Uçan Balina Beluga deneme uçuşunu tamamladı

Airbus tarafından tasarlanan dünyanın en büyük uçaklarından biri olma özelliğine sahip Uçan Balina Beluga XL deneme seferini tamamladı. Kargo uçağının önümüzdeki Eylül-Ekim aylarında sefere başlaması planlanıyor. Airbus uçaklarının dev kanatlarını ve ekipmanlarını taşımak için tasarlanan Beluga XL Kuzey Galler’deki Hawarden havaalanına indi. Yeni nesil Airbus BELUGA XL 9 Ocak tarihinde ilk görevini başarıyla tamamladı. İlk deneme uçuşunu 19 Temmuz 2018′ de yapan dev nakliye uçağı tip sertifikasını da 13 Kasım 2019’da almıştı. BELUGA XL Kuzey Galler’deki Hawarden havaalanına indi. Kaynak: https://www.airbus.com/ Uçan Balina Beluga XL burun yapısıyla dikkat çekiyor BELUGA XL için tasarlanan burun yapısı aerodinamik yapıyı güçlendiriyor. Kargo amaçlı tasarlanan Uçan Balina BELUGA XL ve diğer bütün Airbus uçaklarının parçaları farklı ülkelerde imal ediliyor. Uçağın gövde, kapılar, dikey stabilize ve flapları Almanya’da üretilirken, kuyruk konisi ve yatay stabilize İspanya’da imal ediliyor. İngiltere uçağın rolls royce motorlar ile kanatlarını, Fransa ise kokpit ve diğer bölümleri hazırlıyor. Bazı bölümler ise aralarında Türkiye’nin de bulunduğu başka […]

Uçan Balina Beluga deneme uçuşunu tamamladı

Airbus tarafından tasarlanan dünyanın en büyük uçaklarından biri olma özelliğine sahip Uçan Balina Beluga XL deneme seferini tamamladı. Kargo uçağının önümüzdeki Eylül-Ekim aylarında sefere başlaması planlanıyor.

Airbus uçaklarının dev kanatlarını ve ekipmanlarını taşımak için tasarlanan Beluga XL Kuzey Galler’deki Hawarden havaalanına indi. Yeni nesil Airbus BELUGA XL 9 Ocak tarihinde ilk görevini başarıyla tamamladı. İlk deneme uçuşunu 19 Temmuz 2018′ de yapan dev nakliye uçağı tip sertifikasını da 13 Kasım 2019’da almıştı.

BELUGA XL Kuzey Galler’deki Hawarden havaalanına indi. Kaynak: https://www.airbus.com/

Uçan Balina Beluga XL burun yapısıyla dikkat çekiyor

BELUGA XL için tasarlanan burun yapısı aerodinamik yapıyı güçlendiriyor. Kargo amaçlı tasarlanan Uçan Balina BELUGA XL ve diğer bütün Airbus uçaklarının parçaları farklı ülkelerde imal ediliyor. Uçağın gövde, kapılar, dikey stabilize ve flapları Almanya’da üretilirken, kuyruk konisi ve yatay stabilize İspanya’da imal ediliyor. İngiltere uçağın rolls royce motorlar ile kanatlarını, Fransa ise kokpit ve diğer bölümleri hazırlıyor. Bazı bölümler ise aralarında Türkiye’nin de bulunduğu başka ülkelerde yapılıyor. Tüm bu parçalar ise Fransa’nın Toulouse kentinde bir araya getiriliyor.

BELUGA XL için tasarlanan burun yapısı aerodinamik yapıyı güçlendiriyor. Kaynak: https://www.airbus.com/

BELUGA XL Hangi Amaçla Üretildi?

Çeşitli ülkelerde üretilen devasa parçaların birleştirilmek üzere Fransa’nın Toulouse şehrine kara ve deniz yolu ile götürülmesi hem zaman kaybı hem de seyahatin tehlikesi sebebiyle yeni çözümler gerektirdi. Uzun yıllar boyunca nakliye süreçlerinde büyük zorluklar çeken Airbus yönetimi, çareyi birinci nesil BELUGA nakliye uçaklarının yerine BELUGA XL ‘i üretmekte bulmuştu.

Dünyanın en büyük yolcu uçaklarından biri olan AİRBUS A380 Kaynak: https://www.airbus.com/

Birinci nesil Beluga ST Nakliye Uçağı

2023 senesine dek altı adet üretilecek olan BELUGA XL ‘in boyu 63,1 metre ve bir seferde 50 tondan fazla yük taşıyabiliyor. Uçağın gövde genişliği 8,8 ve kanat genişliği 60,3 metre.

Altı katlı bir apartmana eş olabilecek 19 metre yüksekliğinde imal edilen bu teknoloji harikasının maksimum kalkış ağırlığı 227 ton ve tam yükle menzili 4 bin 74 kilometre.

Bir önceki versiyonda tek seferde bir kanat taşınabilirken balina benzeri burun tasarımıyla aerodinamik verimliliğini artan BELUGA XL ile aynı anda iki kanat nakledilebilecek.

Uçan Balina BELUGA XL Nasıl Tasarlandı?

BELUGA XL tasarımının esinlendiği Beyaz Balinalar sempatik görünüşler ile tanınıyor. Bir beyaz balinaya neredeyse tıpatıp benzeyen BELUGA XL tasarımı, 20 bini aşkın Airbus çalışanının oylarıyla belirlendi. Çalışanlar yüzde kırkı aşkın bir oranla altı tasarım arasından ‘gülümseyen’ balinayı seçti.

BELUGA XL tasarımının esinlendiği Beyaz Balinalar sempatik görünüşler ile tanınıyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.