Uçan Balina Beluga deneme uçuşunu tamamladı

Seyahat İpuçları

Airbus tarafından tasarlanan dünyanın en büyük uçaklarından biri olma özelliğine sahip Uçan Balina Beluga XL deneme seferini tamamladı. Kargo uçağının önümüzdeki Eylül-Ekim aylarında sefere başlaması planlanıyor.

Airbus uçaklarının dev kanatlarını ve ekipmanlarını taşımak için tasarlanan Beluga XL Kuzey Galler’deki Hawarden havaalanına indi. Yeni nesil Airbus BELUGA XL 9 Ocak tarihinde ilk görevini başarıyla tamamladı. İlk deneme uçuşunu 19 Temmuz 2018′ de yapan dev nakliye uçağı tip sertifikasını da 13 Kasım 2019’da almıştı.

BELUGA XL Kuzey Galler’deki Hawarden havaalanına indi. Kaynak: https://www.airbus.com/

Uçan Balina Beluga XL burun yapısıyla dikkat çekiyor

BELUGA XL için tasarlanan burun yapısı aerodinamik yapıyı güçlendiriyor. Kargo amaçlı tasarlanan Uçan Balina BELUGA XL ve diğer bütün Airbus uçaklarının parçaları farklı ülkelerde imal ediliyor. Uçağın gövde, kapılar, dikey stabilize ve flapları Almanya’da üretilirken, kuyruk konisi ve yatay stabilize İspanya’da imal ediliyor. İngiltere uçağın rolls royce motorlar ile kanatlarını, Fransa ise kokpit ve diğer bölümleri hazırlıyor. Bazı bölümler ise aralarında Türkiye’nin de bulunduğu başka ülkelerde yapılıyor. Tüm bu parçalar ise Fransa’nın Toulouse kentinde bir araya getiriliyor.

BELUGA XL için tasarlanan burun yapısı aerodinamik yapıyı güçlendiriyor. Kaynak: https://www.airbus.com/

BELUGA XL Hangi Amaçla Üretildi?

Çeşitli ülkelerde üretilen devasa parçaların birleştirilmek üzere Fransa’nın Toulouse şehrine kara ve deniz yolu ile götürülmesi hem zaman kaybı hem de seyahatin tehlikesi sebebiyle yeni çözümler gerektirdi. Uzun yıllar boyunca nakliye süreçlerinde büyük zorluklar çeken Airbus yönetimi, çareyi birinci nesil BELUGA nakliye uçaklarının yerine BELUGA XL ‘i üretmekte bulmuştu.

Dünyanın en büyük yolcu uçaklarından biri olan AİRBUS A380 Kaynak: https://www.airbus.com/

Birinci nesil Beluga ST Nakliye Uçağı

2023 senesine dek altı adet üretilecek olan BELUGA XL ‘in boyu 63,1 metre ve bir seferde 50 tondan fazla yük taşıyabiliyor. Uçağın gövde genişliği 8,8 ve kanat genişliği 60,3 metre.

Altı katlı bir apartmana eş olabilecek 19 metre yüksekliğinde imal edilen bu teknoloji harikasının maksimum kalkış ağırlığı 227 ton ve tam yükle menzili 4 bin 74 kilometre.

Bir önceki versiyonda tek seferde bir kanat taşınabilirken balina benzeri burun tasarımıyla aerodinamik verimliliğini artan BELUGA XL ile aynı anda iki kanat nakledilebilecek.

Uçan Balina BELUGA XL Nasıl Tasarlandı?

BELUGA XL tasarımının esinlendiği Beyaz Balinalar sempatik görünüşler ile tanınıyor. Bir beyaz balinaya neredeyse tıpatıp benzeyen BELUGA XL tasarımı, 20 bini aşkın Airbus çalışanının oylarıyla belirlendi. Çalışanlar yüzde kırkı aşkın bir oranla altı tasarım arasından ‘gülümseyen’ balinayı seçti.

BELUGA XL tasarımının esinlendiği Beyaz Balinalar sempatik görünüşler ile tanınıyor.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle