Uçuşta deprem hissedilir mi?

Kendinizi gökyüzünde özel ya da ticari bir uçakta hatta hava kuvvetlerine ait bir jette hayal edin. Geçtiğiniz bölgede de, binalar yıkılıyor, ağaçlar devriliyor ve hatta denizde tsunami meydana geliyor. Peki, uçakta depremi hisseder misiniz? Kendinizi gökyüzünde özel ya da ticari bir uçakta hatta hava kuvvetlerine ait bir jette hayal edin. Geçtiğiniz bölgede de, binalar yıkılıyor, ağaçlar devriliyor ve hatta denizde tsunami meydana geliyor. Peki, uçakta depremi hisseder misiniz? Kısaca belirtmek gerekirse; deprem, uçağı etkiler ama hissedilmez. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse sismik dalgaların denizde tsunami yaratması gibi uçaklarda da deprem etkili olur ama hissedilmez. Dünya kara ve deniz parçalarından daha fazlası ile bir bütündür. 600 millik yani 1000 km’lik bir yükseklikte gaz tabakası vardır. Atmosferik gazların kütlesi içinde de depremin etkisi dalgalarla uçağı etkiler. Depremler Sismik (P) ve kesme dalgaları (S) ile etki gösterirken, P dalgaları katı çizimleri terkederken ses dalgaları biçimlerini alır. (S Dalgaları sıvı veya gazdan geçemez). Bilimde […]

Uçuşta deprem hissedilir mi?

Kendinizi gökyüzünde özel ya da ticari bir uçakta hatta hava kuvvetlerine ait bir jette hayal edin. Geçtiğiniz bölgede de, binalar yıkılıyor, ağaçlar devriliyor ve hatta denizde tsunami meydana geliyor. Peki, uçakta depremi hisseder misiniz?

Kendinizi gökyüzünde özel ya da ticari bir uçakta hatta hava kuvvetlerine ait bir jette hayal edin. Geçtiğiniz bölgede de, binalar yıkılıyor, ağaçlar devriliyor ve hatta denizde tsunami meydana geliyor. Peki, uçakta depremi hisseder misiniz?

Kısaca belirtmek gerekirse; deprem, uçağı etkiler ama hissedilmez. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse sismik dalgaların denizde tsunami yaratması gibi uçaklarda da deprem etkili olur ama hissedilmez. Dünya kara ve deniz parçalarından daha fazlası ile bir bütündür. 600 millik yani 1000 km’lik bir yükseklikte gaz tabakası vardır. Atmosferik gazların kütlesi içinde de depremin etkisi dalgalarla uçağı etkiler.

Depremler Sismik (P) ve kesme dalgaları (S) ile etki gösterirken, P dalgaları katı çizimleri terkederken ses dalgaları biçimlerini alır. (S Dalgaları sıvı veya gazdan geçemez). Bilimde infrasound olarak tanımlanan 20 hertze kadar olan ses dalgaları uçaklara çarpar. Ancak uçuş emniyeti açısından olumsuz bir etki yaratmaz.

İnsan kulağının duyamadığı infrasonik dalgalar deprem anında normal bir uçağın uçuş yüksekliği olan 30.000 feet yani 9.144 metre’ye ulaştığında yoğunluğu iyice düşmüş olacaktır. Bu bağlamda uçağın motor gürültüsünün çok altında kalacağı için ses dalgalarının katı içinden geçişi sırasında duyulan sesler uçak içinde duyulmaz. Uçuş emniyetini de etkileyecek bir durum oluşmaz.

Kaynak

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.