Uzak ve Tuhaf Ülke Japonya Hakkında 10 İlginç Bilgi

japonya ilginç bilgiler Asya

Japonya hakkında 10 ilginç bilgi nedir? Bu ülke hakkında merak ettiğiniz ve duyunca şaşıracağınız bilgiler veriyoruz.

Japonya hakkında 10 ilginç bilgi ile 125 milyondan fazla nüfusu olan bu ülkeye dair bilgi edinmiş olacaksınız. Köklü tarihi, mabet ve tapınakları ile sizleri etkilemeyi başaracak.

Kapsül Oteller

Şehir merkezlerinde yer alan ve yüksek maliyetlere alternatif olarak üretilmiş olan Japonya kapsül oteller son derece ilginç. İlk olarak 1979’da Osaka şehrinde kurulmuştur. Günümüzde ise İngiltere’de, Rusya ve Singapur, Çin gibi kalabalık metropollerde de yer almaktadır. Uyku, dinlenme ve kişisel ihtiyaçların karşılanması için uygundur.

Dünyanın En Eski Şirketi

Ülkede dünyanın en eski kuruluşu olan Kongo Gumi adli şirketin olmasıdır. Kuruluşu M.S 578’lere dayanmaktadır. Koreli marangoz Shitenno – Ji Tapınağı ve Osaka Kelesi de eski olan yerler arasında bulunuyor. 2006 yılında yaşanan ekonomik kriz nedeni ile zor günler yaşayan şirket, Takamatsu İnşaat Grubu tarafından alınmıştır.

Depremler ve Adalar Ülkesi

Geleneksel yaşamı ile dikkat çeken Japonya, tarih ve kültürel özelliği ile Uzak Doğu ülkelerini Avrupa – Amerika ülkelerinin de olduğu batıyı etkisi altına alan güzelliği ile de dikkat çekiyor. Her yıl yaşanan irili ufaklı 1500’e yakın deprem ve 6800’ün üzerinde adası olan en ilginç ülkedir.

En Yüksek Okuma Yazma Oranı

%100’a varan okuma oranı vardır. 19 Nobel ödülü almış olan ülke, dünya sıralamalarında da ilk 50 de yer almaktadır. Eğitim sistemi konusunda son derece başarılıdır.%50’yi geçen lisans ve yüksek lisans mezunu bulundurmaktadır.

Dünyanın En Çılgın Otomat Makineleri

5 milyonun üzerinde otomat makinesi kullanılmaktadır. İlk olarak 1888 yılında sadece sigara satmak için kullanılan bu makineler, daha sonra gıda ürünlerinden içecek ve dergilere kadar çok sayıda eşya için geliştirilmiştir.

Popüler Sporları Beyzbol

En popüler sporları beyzboll olarak bilinir. Çılgınlık olarak görebilirsiniz. Japonların ulusal sporu sumo olduğundan, karatenin tüm dünyada tanınırlığını düşünürse, ülkede sıradışı bir şekilde bezboll un popüler olan spor olması şaşırtıcı olacaktır.

Uzun Yaşamın Sırrı

Gelenek göreneklerine bağlı olmaları ve lezzetli yemekleri ile ilk akla gelen ülkeler arasında. Uzun yaşam Japonlar ile özdeşleşmiştir. Nüfus yaş ortamalarında 50.000 üzerinde nüfusu on bir ülke için ortalama 100 dür.

Özür Dilemenin Farklı Yolları

Japonya ilginç özellikler arasında özür dilemenin farklı yolları bulunuyor. Japonların ilginç özellikleri arasında, kelime sayısı var. Özür dilemenin erdeminden dolayı kendinizi özür dileyerek ifade etmek için 20 farklı özür dileme şekli bulunmaktadır. Bu durum Japonların aynı zamanda karakteristik özelliklerine de yansımaktadır. Ülkede her şey nazik olmak, saygı çerçevesinde olmak şeklinde gerçekleşmektedir.

Yüksek İntihar Oranı

Öğrenim görmek, mezun olduktan sonra öğrenciler dünyanın en güvenli, suç oranı ve cinayet oranı en düşük ülkesindeyken, intihar olaylarının en yüksek boyutlara ulaşması endişe verici bir durumdur. İntihar olayları her yıl %24’e varmaktadır. Kuroi Kaiju romanında iki karakterin intihar ettiği ve sonrasında popüler hale gelen orman bugün turistik bir yerdir.

Robotlar Ülkesi

Elektronik, otomotiv, kimya ve tekstil ürünlerinde dünya çapında ilk sırada yer alan ülkedir. Kürese patent başvuruları ve inovasyon anlamında göz dolduracak kadar gelişmiştir. Japonlar dünyanın en büyük robot üreticisi olduğundan, işçi sayıları milyonları aşmıştır. Sosyal ve muhafız robotlar gibi farklı gruplarda robot üretimleri yapılmaktadır. Son derece ilginçtir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle