Vietnam Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

vietnam'da gezilecek yerler Asya

Vietnam’da gezilecek yerler, turistik bölgeleri, göz alıcı mimarileri, doğal güzellikleri ve tarih barındıran müzeleri.

Vietnam’da gezilecek yerler diyince akla pek çok yer geliyor. Vietnam, Çin Yarımadası’nın doğusunda yer alır. Dar uzun bir konumu vardır bu yüzden çok sayıda doğal güzelliklere sahip bir ülkedir. Son zamanlarda popüler tatil noktalarından birisi olmayı başaran Vietnam’ın güneyinde tropikal iklim, kuzeyinde ise subtropikal iklim hakimdir.

İşte Vietnam’ın Göz Alıcı 10 Noktası

Ha Long Koyu

Ha Long Koyu ‘alçalan ejderha’ anlamına gelmektedir. Yani burası ejderhanın dinlenme yeri ya da denize girdiği yer olarak tanımlanmaktadır.  UNESCO tarafından 1994 yılında Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.  Buraya gemi ile gelebilir daha sonrasında ise kayığa binerek kayaların arasından Ha Long turu yapabilirsiniz.

Hanoi

Burası Vietnam’ın başkentidir. Hem bu yönüyle hem de tarihi ve kültürü ile önemli bir şehirdir. Hanoi’nin en gözde noktaları ise Edebiyat Tapınağı, Opera Binası, Hoa Lo Cezaevi, Hoan Kiem Gölü ve Tren Sokağı’dır.

Ban Gioc Şelalesi

Dünyanın en büyük şelalelerinden Ban Gioc Şelalesi Çin ile Vietnam sınırında yer almaktadır. 300 metre genişliği ve 30 metre yüksekliğiyle görenleri kendine hayran bırakan şelale kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Savaş Kalıntıları Müzesi

 Savaş Kalıntıları Müzesi Vietnam Savaşı’na ait izler taşır. Savaştan kalan eşyaların sergilendiği bu müze o dönemi daha iyi anlamak adına görülmeye değerdir.

Phong Nha Ke Bang Ulusal Parkı

Bu Ulusal Parkta Ha Long Koyu gibi UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne eklenmiştir. Phong Nha Ke Bang Parkı ülkenin en güzel ve değerli yerlerinden bir tanesidir. Konum olarak Quang Binh’dedir. İçerisinde toplam 300 tane mağara  yer almaktadır.

Cu Chi Tünelleri

Cu Chi Tünelleri de ilk olarak 1940lı senelerde Fransız işgali sırasında yapılmaya başlanmış daha sonra ise Vietnam Savaşı sırasında genişletilmiştir. Uzunluğu yaklaşık 250 kilometreyi bulmaktadır. Bu tünel 3 katmandan oluşmaktadır. Birinci katı yerin 3 metre altında, ikinci katı 6 metre altında, üçüncü katı ise 8 metre altında bulunmaktadır.

Son Doong Mağarası

Dağ Nehir Mağarası anlamına gelmektedir. 1990 yılında Vietnamlı bir köylü tarafından keşfedilmiştir. Mağara o kadar büyüktür ki kendine ait bir ekosistemi, iklimi, yağmur ormanları bulunmaktadır. Ayriyeten içinde daha keşfedilmeyen pek çok bitki ve hayvan türleri vardır. 200 metre yüksekliği ve 150 metre genişliği bulunan bu mağara görülmeyi en çok hak eden yerlerden birisidir.

Mekong Deltası

Mekong Deltası dünyanın en uzun nehirleri arasında yer almaktadır. Yerel halk bu deltaya ‘Dokuz Ejder Deltası’ ismini vermişlerdir. Böyle söylemelerinin nedeni ise nehrin denize dokuz kola ayrılarak dökülmesidir. Etrafının pirinç tarlaları ile çevrili olmasından kaynaklı buraya Pirinç Çanağı adı da verilmiştir. Ülkenin pirinç üretiminde önemli rol oynamaktadır. Pirinç üretiminin %60’ı buradan çıkar.

Phu Quoc Adası

Phu Quoc Adası ülkenin en büyük adasıdır. Etrafı tropik ağaçlarla çevrili bu ada aynı zamanda ülkedeki önemli eko-turizm merkezleri arasında yer alır. Siam Körfezi’nde yer alan bu adanın binlerce turisti kendisine çekmesindeki en büyük etken müthiş sahili ve göz alıcı doğa manzaralarıdır. Adada 99 tane dağ bulunmaktadır. Popüler olmasına rağmen sessizliğini koruyan ada ülkenin önemli turistik yerlerinden biridir.

Coi Nguon Müzesi

Coi Nguon Müzesi, Phu Quoc Adası içinde bulunur ve adanın en popüler ve en ilginç kültürel objesidir. Müze altı katlı büyük bir binadan oluşmaktadır. Adanın tarihi ve kültürü açısından önemli bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle