Ukrayna, E-kimlik uygulamasına geçen ilk ülke oldu

Ukrayna, 23 Ağustos’tan itibaren “Diia” adlı uygulama ile “e-kimlik” sistemine geçiyor. Bu sayede vatandaşlarının kimlik taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıracak. Ukrayna, 23 Ağustos’tan itibaren “Diia” adlı uygulama ile “e-kimlik” sistemine geçiyor. Bu sayede vatandaşlarının kimlik taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıracak. Ukrayna, e-kimlik uygulamasıyla dünya üzerinde bir ilke imza atıyor. Diia adlı bu uygulamaya kişilerin tüm kimlik bilgileri sisteme eklenecek.  Vatandaşlar akıllı telefonlarına yükledikleri bu uygulama ile kimlik bilgilerini telefonunda taşıma imkanı bulacak. Ukrayna, Diia uygulaması ile e-kimlik sistemine geçiyor Ukrayna, E-kimlik uygulamasını dünyada ilk olarak hayata geçirerek akıllı telefonlara indirilen bir uygulama üzerinden sayısal kodlarla ifade edilecek “e-Kimlik” uygulamasını yasallaştırdı. Ülke çapında 23 Ağustos itibariyle geçerli olacak dijital kimlik uygulaması, vatandaşların “Diia” uygulamasını akıllı telefonlarına indirmesi ile kullanılabilecek. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bu konuda “Ukrayna, dünyada bu uygulamayı yasallaştıran ilk ülke oldu. Emeği geçenlere teşekkürler” açıklamasını yaptı. Ukrayna’nın Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Dijital Dönüşüm Bakanı Mihail Fedeorov ise yaptığı açıklamada “Kağıt evraklardan hiçbir […]

Ukrayna, E-kimlik uygulamasına geçen ilk ülke oldu

Ukrayna, 23 Ağustos’tan itibaren “Diia” adlı uygulama ile “e-kimlik” sistemine geçiyor. Bu sayede vatandaşlarının kimlik taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıracak.

Ukrayna, 23 Ağustos’tan itibaren “Diia” adlı uygulama ile “e-kimlik” sistemine geçiyor. Bu sayede vatandaşlarının kimlik taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıracak.

Ukrayna, e-kimlik uygulamasıyla dünya üzerinde bir ilke imza atıyor. Diia adlı bu uygulamaya kişilerin tüm kimlik bilgileri sisteme eklenecek.  Vatandaşlar akıllı telefonlarına yükledikleri bu uygulama ile kimlik bilgilerini telefonunda taşıma imkanı bulacak.

Ukrayna, Diia uygulaması ile e-kimlik sistemine geçiyor

Ukrayna, E-kimlik uygulamasını dünyada ilk olarak hayata geçirerek akıllı telefonlara indirilen bir uygulama üzerinden sayısal kodlarla ifade edilecek “e-Kimlik” uygulamasını yasallaştırdı. Ülke çapında 23 Ağustos itibariyle geçerli olacak dijital kimlik uygulaması, vatandaşların “Diia” uygulamasını akıllı telefonlarına indirmesi ile kullanılabilecek.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bu konuda “Ukrayna, dünyada bu uygulamayı yasallaştıran ilk ülke oldu. Emeği geçenlere teşekkürler” açıklamasını yaptı.

Ukrayna’nın Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Dijital Dönüşüm Bakanı Mihail Fedeorov ise yaptığı açıklamada “Kağıt evraklardan hiçbir farkı olmayan ve yasallık kazanan uygulama, 23 Ağustos’tan itibaren kullanıma açık hale gelecek. Bu hizmetten yararlanmak için akıllı telefon taşımak yeterli. Dünyada eşsiz bir şey yaptık. Bununla gurur duymamız gerekiyor” dedi.

E-kimlik

Ukrayna, 23 Ağustos’tan itibaren Diia uygulaması ile e-kimlik sistemine geçiyor.

Diia uygulaması sayesinde kimliklerini akıllı telefonlarında taşıyacak olan Ukraynalılar, ülke genelinde resmi ve şahsi tüm işlemlerini E-kimlik üzerinden gerçekleştirebilecek. Bu uygulama sayesinde vatandaşların nüfus cüzdanı taşımalarına gerek kalmayacak.

E-kimlik uygulaması diğer ülkelerinde hayata geçirebilecekleri bir sistem olarak ilerleyen süreçte karşımıza çıkabilecek bir uygulama olarak görülüyor. Türkiye bu konuda e-devlet uygulaması ile bilgi ve belgelerimize tek noktadan ulaşılabilir, başvuru işlemlerimizi hızla gerçekleştirme imkanı sağlanıyor. Ülkemizde de buna benzer bir uygulamaya geçilip geçilmeyeceği merak konusu oldu.

Bu tip teknolojik gelişmeler sayesinde hayatımızı kolaylaştıran uygulamalar kullanıcıları mutlu ediyor. Peki sizce Türkiye e-kimlik sistemine geçiş yapsa nasıl olur fikirlerinizi bekliyoruz.

Kaynak

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.