Ülkelerini Ünlü Eden 8 Hayvan

Seyahat İpuçları

Kanguru – Avustralya

1908’de uluslararası üne kavuşan kangurular bu şöhretlerini ters yürüyememelerine borçlu! Günümüzde Avustralya kültürü ile bu kadar özdeşleşmesinin sebebi ise 1960larda yayınlanmış olan Skippy the Bush Kangaroo programı!

Kivi Kuşu – Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın yerlileri tarafından kutsal sayılan kivi kuşu ise ününü Yeni Zelanda askeri birliklerin armalarında bulunmasına borçlu. Günümüzde Yeni Zelanda ile o kadar özdeşleşmiş ki Yeni
Zelandalılara kivi dendiği bile oluyor.

Boğa – İspanya

Boğalar çok uzun süredir İspanya kültürünün bir parçası ancak boğa güreşleri ve boğalarla koşu etkinlikleri bu canlıyı ülkenin simgesi haline getirmiş. Sadece boğaları görmeye her sene binlerce turist bu ülkeye akın ediyor!

Lemur – Madagaskar

Lemurlar Madagaskar ekosisteminde büyük öneme sahip. Ne kadar önemli derseniz, 1927’de kabul edilen bir yasa ile lemurların yasalar tarafından korunduğunu söylememiz yeterli olur belki.

Panda – Çin

Pandalar yüzyıllardır Çin kültürünün bir parçasıdır ve barışın simgesi olarak bilinir. Çin tarihinde pandalardan bahsedilen en eski zaman Milattan Önce binli yıllardır ve bu zamanlarda üzerinde panda olan bayraklar savaşta ateşkes simgesi olarak kullanılırmış.

Kel Kartal – Amerika

Eğer aklınıza kel kartal geliyorsa tek bir yerde olabilirsiniz: Amerika! Özgürlük ve gücün simgesi sayılan kel kartal, 1782’den beri Amerika’nın simgesidir.

İnek – Hindistan

Hinduizm ile olan yakınlığı dolayısıyla birçok Hindistanlı tarafından kutsal sayılan inekler, milattan önce binli yıllarda bile Hint tarihinde
geçen bir canlı! Hatta bu zamanın eserlerinde, ineklerin varlığın sembolü olduğu ve bir kişi annesine nasıl davranıyorsa ineklere de öyle davranması gerekliliği anlatılıyor!

Kuzgun – Kanada

1678’de Kanadalı askerlerin üniformalarında desen olarak kullanılan kuzgunlar, 1975’de Kanada’nın milli hayvanı seçilmiştir, hatta 1976 Montreal Olimpiyatlarında etkinliğin maskotudur!

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle