçok kıyafet çeşidi geçmişe kıyasla daha dar kalıplarda üretiliyor.

Sahip olduğumuz giyim tarzı ne olursa olsun bir koltukta oturarak saatlerce seyahat edecekseniz dar jean bir işkence haline gelebilir. Benzer durum tüm dar kalıp kıyafet çeşitlerinde de geçerli olacaktır. Böyle bir kıyafet hem uzun süre giyildiğinde vücudunuzda kan dolaşımının yavaşlamasına sebep olacak hem de sizi terletecektir.

Seyahatinizin süresini göz önünde bulundurarak geniş ve rahat ettiren kıyafetleri tercih etmenizde büyük yarar var.

Benzer bir durum deri kıyafet tercihleri için de geçerli. Deri kıyafetler de dahil olmak üzere, seyahat boyunca kan dolaşımınızı yavaşlatacak ve terlemeye sebep olacak tüm kıyafetlerden sakının. Bir koltuk üzerinde büyük ölçüde hareketsiz biçimde saatler geçireceksiniz. Uzun süren yolculuklarda bu tercihler telafisi zor pişmanlıklar yaşatabilir.

Dikkat Çekici Kıyafetler

Uluslararası hava taşımacılığı yıllar içinde gelişmiş ve yerleşmiş yüzlerce kuralı beraberinde getiriyor. Pilotlar, kabin memurları, kule görevlileri ve havalimanı personelinin yanı sıra yolcular da bu kurallara uymak zorunda. Uçuş öncesi kabin memurları tarafından yapılan sunumdan hatırlayacağımız güvenlik tedbirleri bu kurallar arasında en iyi bildiklerimiz. Bu sunumda acil bir durumda güvenliğin nasıl sağlanacağına dair bilgiler yer alıyor.

Ancak hava taşımacılığında bunlar dışında çok sayıda kural da bulunuyor. Kurallar arasında kıyafet tercihlerini kapsayanlar var. Uçuş personeliyle birlikte yolcular için de kıyafet tercihi konusunda bazı düzenlemeler söz konusu.

Yolcuların nasıl giyinip nasıl giyinmeyeceğine dair somut ve keskin maddeler yok. Ancak uçuştan sorumlu personel, uçuş güvenliğine aykırı olabileceğini değerlendirdiği durumlarda yolcuyu uçuşa dahil etmeme hakkına sahip. Yani şu demek oluyor: Aşırı dikkat çekici kıyafetler sebebiyle uçaktan indirilebilirsiniz! Ancak “dikkat çekici kıyafet”ten kasıt gerçekten dikkat çeken, başka bir ifadeyle, “dikkat dağıtan kıyafetler”. Yani marjinal bir giyim tarzına sahip olmanız uçuştan çıkarılmanıza sebep olmaz.

Somut örnek vermek gerekirse, hayvan haklarına dikkat çekme amacıyla bir tavuk kostümü giydiğinizi ve uçağa bu şekilde bindiğinizi düşünelim. Böyle bir kıyafet her ne kadar olumlu mesajlara sahip olsa da uçuş güvenliğini tehlikeye atabilecek derecede dikkat çekici bulunursa uçuştan çıkarılmanıza sebep olabilir.

Kıyafet kurallarını tasvip etmiyor olsanız dahi, bu sizin veya başka yolculara özel olarak değişmeyecektir. Diğer maddelerde olduğu gibi kıyafet kurallarında da herhangi bir şekilde istisnaya yer yoktur. Bu duruma hazırlıklı olmalısınız.

Sonuç olarak uçuş ekibi uçuşun tümünde sorumlu olup size en rahat ve en güvenli ortamı sağlamakla yükümlü insanlarda oluşuyor. Onların bu konuda alacakları olumlu ya da olumsuz kararlar siz de dahil olmak üzere tüm yolcuların güvenliğini sağlama amacını taşıyor.

Karmaşık Kombinler

Uçak Yolculuğu

Başlık şaşırtıcı gelebilir, nedir karmaşık kombin? Bu kelime grubuyla bir tarza işaret etmiyoruz. Giyim tarzınız “takıp takıştırmak” üzerine kurulu olabilir. Kıyafet ve aksesuarlarınızın rengi uyumsuz, birbiriyle alakasız olabilir. Konumuz bu değil.

Karmaşık kombinden kastımız kat kat giyilen tişört – sweatshirt – yelek – mont gibi kıyafetler. Bunun sebebi ise bu tür kombinler tercih ettiğinizde üstünüzü çıkarmanızın bir işkence haline geliyor oluşu.

Öncelikle havalimanına girerken yapılan güvenlik kontrollerinde büyük ihtimalle en alttaki kata kadar tüm elbiselerinizi çıkarmanız istenecektir. Bununla birlikte kemer, saat, cüzdan, yüzük vb. tüm aksesuarları çıkaracaksınız.

Aynı işlem biletinizi alıp kapılara gitmek üzere ikinci güvenlik kontrol noktasına geldiğinizde de uygulanacak. Biraz önce çıkarıp giydiğiniz tüm giysi ve aksesuarları yeniden üzerinizden çıkarmak zorunda kalacaksınız.

Nihayet uçağa vardığınızda, fazlasıyla kalabalık olan ortamı görünce üzerinizdekileri çıkarma ihtiyacı hissedeceksiniz. Ancak valizlerinizi önceden uçağın bagaj bölümüne verdiğiniz için çıkardığınız elbiseleri elinizde taşıyacaksınız. Yanınıza el bagajı almış olsanız dahi o kalabalık ortamda çantanıza bir şeyler koymak zor olacak.

Tüm bu sıkıntıları baştan önlemek için daha sade kombinler tercih edebilirsiniz. Isı değişimlerine önlem almak çoğunlukla bir kat elbiseyle mümkün olacaktır. Bunu ister giyebilir ister elinizde taşıyabilirsiniz. Yanınıza küçük ve portatif bir çanta alarak değiştirme ihtiyacı duyacağınız tüm giysi ve aksesuarlarınızı buna yerleştirebilirsiniz.

Parfüm Kullanımı ve Diğer Etkenler

Gerek uçak gerekse diğer ulaşım türlerinde yolcular arası iletişim günümüzde gittikçe daha az hale geliyor. Birçok insan seyahat sırasında kulaklığını takarak müzik dinliyor, oyun oynuyor ya da film izliyor. Kalanların çoğu da pencereden dışarıyı izlemekle yetiniyor. Eskiye nazaran daha az kişi seyahatte tanıştığı kişilerle muhabbet etmeyi tercih ediyor.

Yolcular arası iletişimin azalması beraberinde bazı sorunları da getiriyor. Yakınınızdaki yolcudan bir şikayetiniz olsa dahi çoğu zaman sessizce iç geçirmeyi tercih ediyorsunuz.

Tüm yolculukların korkulu rüyası olan “ağlayan çocuk”, saatler süren bağrışmalarıyla dikkatimizi dağıtıyor, yolculuğu hem ebeveyni hem de diğer kişiler için işkence haline getiriyor.

Benzer bir durum yiyecek – içeceklerde de geçerli. Yan koltukta soslu mısır veya cips yiyen biri olduğunu düşünün! Böyle bir durumda çoğumuz o yolcuyu uyarma yoluna gitmiyoruz. Bunun yerine içimizden söylenerek yolculuğumuzu zehir ediyoruz. Oysa nazik bir dille uyarı yapılsa söz konusu kişi sizden özür dileyecek ve hatasını düzeltecektir.

Seyahat esnasında uyarı yoluyla “düzeltilmesi” mümkün olmayan bazı durumlar da var. Aşırı yoğun bir parfüm kullanmanız durumunda çevrenizdekileri rahatsız edebilirsiniz. Bu durumda bir yolcu sizi en nazik şekilde uyarsa bile hatanızı düzeltme şansınız olacak mı? Maalesef hayır. Bu yüzden yolculuk öncesinde bu konuda hassas olmalısınız. Çevrenizdekileri rahatsız edecek derecede ağır parfüm kullanmaktan kaçınmalısınız. Saatler sürecek bir yolculukta bu durum diğer yolcular açısından sıkıntılı olabilir.

Spor Şıklığı Yakalayın

Yazımızda şimdiye kadar sıraladığımız önerilerin tümü sizin ve diğer yolcuların konforlu, rahat, keyifli ve güvenli bir seyahat geçirmesini sağlayacak konulara ilişkin oldu. Topuklu ayakkabılar, kalın – dar – deri kıyafetler, dikkat çekici kıyafetler ve karmaşık kombinler çeşitli sebeplerle sıkıntı yaratabilir. Ancak tüm bu önerileri uygulamanız şıklığınızdan ödün vermenizi gerektirmiyor.

Yaz aylarında kadınlar için uçak yolculuğunda tiril tiril elbiseler tercih etmek mümkün.  Şıklığın sınırları konusunda uluslararası hava taşımacılığı kurallarında bir düzenleme bulunmuyor!

Benzer şekilde erkek yolcular, her mevsimde şık ve zarif görünen kombinlerle konforlu yolculuklar yapabilir.

Uçak yolculuğunu yalnızca uçak koltuğunda geçireceğiniz saatlerden ibaret algılamamalısınız. Evden çıktıktan sonra taksi ya da servisle havalimanına ulaşacak, havalimanı güvenlik kontrollerinden geçecek, biletinizi alacak ya da check-in yapacak, ikinci güvenlik kontrolünden geçecek, kontuar kapısına gidecek ve orada bekleyecek, uçağa binmek için sıra bekleyeceksiniz.

Uçak yolculuğu bittikten sonra da bekleyiş bitmiyor. İndikten sonra varsa bavulunuzu bekleyecek, havalimanından çıkacaksınız. Tüm bu süreçlerde size en düşük derecede sıkıntı çıkaracak, hareket kabiliyetinizi artıracak ve sizi rahat ettirecek kıyafetleri tercih etmelisiniz. Bu anlamda spor kıyafetler en uygun tercihler arasında bulunuyor. Ancak en doğru kararı yine size, kendi giyim tarzınızı göz önünde bulundurarak verebilirsiniz.

Kaynak

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Seyahat İpuçları 17 saat önce

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.