Uçakta Rahat Bir Uyku İçin Yapabileceğiniz Şeyler

Seyahat İpuçları

Özellikle uzun uçuşlarda konforlu bir uykunun önemi büyük. Bu tür yolculuklarda havada geçen zamanı uyuyarak değerlendirmek uçuş sonrasında yaşayacağınız yol yorgunluğunu azaltabilir. Ayrıca iyi bir uykuyla jetlag ve uçak korkusu gibi sorunları da önleyebilirsiniz. Siz de seyahat rehberinize not etmeniz gereken bu önerilere göz atarak, uçuş sağlığınızı ve uyku kalitenizi koruyabilirsiniz. Uçakta rahat uyuma yolları hakkında birkaç ipucu edinmek için bu önerilere göz atın.

Uçakta Rahat Bir Uyku İçin Yapabileceğiniz Şeyler

1. Koltuk seçimi önemli

Uçakta rahat bir uyku için en doğru yer cam kenarındaki koltuklar. Bu koltuklarda oturduğunuzda hem başınızı yaslayabileceğiniz bir yere sahip olursunuz hem de yanınızda oturan kişiye yol vermek için uyandırılmak zorunda kalmazsınız. Üstelik bu sayede koridorlardan geçen kabin görevlileri ya da yolcuların temasından da korunabilirsiniz.

2. Koruyucu eşyalar taşıyın

Benim uykum hafif öyle her yerde uyuyamam diye endişeleniyorsanız, bunun da bir çözümü var. Kulak tıkacı, göz bandı gibi koruyucu eşyalar sayesinde dış seslerden ve ışıktan izole bir uyku uyuyabilirsiniz. Bel ya da boyun ağrısı gibi sorunlar yaşamamak için de boyun yastığı ve yolculuk yastığı gibi ekstra destekler kullanabilirsiniz. Eğer yastık almayı unutursanız, kabin memurlarından yastık ve battaniye rica edebilirsiniz.

3. Boş koltukları takip edin

Uçakta kapılar kapandıktan sonra boş kalan koltuk olup olmadığını takip edin. Daha sonra kabin memuruyla konuşup, yerinizi değiştirerek tek başınıza yolculuk edebilirsiniz. Bu sayede koltuklara uzanıp, evinizdeki gibi konforlu bir uyku keyfi yaşayabilirsiniz. Bu rahatlığı kaçırmamak için uçak kalkmadan önce iyi bir gözlem yapmanız gerektiğini de unutmayın.

4. Kıyafet seçiminize dikkat edin

Uçakta rahat hareket etmek, kas ağrısı yaşamamak için dikkat etmemiz gereken kıyafet seçimi, uyku konusunda da büyük önem taşıyor. Dar pantolonlar, kısa etekler ve takım elbise gibi rahatsız giysilerle yolculuk etmek, uyku esnasında sık sık uyanmanıza neden olabilir. Bu nedenle çok zorunlu kalmadıkça, bol ve terletmeyen giysiler ile spor ayakkabı giymeyi tercih etmelisiniz.

5. Uçağın konforuna dikkat edin

Yolculuk süreniz çok uzunsa koltukları uyumaya daha elverişli olan havayolu şirketleriyle uçmak, daha doğru bir tercih olabilir. Böylece koltuğunuzu yatırabilir ya da ayak uzatma aparatını kullanarak bacak uyuşukluklarının önüne geçebilirsiniz. Eğer seyahat bütçeniz yeterliyse koltuk aralıkları daha geniş olan ikili koltukları satın almayı da düşünebilirsiniz.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle