Ukrayna, E-kimlik uygulamasına geçen ilk ülke oldu

Avrupa

Ukrayna, 23 Ağustos’tan itibaren “Diia” adlı uygulama ile “e-kimlik” sistemine geçiyor. Bu sayede vatandaşlarının kimlik taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıracak.

Ukrayna, 23 Ağustos’tan itibaren “Diia” adlı uygulama ile “e-kimlik” sistemine geçiyor. Bu sayede vatandaşlarının kimlik taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıracak.

Ukrayna, e-kimlik uygulamasıyla dünya üzerinde bir ilke imza atıyor. Diia adlı bu uygulamaya kişilerin tüm kimlik bilgileri sisteme eklenecek.  Vatandaşlar akıllı telefonlarına yükledikleri bu uygulama ile kimlik bilgilerini telefonunda taşıma imkanı bulacak.

Ukrayna, Diia uygulaması ile e-kimlik sistemine geçiyor

Ukrayna, E-kimlik uygulamasını dünyada ilk olarak hayata geçirerek akıllı telefonlara indirilen bir uygulama üzerinden sayısal kodlarla ifade edilecek “e-Kimlik” uygulamasını yasallaştırdı. Ülke çapında 23 Ağustos itibariyle geçerli olacak dijital kimlik uygulaması, vatandaşların “Diia” uygulamasını akıllı telefonlarına indirmesi ile kullanılabilecek.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bu konuda “Ukrayna, dünyada bu uygulamayı yasallaştıran ilk ülke oldu. Emeği geçenlere teşekkürler” açıklamasını yaptı.

Ukrayna’nın Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Dijital Dönüşüm Bakanı Mihail Fedeorov ise yaptığı açıklamada “Kağıt evraklardan hiçbir farkı olmayan ve yasallık kazanan uygulama, 23 Ağustos’tan itibaren kullanıma açık hale gelecek. Bu hizmetten yararlanmak için akıllı telefon taşımak yeterli. Dünyada eşsiz bir şey yaptık. Bununla gurur duymamız gerekiyor” dedi.

E-kimlik

Ukrayna, 23 Ağustos’tan itibaren Diia uygulaması ile e-kimlik sistemine geçiyor.

Diia uygulaması sayesinde kimliklerini akıllı telefonlarında taşıyacak olan Ukraynalılar, ülke genelinde resmi ve şahsi tüm işlemlerini E-kimlik üzerinden gerçekleştirebilecek. Bu uygulama sayesinde vatandaşların nüfus cüzdanı taşımalarına gerek kalmayacak.

E-kimlik uygulaması diğer ülkelerinde hayata geçirebilecekleri bir sistem olarak ilerleyen süreçte karşımıza çıkabilecek bir uygulama olarak görülüyor. Türkiye bu konuda e-devlet uygulaması ile bilgi ve belgelerimize tek noktadan ulaşılabilir, başvuru işlemlerimizi hızla gerçekleştirme imkanı sağlanıyor. Ülkemizde de buna benzer bir uygulamaya geçilip geçilmeyeceği merak konusu oldu.

Bu tip teknolojik gelişmeler sayesinde hayatımızı kolaylaştıran uygulamalar kullanıcıları mutlu ediyor. Peki sizce Türkiye e-kimlik sistemine geçiş yapsa nasıl olur fikirlerinizi bekliyoruz.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle