Uçaklarda elektronik cihazlar neden kapatılır?

Uçak Modu Nedir? Uçak modu, cep telefonlarında, akıllı telefonlarda ve diğer elektronik cihazlarda arama ve kısa mesaj gönderilmesi ile alınmasını önleyen bir ayardır. Çevrim dışı mod ve uçuş modu olarak da bilinir. Uçak modu, bir cihazdan diğerine değişkenlik gösterir. Örneğin iPhone’da uçak modu; hücresel ses ve veri, Wi-Fi, Bluetooth, GPS ve konum tabanlı servisler için bağlantıyı devre dışı bırakır. Telefonları Uçak Modunda Kullanabilir Miyiz? Uçak modu, havayolu kuralları aygıtların tamamen kapatılmasını gerektirmediği sürece gezginlerin aygıtlarını kullanmaya devam etmelerini sağlar. Uçak modunda, yalnızca iletişim sinyali gerektiren işlevler devre dışı bırakılır; kullanıcı cihazın kamerasına, oyunlarına, MP3 çaları gibi özelliklerini kullanabilir. Peki neden telefonların çevrim dışı olmasına gerek duyulur? Neden Telefonları Kapatmamız Gerekir? Geldik en önemli soruya! Uçaklarda telefonları ve diğer elektronik cihazları kapatmanın en önemli sebebi bu cihazların sinyallerinin uçağın alması gereken sinyallerle çakışmasıdır. Bir uçağın aviyoniği, uçağın tüm parçalarının uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamak için gezinmek için en doğru bilgiyi gerektirir. […]

Uçaklarda elektronik cihazlar neden kapatılır?

Uçak Modu Nedir?

svg%3E

Uçak modu, cep telefonlarında, akıllı telefonlarda ve diğer elektronik cihazlarda arama ve kısa mesaj gönderilmesi ile alınmasını önleyen bir ayardır. Çevrim dışı mod ve uçuş modu olarak da bilinir.

Uçak modu, bir cihazdan diğerine değişkenlik gösterir. Örneğin iPhone’da uçak modu; hücresel ses ve veri, Wi-Fi, Bluetooth, GPS ve konum tabanlı servisler için bağlantıyı devre dışı bırakır.

Telefonları Uçak Modunda Kullanabilir Miyiz?

svg%3E

Uçak modu, havayolu kuralları aygıtların tamamen kapatılmasını gerektirmediği sürece gezginlerin aygıtlarını kullanmaya devam etmelerini sağlar. Uçak modunda, yalnızca iletişim sinyali gerektiren işlevler devre dışı bırakılır; kullanıcı cihazın kamerasına, oyunlarına, MP3 çaları gibi özelliklerini kullanabilir. Peki neden telefonların çevrim dışı olmasına gerek duyulur?

Neden Telefonları Kapatmamız Gerekir?

svg%3E

Geldik en önemli soruya! Uçaklarda telefonları ve diğer elektronik cihazları kapatmanın en önemli sebebi bu cihazların sinyallerinin uçağın alması gereken sinyallerle çakışmasıdır.

Bir uçağın aviyoniği, uçağın tüm parçalarının uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamak için gezinmek için en doğru bilgiyi gerektirir. Aviyonik nedir diye soracak olursanız, Aviyonik havacılıkta uçaklar, yapay uydular ve uzay araçlarının elektronik sistemleri için kullanılan terimdir. İngilizce aviation (havacılık) ve electronics (elektronik) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur.

Navigasyon, radar, yerle olan iletişim ve çarpışma önleme teknolojilerine müdehale edebilecek bu tarz sinyaller, sadece telefon değil e-kitaplar, bilgisayarlar ve taşınabilir oyun konsollarından gelebilmektedir.

2006 yılında yapılan bir analizde elektronik aygıtlar sebebiyle gerçekleşmiş 125 rapor bulunmuştur. Hatta bu olaylardan birinde navigasyon aracındaki sıkıntı, bir yolcunun taşınabilir DVD oynatıcısını kapattığı anda çözülmüştür.

Kaynak

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.