Uçuşlar durduruluyor… Peki, Türkiye’ye ne kadar Çinli turist geliyor?

Çin’de ortaya çıkan koronavirüsün görüldüğü ülkelerin sayısı giderek artarken bu hastalığın dünyayı nasıl etkileyeceği tartışılmaya devam ediyor. Havayolu şirketleri bazı seferleri dondurma kararı aldı. Peki, Türkiye’ye ne kadar Çinli turist geliyor ve bu kişiler ne kadar harcama yapıyor? in’de ortaya çıkan koronavirüsün görüldüğü ülkelerin sayısı giderek artarken bu hastalığın dünyayı nasıl etkileyeceği tartışılmaya devam ediyor. Bunlardan biri de turizm sektörünün nasıl etkileneceği. Zira Çin 277 milyar Amerikan doları ile açık ara dünyanın en çok dış turizm harcaması yapan ülkesi. Havayolu şirketlerinin uçak seferlerini durdurmasının da turizme olumsuz yansıyacağı şüphesiz. Peki, Türkiye’ye ne kadar Çinli turist geliyor ve bu kişiler ne kadar harcama yapıyor? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’yi ziyaret eden Çinli turist sayısı son 20 yılda 20’ye katlandı. Son yıllardaki belirgin artış dikkat çekiyor. 2019 yılında 426 bin 344 Çinli turist Türkiye’yi ziyaret etti. Bu sayı 2000 yılında sadece 21 bin 518 idi. Bu da son 19 yılda […]

Uçuşlar durduruluyor… Peki, Türkiye’ye ne kadar Çinli turist geliyor?

Çin’de ortaya çıkan koronavirüsün görüldüğü ülkelerin sayısı giderek artarken bu hastalığın dünyayı nasıl etkileyeceği tartışılmaya devam ediyor. Havayolu şirketleri bazı seferleri dondurma kararı aldı. Peki, Türkiye’ye ne kadar Çinli turist geliyor ve bu kişiler ne kadar harcama yapıyor?

in’de ortaya çıkan koronavirüsün görüldüğü ülkelerin sayısı giderek artarken bu hastalığın dünyayı nasıl etkileyeceği tartışılmaya devam ediyor. Bunlardan biri de turizm sektörünün nasıl etkileneceği. Zira Çin 277 milyar Amerikan doları ile açık ara dünyanın en çok dış turizm harcaması yapan ülkesi.

Havayolu şirketlerinin uçak seferlerini durdurmasının da turizme olumsuz yansıyacağı şüphesiz. Peki, Türkiye’ye ne kadar Çinli turist geliyor ve bu kişiler ne kadar harcama yapıyor?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’yi ziyaret eden Çinli turist sayısı son 20 yılda 20’ye katlandı. Son yıllardaki belirgin artış dikkat çekiyor. 2019 yılında 426 bin 344 Çinli turist Türkiye’yi ziyaret etti. Bu sayı 2000 yılında sadece 21 bin 518 idi. Bu da son 19 yılda yüzde 1881 artış demek.

Çinli turistlerin sayısı özellikle 2010’lu yılların başından itibaren artış gösterdi. 2010’da 77 bin olan turist sayısı 2013’te 139 bine; 2014’te 200 bine ve 2015 yılında ise 314 bine kadar yükseldi. 2016 yılında neredeyse yarı yarıya azalan turist sayısı 168 bine kadar geriledi. 2017’de tekrar tırmanışa geçen Türkiye’yi ziyaret eden Çinli sayısı bu yılda 247 bin oldu. 2018’de 394 bini gören Çinli turist sayısı 2019’da ise 426 bine kadar yükseldi.

Çinli turistler Türkiye’yi en çok ziyaret eden 22’nci ülke

Türkiye’yi en çok ziyaret eden ülkelere bakıldığında Çin 22’nci ülke konumunda. Zirvede ise 7 milyon ile Rusya bulunuyor. 5 milyon ile Almanya ikinci sıradayken üçüncü Bulgaristan’tan gelen turist sayısı 2,7 milyon.

100 turistten 1’i Çinli

2018 yılı verilerine göre Türkiye’yi ziyaret eden 100 turistten 1’i Çin’den. TÜİK’e göre 2018 yılında 39 milyon 488 bin yabancı turist Türkiye’yi ziyaret etti. Aynı yıl Çinli turistlerin sayısı ise 394 bin idi. Bu da Çinli turist oranının yüzde 1 olduğunu gösteriyor.

Dış turizme dünyada en çok para harcayan Çin

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne göre dünyada dış turizme en fazla para harcayan ülke açık ara Çin. Çinli turistler 2018 yılında uluslararası seyahatlerinde tam 277 milyar Amerikan doları harcadı. İkinci sıradaki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 144 milyar dolar harcarken Alman turistler ise 94 milyar dolar ile üçüncü sırada yer alıyor.

Türkiye’de turistler kişi başı 642 dolar harcıyor

TÜİK verilerine göre Türkiye’yi ziyaret eden turistler 2019 yılında kişi başı ortalama 642 Amerikan doları harcama yaptı. Bazı ülke vatandaşlarının ortalama harcaması TÜİK bülteninde yer alırken Çin’e ait bilgilere yer verilmedi. TÜİK’in en son mevcut 2012 yılı verilerine göre neredeyse tamamını Çinli turistlerin oluşturduğu Doğu Asya ülkeleri ortalama 892 Amerikan doları harcama yaptı. Ancak harcama miktarları yıllar içinde değişim gösteriyor.

Çinli turistlerin Türk turizmine katkısı ortalama kişi olan 642 dolardan hesaplandığında 273 milyon 712 bin Amerikan dolarına karşılık geliyor. 

Kaynak

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.