Vatikan Ülke Bilgileri: Bayrağı, Nüfusu, Para Birimi, Yüzölçümü

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Vatikan Şehir Devleti, dünyanın en küçük devletlerinden biri. Hristiyanlığın Katolik mezhebinin ruhani merkezi olan devletin yönetimi Papa’da bulunuyor. Nüfusu yaklaşık 1000 olan Vatikan’ın nüfusunun büyük bölümü Papa’ya bağlı din adamları ve ve Papa’yı korumakla yükümlü askerlerden oluşuyor. Dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan ülkelerinden biri olan Vatikan, küçük yüzölçümüne rağmen birçok ülkede olmayan çok önemli tarihi eserler ve zengin sanat koleksiyonuna sahip. Vatikan Hakkında Bilgiler Ülke Resmi Adı: Vatikan Şehir Devleti (İtalyanca: Stato della Città del Vaticano)Ülke Konumu: AvrupaBaşkent: VatikanKomşuları: Vatikan’ın tek komşusu İtalya. Ülke, İtalya’nın başkenti Roma tarafından çevriliyor.Etnik yapı: İtalyan, İsviçreli (Vatikan İsviçreli Muhafızları).Yönetim Şekli: Dini (Papalık), Mutlak Monarşi.Yüzölçümü: 0,44 km²Telefon kodu: +379Para birimi: Euro (EUR)Nüfus: Bin (2018)Resmi dilleri: İtalyanca, LatinceDin: Hristiyanlık (Katolik) (%100)Alfabesi: Latin alfabesiYerel Saat: Vatikan saat dilimi GMT +2. Türkiye’den 1 saat geride.Trafik akışı: Sağdanİnternet uzantısı: .va İklim/Hava Durumu: İtalya’nın başkenti Roma’da yer alan Vatikan’ın iklimi Roma ile bire bir benzerlik gösteriyor. Yaz döneminin kurak ve sıcak geçtiği Vatikan’da, kış dönemi ise dönemsel farklılıklar göstermesine rağmen genellikle az yağışlı bir […]

Vatikan Ülke Bilgileri: Bayrağı, Nüfusu, Para Birimi, Yüzölçümü

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Vatikan Şehir Devleti, dünyanın en küçük devletlerinden biri. Hristiyanlığın Katolik mezhebinin ruhani merkezi olan devletin yönetimi Papa’da bulunuyor.

Nüfusu yaklaşık 1000 olan Vatikan’ın nüfusunun büyük bölümü Papa’ya bağlı din adamları ve ve Papa’yı korumakla yükümlü askerlerden oluşuyor. Dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan ülkelerinden biri olan Vatikan, küçük yüzölçümüne rağmen birçok ülkede olmayan çok önemli tarihi eserler ve zengin sanat koleksiyonuna sahip.

Vatikan Hakkında Bilgiler

Ülke Resmi Adı: Vatikan Şehir Devleti (İtalyanca: Stato della Città del Vaticano)
Ülke Konumu: Avrupa
Başkent: Vatikan
Komşuları: Vatikan’ın tek komşusu İtalya. Ülke, İtalya’nın başkenti Roma tarafından çevriliyor.
Etnik yapı: İtalyan, İsviçreli (Vatikan İsviçreli Muhafızları).
Yönetim Şekli: Dini (Papalık), Mutlak Monarşi.
Yüzölçümü: 0,44 km²
Telefon kodu: +379
Para birimi: Euro (EUR)
Nüfus: Bin (2018)
Resmi dilleri: İtalyanca, Latince
Din: Hristiyanlık (Katolik) (%100)
Alfabesi: Latin alfabesi
Yerel Saat: Vatikan saat dilimi GMT +2. Türkiye’den 1 saat geride.
Trafik akışı: Sağdan
İnternet uzantısı: .va

İklim/Hava Durumu: İtalya’nın başkenti Roma’da yer alan Vatikan’ın iklimi Roma ile bire bir benzerlik gösteriyor. Yaz döneminin kurak ve sıcak geçtiği Vatikan’da, kış dönemi ise dönemsel farklılıklar göstermesine rağmen genellikle az yağışlı bir karasal iklime sahip. Yıl boyunca 10 derecenin altına inmeyen sıcaklık, kış döneminde ortalama 11-15, yaz döneminde ise 23-36 derece arasında değişiyor.

Vatikan Tarihi

İsa’nın 12 Havarisi’nden biri olan ve Hristiyanlığın Katolik mezhebinin ilk Papası olarak da kabul edilen San Pietro’nun (Aziz Petro) görev yaptığı yer olan Vatikan, San Pietro’nun mezarı üzerine kurulan bir dini devlet olarak Katoliklerin ruhani merkezi.

San Pietro’dan sonra gelen Papaların da daimi ikametgahı olan Vatikan, 1929’da Papalık ile İtalya Cumhuriyeti arasında gerçekleştirilen Laterna Anlaşması ile bağımsız bir devlete dönüştü. Anlaşma ile devletin dininin Katoliklik olduğu ve Roma’nın kutsal bir şehir olduğu ilan edildi.

Vatikan’ın merkezi olarak da kabul edilen Aziz Petrus Meydanı’nın koruması İtalyan polisleri tarafından sağlanıyor. Vatikan Devleti’nde Papa’yı ve ülkeyi korumaya yetkili birim ise İsviçreli Muhafızlar Kıtası’nın sorumluluğunda.

Vatikan’a Ne Zaman Gidilir?

Güneydoğu Avrupa’da yer alan Vatikan’da yaz ayları bir hayli sıcak ve kurak geçiyor. En sıcak dönem olan temmuz ve ağustos aylarında yakıcı güneş ve kurak hava nedeniyle ziyaretçiler zorlanabiliyor. Kış ve sonbahar aylarında ise yağmur yağışları görülüyor. Sıcaktan etkilenmemek için Vatikan’ı keşfetmek için en iyi dönem sonbahar ve ilkbahar ayları.

Vatikan Bayrağı

Vatikan Bayrağı, Roma şehrinin anahtarlarını ve Papa’nın ayin sırasında taktığı tülleri temsil ediyor. Feodal dönemde kardinaller tarafından tasarlanan bayrak beyaz ve sarı renkten oluşuyor. Beyaz renk, papanın melekliğini, sarı ise tanrının güneşini sembolize ediyor. Bayrağın beyaz bölümünde papanın tacı da ifade ediliyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.