Uçuşlarda sivil hava polisi dönemi

Güncel Haberler

Son yıllarda uçak yolculuklarının daha güvenli olması için pek çok önlem alınıyor. Son olarak da hava polisi uygulamasına başlandı. Artık uluslararası uçuşlarda sivil giyimli yolcu gibi koltuklarda oturacak hava polisleri olacak ve olası bir durumda özel silahlarla olaya müdahale edebilecekler.

Özel eğitimli olacaklar

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni uygulamaya göre Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Dairesi Başkanlığı ile uluslararası uçuşların yapıldığı illerin emniyet müdürlükleri bünyesinde bir birim oluşturulacak. Bu birimde özel eğitim almış polisler kokpit, mürettebat ve yolcuların can güvenliği sağlamak için güvenlik tedbirleri almakla sorumlu olacak.

Uluslararası uçuşlarda 2 polis

Bu polislerin öncelikli görevi can güvenliği ve kokpiti tehdit edecek durumlara müdahale etmek. Kuralsız yolculara karşı görev tanımının içine giren durumlarda müdahale edecek. Uluslararası her uçuşta görevlendirilecek ve özel eğitim alacak bu polislerin en az 5 yıllık emniyet tecrübesine sahip olması gerekecek. Her uçuş sonrası da uçuşlar ilgili rapor hazırlayacak ve bunlar arşivlenecek. En az ön lisans mezunu olması gereken uçak polislerinin kıdem puanlarının iyi olması ve son üç performans atışında da ayrı ayrı 90 puan ve üzeri olması ve sağlık raporuna sahip olması gerekli.

 

Kaynak : Enuygun.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle