Vazelon Manastırı Nerede?

Trabzon Vazelon Manastırı Karadeniz Bölgesi’ni gezecek olanların mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Kendine has tarihi olan yer 1922’de terk edilmiştir. Trabzon gezilecek yerler listesinde Vazelon Manastırı üst sıralarda yer alabilir. Geçmişte sürekli katliamların olduğu bu manastır karanlık duygular uyandırıyor. Vazelon Manastırı Nerede?  Bir Yunan manastırı olan Vazelon Manastırı, Trabzon iline 40 km güneyde yer almaktadır.  Bağlı olduğu ilçe Maçka’dır. Vazelon Manastırı’na Nasıl Gidilir? Bireysel veya tur kapsamında Trabzon Maçka gezilerinizi yapabilirsiniz. Bu bölgeye bir toplu taşıma aracı gelmediği için araç kiralama yöntemi de etkili olabilir. Trabzon araç kiralama yapmanızın ardından iki köy yolundan Kiremitli Köyü seçilmelidir. Şayet Sümela Manastırı geçilerek Gümüşhane yolu kullanılacaksa Köprüyanı istikametine dönmeden Kiremitli Köyü’nden Vazelon dönüşü yapmak gerekmektedir.  Karmaşık gelen durumlarda yolda durarak soracak birileri de bulabilirsiniz. Vazelon Manastırı kapalıdır yazısını gördüğünüzde içeri kadar yürümeniz gerekmektedir. Patika yol üzerinden devam edebilirsiniz. Vazelon Manastırı Hakkında İnşa edildiği dönemde ve ilerleyen yıllarda onarılarak tekrar yapılması durumu görülür. […]

Vazelon Manastırı Nerede?

Trabzon Vazelon Manastırı Karadeniz Bölgesi’ni gezecek olanların mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Kendine has tarihi olan yer 1922’de terk edilmiştir.

Trabzon gezilecek yerler listesinde Vazelon Manastırı üst sıralarda yer alabilir. Geçmişte sürekli katliamların olduğu bu manastır karanlık duygular uyandırıyor.

Vazelon Manastırı Nerede? 

Bir Yunan manastırı olan Vazelon Manastırı, Trabzon iline 40 km güneyde yer almaktadır.  Bağlı olduğu ilçe Maçka’dır.

Vazelon Manastırı’na Nasıl Gidilir?

Bireysel veya tur kapsamında Trabzon Maçka gezilerinizi yapabilirsiniz. Bu bölgeye bir toplu taşıma aracı gelmediği için araç kiralama yöntemi de etkili olabilir.

 • Trabzon araç kiralama yapmanızın ardından iki köy yolundan Kiremitli Köyü seçilmelidir.
 • Şayet Sümela Manastırı geçilerek Gümüşhane yolu kullanılacaksa Köprüyanı istikametine dönmeden Kiremitli Köyü’nden Vazelon dönüşü yapmak gerekmektedir.  Karmaşık gelen durumlarda yolda durarak soracak birileri de bulabilirsiniz.
 • Vazelon Manastırı kapalıdır yazısını gördüğünüzde içeri kadar yürümeniz gerekmektedir. Patika yol üzerinden devam edebilirsiniz.

Vazelon Manastırı Hakkında

İnşa edildiği dönemde ve ilerleyen yıllarda onarılarak tekrar yapılması durumu görülür. 565 ve 1410 seneleri bu açıdan bir nevi dönüm noktasıdır.  Dönemlere göre yaşanan olayların da etkisi epey çoktur. Çıkan savaşlar ve olaylara bağlı olarak dönemin kralları yıkılan binayı onarmışlardır.

Vazelon Manastırı, Osmanlı Dönemi’nde İstanbul’un fethedildiği dönemden itibaren yeniden devamlı yıkım ve onarım aşamasına girmiştir. Geçmişte toplu katliamların da yaşanması nedeniyle kötü olaylarla adının sıkça anılması söz konusudur.

Trabzon Maçka Otelleri 

Trabzon Maçka konaklama yerleri arayışınızla seyahatlerinizi konforla sürdürebilirsiniz. Fikir vermesi bakımından çeşitli fiyat aralığında şu otellerden faydalanabilirsiniz:

 • Hotel Büyük Sümela
 • Sümela Holiday Hotel
 • Grand Mela Hotel
 • Otel Ispendam dikkat çekmektedir.

Trabzon Maçka otel fiyatlarında, otel yıldızı ve hizmet kapsamı belirleyici olmaktadır. Örneğin günlük 250-500TL arası çok sayıda konforlu otel bulabilirsiniz.

Vazelon Manastırı Eski Adı

Trabzon Maçka Vazelon Manastırı’nın eski adı Zabulon Dağı’ndan gelmektedir. Zouvalon daha eski adıyken kısmen tersine okunuş olan Vazelon şeklinde isimlendirilmeye başlanmıştır.

Trabzon Maçka’da Gezilecek Yerler

Trabzon Maçka’da gezilecek yerler sıralamasında başka bir manastır olan Sümela Manastırı’nı mutlaka görmeniz önerilir. Sümela Manastırı kendine özgü bir yapısı olan ev türleriyle Vazelon Manastırı’nı andırmaktadır.

 • Kızlar Manastırı
 • Çal Mağarası
 • İspanya – Türkiye Dostluk Anıtı
 • Altındere Vadisi
 • Şolma Turizm Merkezi
 • Boztepe görülebilir. Ayrıca kendiniz ayrıca merkezi yerlerdeki listenizi hazırlayabilirsiniz. İlçe merkezinde de birçok özel binayı, gezi alanını bulabilirsiniz.

Meşhur Trabzon Maçka Yemekleri

Trabzon Maçka’nın meşhur yemekleri denince birçok tat bir arada bulunabilir. Etki ve etsiz yemekler, tatlılarıyla gezilerinizi taçlandırabilirsiniz.

 • Kuymak: Kahvaltılarda yaygın olarak yenmektedir.  Üç malzeme ile yapılan bu lezzeti restoran ve otellerde de bulabilirsiniz.
 • Tereyağında alabalık: Trabzon yemekleri arasında en popüler olanlardan biri tereyağında alabalıktır.  Doğal suda yetişen alabalık ile saf tereyağı karışımı ortaya güzel sonuçlar çıkarmaktadır. Pişirme teknikleri de yemeğe ekstra güzellik katmaktadır.
 • Hamsiköy Sütlacı: Özellikle Gümüşhane sınırında sıkça tüketilen bir tatlıdır. Geleneksel tatlılar arasında da yerini aldığı bilinmektedir. Hazırlanma şekli itibariyle kendine has özellikleri bulunmaktadır.
 • Burma baklava:  Bol cevizle hazırlanan şerbetli burma baklava tadı damağınızda kalacak tatlardan biridir. Tepside sıralı dolama halinde yerleşimi vardır.
 • Karalahana çorbası: En çok tüketilen sebzelerden karalahananın çorbasını mutlaka denemelisiniz. İsteğe göre acılı olarak da yenebilir. Tereyağı ve kırmızıbiberle tadı artırılmaktadır.

Meşhur Maçka Trabzon yemekleri daha da çeşitlenebilir. Kendi tercihlerinize ve bütçenize göre yemek hazırlıkları yapabilirsiniz. Seyahatinizde bolca hareket varsa enerjisi yüksek yemeklerden alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.