Ukrayna’ya girişlerde zorunlu COVID-19 sigortası hakkında HERŞEY

Seyahat İpuçları

1 Temmuz itibariyle düzenli seferlerin başlaması ile birlikte, Ukrayna’nın ülkeye gelen yabancılar ve turistler için COVID-19 tedavisi ve gözlemini kapsayan seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutması daha çok gündeme gelmeye başladı.

Türkiye Ukrayna’nın yayınladığı yeşil bölgedeki ülkeler arasında. Bu nedenle Türkiye’den gelerek Ukrayna’yı ziyaret edecek kişiler 14 günlük izolasyon ve gözlem altına girmeyeceklerdir. Her gün yeşil ve kırmızı ülke listesi yenilenmektedir.

Ancak Ukrayna’da süresiz oturumu olmayan yabancılar ile turistler artık COVID-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası ile ülkeye girmek zorunda olacaklar. Henüz çok yeni bir uygulama olduğu için bazı sorular ve sorunları da beraberinde barındırıyor. O nedenle farklı deneyimlerle karşılaşmak mümkün. Yaşanan örnekler arasında 5 günlük sigortayla girenler, kimisine sigortanın sorulup kimisine sorulmaması gibi durumlar olmuştur. Ancak her durumda, ülkeye girişi garantiye almak için kurallara göre hareket etmek en doğrusudur.

Belirtilene göre sigorta poliçesi, Ukrayna’da kayıtlı bir şirket veya Ukrayna’da bir temsilcilik bürosu veya Ukrayna’daki bir sigorta şirketi ortağı ile sözleşmeli ilişkisi bulunan bir yabancı sigorta şirketi tarafından verilmelidir.

Poliçede COVID-19 tedavisi, gözlem ve Ukrayna’da kalış süresi ile ilgili maliyetleri kapsadığı açıkca belirtilmelidir.

Covid-19 sigortasında aslında bilmeniz gereken en önemli kısmı şu: Ülkeye giriş yaptıktan sonraki ilk 14 gün içerisindeki tedavilerde geçerli değildir. O nedenle eğer uzun süre kalmayacaksanız yüksek sigorta bedelleri ödememeniz tavsiye edilir. Sigorta firmalarının kısa süreli seyahatlerde de geçerli olacak şekilde özel poliçe çıkartmaları da beklenmektedir.

Sigortayı ne zaman yaptırmalısınız?

Uçağa biniş için check-in aşamasında bu sigortayı sunmanız sizden istenebilir; eğer sunamazsanız uçağa binişinize müsaade etmeyebilirler. Son 2 günde buna dair yaşanan örneklerin haberi geldi. Kişi Ukrayna’ya gelse bile pasaport kontrolünde size sigortanızı sorabilirler. Yani bu kapsamdaki sigortayı uçuş başlamadan evvel yaptırmalısınız. Aksi durumda, sigortayı hazırlattırıp uçağa binebilmek için yeterli vakti bulamayabilir ya da bunun için çok koşturmanız gerekebilir.

COVID-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortasını nerede yaptırabilirsiniz?

COVID-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortasını Ukrayna’daki sigorta firmaların temsilciğini yapan Türkiye’deki acentelerde yaptırabileceğiniz gibi uzaktan erişimle Ukrayna’da bulunan acentelere de yaptırabilirsiniz. Bazı internet sitelerinden istediğiniz süreli sigortayı online olarak da satın alabilirsiniz. Ukrayna’daki firmalar adınıza düzenlenen poliçeyi email adresinize PDF dökümanı olarak göndermektedir. Sorulduğunda adınıza düzenlenen poliçeyi göstermeniz yeterlidir. Türkiye’de bulunan sigorta firmaları da talep oluştukça Ukrayna’daki firmalarla anlaşma yaparak bu kapsamdaki sigortayı yapmaya başlayacaklardır. Şu aşamada acenteler Ukrayna’da bulunan sigorta firmaları üzerinden poliçeler kesmektedir.

COVID-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortasının fiyatı nedir?

Henüz çok yeni olduğu için COVID-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası yaptırmak istediğinizde bir fiyat stabilitesinin olmadığını farkedeceksiniz. Piyasada aynı kapsamdaki sigorta için farklı fiyatlar görebilirsiniz. Her firma/acente kendi fiyat politikasını uygulamakta olup, uygun fiyatlı olanı bulmak için biraz uğraşmanız gerekebilir.

Şu anda piyasada 30 bin euro teminatlı yıllık poliçeyi 20 ila 80 dolar arasında değişen fiyatlarda yaptırabilirsiniz.

Şunu unutmayın: Aksi açıklanana kadar bu sigortayı yaptırmak zorundasınız.

COVID-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortasının süresi ne olmalıdır?

Eğer birden fazla kez Ukrayna’ya gidecekseniz daha uzun süreli sigorta yaptırmanız yararınıza olacaktır.

Süreli oturumu olanların ise yıllık yaptırmasında fayda bulunmaktadır.

Covid-19 Sigorta Fiyatlarımız ;

-1 Hafta (7 Gün) Geçerli – 100 TL

-1 ay (30 Gün) Geçerli – 125 TL

-3 ay (90 Gün) Geçerli – 150 TL

-6 ay(180 Gün) geçerli – 200 TL

-Poliçenizi PDF dosyası olarak gönderiyoruz (elektronik ortamda göstermeniz istenmektedir pandemiden dolayı)

-Poliçe teslim aldıktan sonra Türk (TL) hesabımıza havale yapabilirsiniz

-Poliçe için Gerekli Evraklar – Pasaport veya Yeni Tip Kimlik ve Mail adresi ve Uçak Biletiniz

Not: Acil durumlarda 0 800 305 800 çağrı merkezimizi arayarak hizmet alabilirsiniz

Whatsapp veya Aramak için : +49 15175308262

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle