Vatikan Ülke Bilgileri: Bayrağı, Nüfusu, Para Birimi, Yüzölçümü

Gezi Rehberi

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Vatikan Şehir Devleti, dünyanın en küçük devletlerinden biri. Hristiyanlığın Katolik mezhebinin ruhani merkezi olan devletin yönetimi Papa’da bulunuyor.

Nüfusu yaklaşık 1000 olan Vatikan’ın nüfusunun büyük bölümü Papa’ya bağlı din adamları ve ve Papa’yı korumakla yükümlü askerlerden oluşuyor. Dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan ülkelerinden biri olan Vatikan, küçük yüzölçümüne rağmen birçok ülkede olmayan çok önemli tarihi eserler ve zengin sanat koleksiyonuna sahip.

Vatikan Hakkında Bilgiler

Ülke Resmi Adı: Vatikan Şehir Devleti (İtalyanca: Stato della Città del Vaticano)
Ülke Konumu: Avrupa
Başkent: Vatikan
Komşuları: Vatikan’ın tek komşusu İtalya. Ülke, İtalya’nın başkenti Roma tarafından çevriliyor.
Etnik yapı: İtalyan, İsviçreli (Vatikan İsviçreli Muhafızları).
Yönetim Şekli: Dini (Papalık), Mutlak Monarşi.
Yüzölçümü: 0,44 km²
Telefon kodu: +379
Para birimi: Euro (EUR)
Nüfus: Bin (2018)
Resmi dilleri: İtalyanca, Latince
Din: Hristiyanlık (Katolik) (%100)
Alfabesi: Latin alfabesi
Yerel Saat: Vatikan saat dilimi GMT +2. Türkiye’den 1 saat geride.
Trafik akışı: Sağdan
İnternet uzantısı: .va

İklim/Hava Durumu: İtalya’nın başkenti Roma’da yer alan Vatikan’ın iklimi Roma ile bire bir benzerlik gösteriyor. Yaz döneminin kurak ve sıcak geçtiği Vatikan’da, kış dönemi ise dönemsel farklılıklar göstermesine rağmen genellikle az yağışlı bir karasal iklime sahip. Yıl boyunca 10 derecenin altına inmeyen sıcaklık, kış döneminde ortalama 11-15, yaz döneminde ise 23-36 derece arasında değişiyor.

Vatikan Tarihi

İsa’nın 12 Havarisi’nden biri olan ve Hristiyanlığın Katolik mezhebinin ilk Papası olarak da kabul edilen San Pietro’nun (Aziz Petro) görev yaptığı yer olan Vatikan, San Pietro’nun mezarı üzerine kurulan bir dini devlet olarak Katoliklerin ruhani merkezi.

San Pietro’dan sonra gelen Papaların da daimi ikametgahı olan Vatikan, 1929’da Papalık ile İtalya Cumhuriyeti arasında gerçekleştirilen Laterna Anlaşması ile bağımsız bir devlete dönüştü. Anlaşma ile devletin dininin Katoliklik olduğu ve Roma’nın kutsal bir şehir olduğu ilan edildi.

Vatikan’ın merkezi olarak da kabul edilen Aziz Petrus Meydanı’nın koruması İtalyan polisleri tarafından sağlanıyor. Vatikan Devleti’nde Papa’yı ve ülkeyi korumaya yetkili birim ise İsviçreli Muhafızlar Kıtası’nın sorumluluğunda.

Vatikan’a Ne Zaman Gidilir?

Güneydoğu Avrupa’da yer alan Vatikan’da yaz ayları bir hayli sıcak ve kurak geçiyor. En sıcak dönem olan temmuz ve ağustos aylarında yakıcı güneş ve kurak hava nedeniyle ziyaretçiler zorlanabiliyor. Kış ve sonbahar aylarında ise yağmur yağışları görülüyor. Sıcaktan etkilenmemek için Vatikan’ı keşfetmek için en iyi dönem sonbahar ve ilkbahar ayları.

Vatikan Bayrağı

Vatikan Bayrağı, Roma şehrinin anahtarlarını ve Papa’nın ayin sırasında taktığı tülleri temsil ediyor. Feodal dönemde kardinaller tarafından tasarlanan bayrak beyaz ve sarı renkten oluşuyor. Beyaz renk, papanın melekliğini, sarı ise tanrının güneşini sembolize ediyor. Bayrağın beyaz bölümünde papanın tacı da ifade ediliyor.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle