Uçakta Taşınması Yasak Olan Maddeler

Hava yolu yolculuğu uçak bileti fiyatlarının düşmesi, sektördeki rekabetin artması ve farklı hava yolu şirketlerinin düzenlediği kampanyalarla birlikte hayatımızda eskisinden çok daha fazla yer almaya başladı. Birçok seyahat sever yakın ya da uzaklığa bakmadan seyahatlerinde uçak yolculuğunu tercih ediyor. Uçakla seyahat ederken çok sıkı güvenlik kurallarına uymak gerekiyor. El bagajı ve uçak kargo bölümüne verilen bagajlarda birçok maddeyi taşımak kesin kurallarla yasaklanmış durumda. Uçak yolculuğuna hazırlanıyor ancak bagajda neyi taşıyıp neyi taşıyamayacağınız konusunda net bir bilginiz yoksa bu yazı tam da size göre. Uçağa Alınmayan Eşyalar Uçak yolculuğunda yolcu ve uçuş emniyeti en çok dikkat edilen konuların başında geliyor. Bagaj aracılığıyla yasa dışı eylemlerde bulunmaya çalışanların varlığı başta olmak üzere hem uçuş güvenliğini tehlikeye sokacak hem de yasalara aykırı eylemlere izin vermemek adına bagajlar titizlikle kontrol ediliyor. Uçak seyahati sırasında beraberinizde taşıdığınız bagajınızı kendinizin hazırlaması, kısa süreli olsa bile havalimanında bagajınızın yanınızdan ayrılmak güvenlik açığı oluşturuyor. Bu tip durumlarda hava yolu personelini […]

Uçakta Taşınması Yasak Olan Maddeler

Hava yolu yolculuğu uçak bileti fiyatlarının düşmesi, sektördeki rekabetin artması ve farklı hava yolu şirketlerinin düzenlediği kampanyalarla birlikte hayatımızda eskisinden çok daha fazla yer almaya başladı.

Birçok seyahat sever yakın ya da uzaklığa bakmadan seyahatlerinde uçak yolculuğunu tercih ediyor. Uçakla seyahat ederken çok sıkı güvenlik kurallarına uymak gerekiyor. El bagajı ve uçak kargo bölümüne verilen bagajlarda birçok maddeyi taşımak kesin kurallarla yasaklanmış durumda.

Uçak yolculuğuna hazırlanıyor ancak bagajda neyi taşıyıp neyi taşıyamayacağınız konusunda net bir bilginiz yoksa bu yazı tam da size göre.

Uçağa Alınmayan Eşyalar

Uçak yolculuğunda yolcu ve uçuş emniyeti en çok dikkat edilen konuların başında geliyor. Bagaj aracılığıyla yasa dışı eylemlerde bulunmaya çalışanların varlığı başta olmak üzere hem uçuş güvenliğini tehlikeye sokacak hem de yasalara aykırı eylemlere izin vermemek adına bagajlar titizlikle kontrol ediliyor.

Uçak seyahati sırasında beraberinizde taşıdığınız bagajınızı kendinizin hazırlaması, kısa süreli olsa bile havalimanında bagajınızın yanınızdan ayrılmak güvenlik açığı oluşturuyor. Bu tip durumlarda hava yolu personelini bilgilendirmek gerekiyor.

1. Kibrit-çakmak

Bir kutu kibrit ya da bir adet çakmak kişi üzerinde taşınabilir maddeler arasında. Ancak bu araçlar kontrol edilmiş bagaj içerisine konulamıyor.

2. Silahlar, ateşli silahlar, mermi taşıyan ekipmanlar

Tabancalar, tüfekler, yivsiz tüfekler, oyuncak silahlar, gerçek silahla karıştırılmaya müsait olan replikalar, havalı tabancalar, zıpkın ve benzeri ekipmanların kişi üzerinde ya da kabin bagajında taşınması kesinlikle yasak.

3. Etkisizleştirici cihazlar

Şok tabancaları, elektroşok cihazları, biber gazı spreyi, göz yaşartıcı gaz, elektrik akımlı tabancalar, hayvan kovucu spreyler, asit spreyleri ve hayvanları bayıltmada kullanılan her türlü cihazın kişi üzerinde ya da kabin bagajında taşınması yasak.

4. Keskin uçlu nesneler ve keskin kenarlı nesneler

Buz kıracakları, buz baltaları, 6 cm’den uzun ağız kısmı olan bıçaklar, tıraş bıçakları, maket bıçakları, el baltası, satır, 6 cm’yi geçen makaslar, çivi tabancalarının kişi üzerinde ya da el bagajında taşınması kesin olarak yasak.

5. İş araç ve gereçleri

Levye, kablosuz portatif elektrikli aletler, matkaplar, testereler, lehim tabancaları, bıçaklı ya da milli el aletlerinin kişi üzerinde ya da el bagajında taşınması yasak.

6. Keskin olmayan ancak yaralama amacıyla kullanılabilecek gereç ve ekipmanlar

Beyzbol sopası, golf sopası, plastik, çelik ya da ağaçtan yapılmış coplar, oklava, dövüş sporları ekipmanları kişi üzerinde ya da el bagajında taşınamıyor.

7. Kullanılması durumunda ciddi yaralanmalara neden olabilecek patlayıcı, yakıcı maddeler

Mühimmat, fünye, patlayıcı kapsülü, el bombası, askeri malzemeler, havai fişekler, sis cihazı, dinamit, barut ve plastik patlayıcıları kesinlikle hiçbir bagaja ve uçağa kabul edilmiyor.

8. Diğer tehlikeli maddeler

Çakmak gazı, bütan gazı, mavi alevli çakmaklar, civa ve yaş piller, yanmalı motorlar, boya ve vernik çözücü, kuru buz, lityum pil gibi cihazlar da kesinlikle uçağa kabul edilmiyor.

Uçağa binmeden önce üzerinizde ve valizinizde yasaklı madde taşıyıp taşımadığınızı kontrol etmeniz son dakika sürprizi ile karşılaşmanızı engelleyebilir.

Kaynak

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.