Ülkesiyle Özdeşleşen 5 Spor Dalı

Her spor dalının bir çıkış noktası ve yeri olduğunu düşünürsek, bazı ülkelerin de bu spor dallarıyla adından söz ettirir halde olması pek de ilginç sayılmaz. . Zinde kalmayı seven ve her türlü spora ilgisi olanlar, hatta spor uğruna seyahati göze alanlar buraya! İnsanlar gibi sporların da bir kökeni var elbet. İşte ülkeleriyle bilinen sporlar… 1)Amerikan Futbolu / Amerika Türkiye’de de az da olsa görebileceğiniz bu spor dalını Amerika’ya giderseniz mutlaka izlemelisiniz, hatta fırsatınız varsa oynamayı da deneyebilirsiniz. Adı Amerikan Futbolu olarak geçse de bazı bölgelerde korumalı futbol olarak bilinen bu spor ilk etapta rugby’den esinlenerek ortaya çıkmıştır. Amerikan futbolu Amerika’da en popüler olan spor dalıdır ve neredeyse herkes tarafından bilinir ve oynanır. Oyun 60 dakika sürer ve her iki takımda 11 oyuncu vardır. Amerikan futbolunda, alışılmışın dışında bir şekile sahip olan yassı ve basık bir top kullanılır. 2)Yağlı Güreş / Türkiye Geleneksel bir Türk sporu olan yağlı güreş Er meydanı denilen alanlarda yapılır. Güreşçilerin […]

Ülkesiyle Özdeşleşen 5 Spor Dalı

Her spor dalının bir çıkış noktası ve yeri olduğunu düşünürsek, bazı ülkelerin de bu spor dallarıyla adından söz ettirir halde olması pek de ilginç sayılmaz. . Zinde kalmayı seven ve her türlü spora ilgisi olanlar, hatta spor uğruna seyahati göze alanlar buraya!

İnsanlar gibi sporların da bir kökeni var elbet. İşte ülkeleriyle bilinen sporlar…

1)Amerikan Futbolu / Amerika

Türkiye’de de az da olsa görebileceğiniz bu spor dalını Amerika’ya giderseniz mutlaka izlemelisiniz, hatta fırsatınız varsa oynamayı da deneyebilirsiniz. Adı Amerikan Futbolu olarak geçse de bazı bölgelerde korumalı futbol olarak bilinen bu spor ilk etapta rugby’den esinlenerek ortaya çıkmıştır. Amerikan futbolu Amerika’da en popüler olan spor dalıdır ve neredeyse herkes tarafından bilinir ve oynanır. Oyun 60 dakika sürer ve her iki takımda 11 oyuncu vardır. Amerikan futbolunda, alışılmışın dışında bir şekile sahip olan yassı ve basık bir top kullanılır.

2)Yağlı Güreş / Türkiye


Geleneksel bir Türk sporu olan yağlı güreş Er meydanı denilen alanlarda yapılır. Güreşçilerin tüm vücutları yağlanır ve kaygan hale getirilir, böylece rakibi tutmak zorlaşır. Meraklısına duyurulur! Her yıl Haziran ayında Edirne Sarayiçi’nde yapılan Kırkpınar güreşlerini izleyebilirsiniz. Oldukça zor olan ve ustalık isteyen bu spor dalı uzun yıllardır yapılıyor. Kökeni Osmanlı dönemine dayanan güreş bazı panayırlar ve hatta düğünlerde bile karşınıza çıkabilir. 

3)Lakros / Kanada


Lakros Kanada’nın ulusal sporu olarak kabul ediliyor. Her oyuncunun elinde bulunan plastik sopalarla oynanan spor, topu sopalarda taşıyıp kaleye atmayı hedeflemektedir. Mücadele çimen veya suni çim üzerinde yapılır ve 2 takımla oynanır. Takımlar 10 oyuncudan oluşur. Aynı zamanda Lakros ABD’ de en hızlı gelişen spor dalıdır. Türkiye’de de son yıllarda oynanmaya başlanmış hatta takımlar kurulmuştur. 

4)Sumo Güreşi / Japonya

Japonya’da çok eski zamanlardan beri yapılan Sumo güreşleri birçok töreye, geleneğe dayanıyor. Ayrıca sumo ”kendini savunmak” anlamına geliyor. Güreş, rakip kum havuzunun dışına çıkarsa,çizili alanın dışına çıkılırsa ve güreşçilerden biri dengesini kaybedip düştüğünde bitiyor. Güreş esnasında dini ve geleneksel görevleri de yerine getiren sumocular kilolu olmalarından dolayı oldukça dikkat çekiyorlar. Genellikle 15 bin kişilik stadlarda düzenlenen turnuvaları Japonya’ya giderseniz mutlaka izlemelisiniz.

5)Tekvando/Kore


Tekvando Kore kökenli, çıplak el ve ayakla yapılan bir uzakdoğu savunma sporudur. Tarihi 600’lü yıllara dayanan Tekvando iki kişi arasında yapılıyor. Alınabilecek en üst kuşak siyah kuşaktır ve bir oyuncunun siyah kuşak alabilmesi için 15 yaşından gün alması gerekmektedir. Tekvando kendi sınırları dışına çıkıp birçok farklı coğrafyada da bilinen bir spor dalıdır. Spor severler çok rahatlıkla Türkiye’de tekvando yapmayı öğrenebilir. Ama ana vatanında izlemesi çok daha keyifli olabilir.

Kaynak: valiz.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.