Uzak ve Tuhaf Ülke Japonya Hakkında 10 İlginç Bilgi

Japonya hakkında 10 ilginç bilgi nedir? Bu ülke hakkında merak ettiğiniz ve duyunca şaşıracağınız bilgiler veriyoruz. Japonya hakkında 10 ilginç bilgi ile 125 milyondan fazla nüfusu olan bu ülkeye dair bilgi edinmiş olacaksınız. Köklü tarihi, mabet ve tapınakları ile sizleri etkilemeyi başaracak. Kapsül Oteller Şehir merkezlerinde yer alan ve yüksek maliyetlere alternatif olarak üretilmiş olan Japonya kapsül oteller son derece ilginç. İlk olarak 1979’da Osaka şehrinde kurulmuştur. Günümüzde ise İngiltere’de, Rusya ve Singapur, Çin gibi kalabalık metropollerde de yer almaktadır. Uyku, dinlenme ve kişisel ihtiyaçların karşılanması için uygundur. Dünyanın En Eski Şirketi Ülkede dünyanın en eski kuruluşu olan Kongo Gumi adli şirketin olmasıdır. Kuruluşu M.S 578’lere dayanmaktadır. Koreli marangoz Shitenno – Ji Tapınağı ve Osaka Kelesi de eski olan yerler arasında bulunuyor. 2006 yılında yaşanan ekonomik kriz nedeni ile zor günler yaşayan şirket, Takamatsu İnşaat Grubu tarafından alınmıştır. Depremler ve Adalar Ülkesi Geleneksel yaşamı ile dikkat çeken Japonya, tarih ve […]

Uzak ve Tuhaf Ülke Japonya Hakkında 10 İlginç Bilgi

Japonya hakkında 10 ilginç bilgi nedir? Bu ülke hakkında merak ettiğiniz ve duyunca şaşıracağınız bilgiler veriyoruz.

Japonya hakkında 10 ilginç bilgi ile 125 milyondan fazla nüfusu olan bu ülkeye dair bilgi edinmiş olacaksınız. Köklü tarihi, mabet ve tapınakları ile sizleri etkilemeyi başaracak.

Kapsül Oteller

Şehir merkezlerinde yer alan ve yüksek maliyetlere alternatif olarak üretilmiş olan Japonya kapsül oteller son derece ilginç. İlk olarak 1979’da Osaka şehrinde kurulmuştur. Günümüzde ise İngiltere’de, Rusya ve Singapur, Çin gibi kalabalık metropollerde de yer almaktadır. Uyku, dinlenme ve kişisel ihtiyaçların karşılanması için uygundur.

Dünyanın En Eski Şirketi

Ülkede dünyanın en eski kuruluşu olan Kongo Gumi adli şirketin olmasıdır. Kuruluşu M.S 578’lere dayanmaktadır. Koreli marangoz Shitenno – Ji Tapınağı ve Osaka Kelesi de eski olan yerler arasında bulunuyor. 2006 yılında yaşanan ekonomik kriz nedeni ile zor günler yaşayan şirket, Takamatsu İnşaat Grubu tarafından alınmıştır.

Depremler ve Adalar Ülkesi

Geleneksel yaşamı ile dikkat çeken Japonya, tarih ve kültürel özelliği ile Uzak Doğu ülkelerini Avrupa – Amerika ülkelerinin de olduğu batıyı etkisi altına alan güzelliği ile de dikkat çekiyor. Her yıl yaşanan irili ufaklı 1500’e yakın deprem ve 6800’ün üzerinde adası olan en ilginç ülkedir.

En Yüksek Okuma Yazma Oranı

%100’a varan okuma oranı vardır. 19 Nobel ödülü almış olan ülke, dünya sıralamalarında da ilk 50 de yer almaktadır. Eğitim sistemi konusunda son derece başarılıdır.%50’yi geçen lisans ve yüksek lisans mezunu bulundurmaktadır.

Dünyanın En Çılgın Otomat Makineleri

5 milyonun üzerinde otomat makinesi kullanılmaktadır. İlk olarak 1888 yılında sadece sigara satmak için kullanılan bu makineler, daha sonra gıda ürünlerinden içecek ve dergilere kadar çok sayıda eşya için geliştirilmiştir.

Popüler Sporları Beyzbol

En popüler sporları beyzboll olarak bilinir. Çılgınlık olarak görebilirsiniz. Japonların ulusal sporu sumo olduğundan, karatenin tüm dünyada tanınırlığını düşünürse, ülkede sıradışı bir şekilde bezboll un popüler olan spor olması şaşırtıcı olacaktır.

Uzun Yaşamın Sırrı

Gelenek göreneklerine bağlı olmaları ve lezzetli yemekleri ile ilk akla gelen ülkeler arasında. Uzun yaşam Japonlar ile özdeşleşmiştir. Nüfus yaş ortamalarında 50.000 üzerinde nüfusu on bir ülke için ortalama 100 dür.

Özür Dilemenin Farklı Yolları

Japonya ilginç özellikler arasında özür dilemenin farklı yolları bulunuyor. Japonların ilginç özellikleri arasında, kelime sayısı var. Özür dilemenin erdeminden dolayı kendinizi özür dileyerek ifade etmek için 20 farklı özür dileme şekli bulunmaktadır. Bu durum Japonların aynı zamanda karakteristik özelliklerine de yansımaktadır. Ülkede her şey nazik olmak, saygı çerçevesinde olmak şeklinde gerçekleşmektedir.

Yüksek İntihar Oranı

Öğrenim görmek, mezun olduktan sonra öğrenciler dünyanın en güvenli, suç oranı ve cinayet oranı en düşük ülkesindeyken, intihar olaylarının en yüksek boyutlara ulaşması endişe verici bir durumdur. İntihar olayları her yıl %24’e varmaktadır. Kuroi Kaiju romanında iki karakterin intihar ettiği ve sonrasında popüler hale gelen orman bugün turistik bir yerdir.

Robotlar Ülkesi

Elektronik, otomotiv, kimya ve tekstil ürünlerinde dünya çapında ilk sırada yer alan ülkedir. Kürese patent başvuruları ve inovasyon anlamında göz dolduracak kadar gelişmiştir. Japonlar dünyanın en büyük robot üreticisi olduğundan, işçi sayıları milyonları aşmıştır. Sosyal ve muhafız robotlar gibi farklı gruplarda robot üretimleri yapılmaktadır. Son derece ilginçtir.

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.