Uçaklarda elektronik cihazlar neden kapatılır?

Seyahat İpuçları

Uçak Modu Nedir?

svg%3E

Uçak modu, cep telefonlarında, akıllı telefonlarda ve diğer elektronik cihazlarda arama ve kısa mesaj gönderilmesi ile alınmasını önleyen bir ayardır. Çevrim dışı mod ve uçuş modu olarak da bilinir.

Uçak modu, bir cihazdan diğerine değişkenlik gösterir. Örneğin iPhone’da uçak modu; hücresel ses ve veri, Wi-Fi, Bluetooth, GPS ve konum tabanlı servisler için bağlantıyı devre dışı bırakır.

Telefonları Uçak Modunda Kullanabilir Miyiz?

svg%3E

Uçak modu, havayolu kuralları aygıtların tamamen kapatılmasını gerektirmediği sürece gezginlerin aygıtlarını kullanmaya devam etmelerini sağlar. Uçak modunda, yalnızca iletişim sinyali gerektiren işlevler devre dışı bırakılır; kullanıcı cihazın kamerasına, oyunlarına, MP3 çaları gibi özelliklerini kullanabilir. Peki neden telefonların çevrim dışı olmasına gerek duyulur?

Neden Telefonları Kapatmamız Gerekir?

svg%3E

Geldik en önemli soruya! Uçaklarda telefonları ve diğer elektronik cihazları kapatmanın en önemli sebebi bu cihazların sinyallerinin uçağın alması gereken sinyallerle çakışmasıdır.

Bir uçağın aviyoniği, uçağın tüm parçalarının uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamak için gezinmek için en doğru bilgiyi gerektirir. Aviyonik nedir diye soracak olursanız, Aviyonik havacılıkta uçaklar, yapay uydular ve uzay araçlarının elektronik sistemleri için kullanılan terimdir. İngilizce aviation (havacılık) ve electronics (elektronik) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur.

Navigasyon, radar, yerle olan iletişim ve çarpışma önleme teknolojilerine müdehale edebilecek bu tarz sinyaller, sadece telefon değil e-kitaplar, bilgisayarlar ve taşınabilir oyun konsollarından gelebilmektedir.

2006 yılında yapılan bir analizde elektronik aygıtlar sebebiyle gerçekleşmiş 125 rapor bulunmuştur. Hatta bu olaylardan birinde navigasyon aracındaki sıkıntı, bir yolcunun taşınabilir DVD oynatıcısını kapattığı anda çözülmüştür.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle