Ukrayna’nın İkinci Büyük Kenti Kharkiv

Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti Kharkiv… Kuzeydoğusunda Rusya ile sınırı olan şehir, Pegasus ailesinin Ukrayna’daki ilk uçuş noktalarından olduğu için de yeri ayrı. Kurulduğu günden beri pozitif bilimin gelişimine verdiği destekten dolayı gezilecek yerlerin başında zengin içerikli müzeler geliyor. İstanbul’dan yaklaşık 1,5 saatlik uçuş ile kendinizi hareketli bir şehir olan Kharkiv’de bulabilirsiniz. Tarih Kokan Caddeler ve Meydanlar Şehrin en meşhur caddesi, tarihi binaların karşılıklı sıralandığı Sumskaya Caddesi. Hafiften İstiklal Caddesi’ni andıran caddede alışveriş yapabilir, birbirinden güzel kafelerinde oturabilir ya da sadece keşfe çıkabilirsiniz. Özellikle okul döneminde daha hareketli olan caddeye kesinlikle uğramalısınız. Tarihe tanıklık eden yerleri keşfetmeye devam edelim. Bunlardan biri de Özgürlük Meydanı (Ploşça Svobodi). Benzerleri arasında Avrupa’nın en büyüklerinden olan meydan, Kharkiv’in 20. yüzyılın başında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilmesinin ardından kurulmuş. Meydanda bir de 1964 yılında yapılmış Lenin Heykeli bulunuyor. Burada dilerseniz bir bankta oturup gelip geçen insanları seyretmenin tadına varabilirsiniz. Puşkin Caddesi’ne geçtiğinizde ise […]

Varsayılan Görsel

Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti Kharkiv… Kuzeydoğusunda Rusya ile sınırı olan şehir, Pegasus ailesinin Ukrayna’daki ilk uçuş noktalarından olduğu için de yeri ayrı.

Kurulduğu günden beri pozitif bilimin gelişimine verdiği destekten dolayı gezilecek yerlerin başında zengin içerikli müzeler geliyor. İstanbul’dan yaklaşık 1,5 saatlik uçuş ile kendinizi hareketli bir şehir olan Kharkiv’de bulabilirsiniz.

Tarih Kokan Caddeler ve Meydanlar

kharkiv şehir merkezi

Şehrin en meşhur caddesi, tarihi binaların karşılıklı sıralandığı Sumskaya Caddesi. Hafiften İstiklal Caddesi’ni andıran caddede alışveriş yapabilir, birbirinden güzel kafelerinde oturabilir ya da sadece keşfe çıkabilirsiniz. Özellikle okul döneminde daha hareketli olan caddeye kesinlikle uğramalısınız.

Kharkiv Özgürlük Meydanı

Tarihe tanıklık eden yerleri keşfetmeye devam edelim. Bunlardan biri de Özgürlük Meydanı (Ploşça Svobodi). Benzerleri arasında Avrupa’nın en büyüklerinden olan meydan, Kharkiv’in 20. yüzyılın başında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilmesinin ardından kurulmuş. Meydanda bir de 1964 yılında yapılmış Lenin Heykeli bulunuyor. Burada dilerseniz bir bankta oturup gelip geçen insanları seyretmenin tadına varabilirsiniz.

Kharkiv Özgürlük Meydanı

Puşkin Caddesi’ne geçtiğinizde ise etrafınızı evler ve eğitim, araştırma ve sağlık alanına özgü kurumlar sarar. Mimari harika olan binalar, turistlerin ilgisini oldukça çekiyor. Caddenin kuruluşu ise 20. yüzyılın başlarına dayanıyor. Bolca ağaca kucak açmış bu caddede keşif yapmak size kendinizi oldukça iyi hissettirecek.

Kharkiv’in Dini Yapıları

Uspenski Katedrali, Kharkiv

Caddeleri ve meydanlarının yanı sıra, Kharkiv’de bulunan katedraller de görülmesi gereken yerler arasında. Mimari açıdan çok seveceğiniz kesin.

Doğu Avrupa’nın en büyük Ortodoks katedrali olan Annunciation Katedrali, Neo-Bizans mimarisi ile inşa edilmiş. Şu anki katedral, aslında ilk yapılan katedral değil. İlk olarak 17. yüzyılda yapılmış, fakat ahşap olduğu için çıkan yangın sonucu tamamen yanmış. 50 yıl sonra yapılan ikinci versiyonu ise boyut olarak yetersiz gelmiş ve şu anki versiyonu 1888 yılında tamamlanmış. Günümüzde, Kharkiv’in en önemli ibadet merkezlerindendir.

Annunciation Katedrali, Kharkiv

Annunciation Katedrali inşa edilene kadar Ortodoksların ibadethane olarak kullandığı Uspensky Katedrali de ilk versiyonu değil. İlk versiyonu 1657 yılında ahşaptan yapılmış. İlerleyen yıllarda yetersiz geldiği için taş malzemeler ile yeniden yapım sürecine girmiş. Günümüzdeki versiyonu da bu yeniden yapım sürecinin sonucu. Neo-Klasik mimari tarzını yansıtmaktadır.

Kharkiv Katedrali

Gezmenizi önereceğimiz son dini yapı ise Pokrovsky Manastırı. Geleneksel 3 kubbeli Barok mimari tarzını yansıtan manastır, Kharkiv’in yedi harikası arasında gösterilmektedir. Mimarisi dışında bir diğer önemli özelliği ise Doğu Ukrayna’nın ilk eğitim kurumunu bünyesinde barındırması. 2. Dünya Savaşı sonunda çok fazla hasara uğradığı için restorasyon çalışmaları yapılarak kente yeniden kazandırılmıştır.

Kharkiv’in Müzelerini Keşfe Çıkın

Kharkiv Şehir Merkezi

Çok sayıda müzesi var demiştik. Bunlardan en önemlileri Kharkiv Sanat Müzesi, Kharkiv Tarih Müzesi ve Kozmos Müzesi.

Mimari açıdan oldukça ilgi çeken Kharkiv Sanat Müzesi, Ukrayna’nın en eski müzelerinden. 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş olan müzede 20.000 parçaya ulaşmış bir koleksiyon sergileniyor. Bu eserler, Ukraynalı ve dünyaca ünlü heykeltraşların ve ressamların 16. ve 20. yüzyıllar arasında ortaya koydukları eserler.

1920 yılında kurulmuş Kharkiv Tarih Müzesi’nde ise Kharkiv ve çevresindeki kazı çalışmaları sonucu elde edilen 250,000’den fazla arkeolojik, etnografik, nümizmatik eserler ve sanat eserleri sergilenmektedir. Ukrayna tarihi açısından çok değerli olan bu eserler, müze binasından çok daha eskidir.

Kozmos Müzesi ise, uzay ve astronomi meraklılarını hayli heyecanlandıracak türden. Ukrayna’nın ilk ve tek kozmonotluk ve ufoloji müzesi olan Kozmos Müzesi’ni ziyaret ederseniz kozmonotluk ve evren hakkında farklı şeyler öğrenebilirsiniz. İçeride NASA tarafından çekilmiş fotoğraflar, farklı gezegenlerdeki yaşam olasılığı üzerine bilgiler, pilot ve astronotların gözlemleri ve göktaşları sergileniyor. Uzaya nasıl gidildiğini merak ediyorsanız cevap yine bu müzede.

Şimdi Yeşil İle Baş Başa Kalma Vakti!

Kharkiv Nehir Kenarı

Tarihi dokusunu hissettik, caddelerini keşfettik, dini yapılarını gezdik ve artık, dinlenme vakti.

Shevchenko Parkı, bünyesinde botanik ve hayvanat bahçesini barındıran, yeşil alanı bol bir park. Yürürken huzur dolacak bünyeniz ve ruhunuz.

Park içindeki hayvanat bahçesi, ülkenin en büyük ve en eski tesisi. Tam tamına 22 hektar. Bünyesinde 385 farklı türden 7.000’e yakın hayvan barınıyor. Hem sizin için hem de çocuklar için oldukça ideal bir yer. Eğitim programları ve kültürel aktiviteler de düzenleniyor.

Shevchenko Parkı içindeki bir diğer güzellik, Botanik Bahçe. Burada da 7.000’den fazla bitki türü yaşıyor. 1804 yılında faaliyete geçmiş bahçedeki rengarenk manzaralar karşısında cennette hissedeceksiniz.

Yunusların gösterisini izlemek isterseniz de Dolphinarium’a alalım sizi. Pazartesi hariç her gün üç gösterinin düzenlendiği bu tema parkında çocuklar için fizik tedavi seansları da düzenleniyor.

Tüm bunlar Shevchenko Parkı içerisinde. Tüm gününüzü buraya ayırırsanız her birini keşfedebilirsiniz.

Kharkiv’de Gece Hayatı

Kharkiv akşamüstü manzarası

Ukrayna’nın diğer şehirleri gibi Kharkiv’de de gece hayatı oldukça hareketli. Gece kulüplerinden, barlara pek çok mekan bulunuyor. En popüler mekanları arasında The Irish Pub Patrick, Pivobar, Plazma, Bolero, Zhivot Bar ve Belinski’yi gösterebiliriz.

Kharkiv Konaklama

Kharkiv Otelleri

Ukrayna’nın ikinci büyük şehri olduğu için konaklama seçenekleri de gelişmiş durumda. Lüks otellerden hostellere kadar her zevke ve her bütçeye uygun konaklama seçeneği mevcut.

Lüks Oteller: Superior Golf & Spa Resort, Premier Palace Hotel Kharkiv, Hotel Complex Misto, Hotel & Spa NEMO With dolphins, Cosmopolit Premier Art-Hotel

Merkezde konaklayıp her yere rahat rahat gidip gelmek istiyorsanız şehir merkezinde de çok sayıda otel var.

  • Merkez Oteller:  Classic Hotel, Elegia Hotel, Wine & Rose Hotel, Aurora Premier Hotel, Velion

Hem şık hem de çok büyük olmasın istiyorsanız birbirinden güzel butik otellere göz atabilirsiniz.

  • Butik Oteller: Mirax Sapphire Boutique Hotel, Mirax Boutique Hotel, De Gaulle Boutique Hotel, Hotel 19, Gostiny Dvor Hotel

Eğer fazla bir ödeme yapmak istemiyorsanız bu oteller tam size göre.

  • Ucuz Oteller: Baden-Baden Hotel, Margo Hotel, Mini Hotel Pyatniza, Sumskaya Apart Hotel

Kharkiv, tüm güzelliği ile sizi bekliyor. Türk vatandaşlarına 90 güne kadar olan seyahatlerde vizesiz seyahat imkanı sunan Ukrayna, seyahat etmek için en cazip ülkelerden biri. Üstelik yeni kimliğiniz varsa pasaporta ihtiyacınız yok 

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.