Vietnam Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

Vietnam’da gezilecek yerler, turistik bölgeleri, göz alıcı mimarileri, doğal güzellikleri ve tarih barındıran müzeleri. Vietnam’da gezilecek yerler diyince akla pek çok yer geliyor. Vietnam, Çin Yarımadası’nın doğusunda yer alır. Dar uzun bir konumu vardır bu yüzden çok sayıda doğal güzelliklere sahip bir ülkedir. Son zamanlarda popüler tatil noktalarından birisi olmayı başaran Vietnam’ın güneyinde tropikal iklim, kuzeyinde ise subtropikal iklim hakimdir. İşte Vietnam’ın Göz Alıcı 10 Noktası Ha Long Koyu Ha Long Koyu ‘alçalan ejderha’ anlamına gelmektedir. Yani burası ejderhanın dinlenme yeri ya da denize girdiği yer olarak tanımlanmaktadır.  UNESCO tarafından 1994 yılında Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.  Buraya gemi ile gelebilir daha sonrasında ise kayığa binerek kayaların arasından Ha Long turu yapabilirsiniz. Hanoi Burası Vietnam’ın başkentidir. Hem bu yönüyle hem de tarihi ve kültürü ile önemli bir şehirdir. Hanoi’nin en gözde noktaları ise Edebiyat Tapınağı, Opera Binası, Hoa Lo Cezaevi, Hoan Kiem Gölü ve Tren Sokağı’dır. Ban Gioc Şelalesi Dünyanın en […]

Vietnam Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

Vietnam’da gezilecek yerler, turistik bölgeleri, göz alıcı mimarileri, doğal güzellikleri ve tarih barındıran müzeleri.

Vietnam’da gezilecek yerler diyince akla pek çok yer geliyor. Vietnam, Çin Yarımadası’nın doğusunda yer alır. Dar uzun bir konumu vardır bu yüzden çok sayıda doğal güzelliklere sahip bir ülkedir. Son zamanlarda popüler tatil noktalarından birisi olmayı başaran Vietnam’ın güneyinde tropikal iklim, kuzeyinde ise subtropikal iklim hakimdir.

İşte Vietnam’ın Göz Alıcı 10 Noktası

Ha Long Koyu

Ha Long Koyu ‘alçalan ejderha’ anlamına gelmektedir. Yani burası ejderhanın dinlenme yeri ya da denize girdiği yer olarak tanımlanmaktadır.  UNESCO tarafından 1994 yılında Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.  Buraya gemi ile gelebilir daha sonrasında ise kayığa binerek kayaların arasından Ha Long turu yapabilirsiniz.

Hanoi

Burası Vietnam’ın başkentidir. Hem bu yönüyle hem de tarihi ve kültürü ile önemli bir şehirdir. Hanoi’nin en gözde noktaları ise Edebiyat Tapınağı, Opera Binası, Hoa Lo Cezaevi, Hoan Kiem Gölü ve Tren Sokağı’dır.

Ban Gioc Şelalesi

Dünyanın en büyük şelalelerinden Ban Gioc Şelalesi Çin ile Vietnam sınırında yer almaktadır. 300 metre genişliği ve 30 metre yüksekliğiyle görenleri kendine hayran bırakan şelale kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Savaş Kalıntıları Müzesi

 Savaş Kalıntıları Müzesi Vietnam Savaşı’na ait izler taşır. Savaştan kalan eşyaların sergilendiği bu müze o dönemi daha iyi anlamak adına görülmeye değerdir.

Phong Nha Ke Bang Ulusal Parkı

Bu Ulusal Parkta Ha Long Koyu gibi UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne eklenmiştir. Phong Nha Ke Bang Parkı ülkenin en güzel ve değerli yerlerinden bir tanesidir. Konum olarak Quang Binh’dedir. İçerisinde toplam 300 tane mağara  yer almaktadır.

Cu Chi Tünelleri

Cu Chi Tünelleri de ilk olarak 1940lı senelerde Fransız işgali sırasında yapılmaya başlanmış daha sonra ise Vietnam Savaşı sırasında genişletilmiştir. Uzunluğu yaklaşık 250 kilometreyi bulmaktadır. Bu tünel 3 katmandan oluşmaktadır. Birinci katı yerin 3 metre altında, ikinci katı 6 metre altında, üçüncü katı ise 8 metre altında bulunmaktadır.

Son Doong Mağarası

Dağ Nehir Mağarası anlamına gelmektedir. 1990 yılında Vietnamlı bir köylü tarafından keşfedilmiştir. Mağara o kadar büyüktür ki kendine ait bir ekosistemi, iklimi, yağmur ormanları bulunmaktadır. Ayriyeten içinde daha keşfedilmeyen pek çok bitki ve hayvan türleri vardır. 200 metre yüksekliği ve 150 metre genişliği bulunan bu mağara görülmeyi en çok hak eden yerlerden birisidir.

Mekong Deltası

Mekong Deltası dünyanın en uzun nehirleri arasında yer almaktadır. Yerel halk bu deltaya ‘Dokuz Ejder Deltası’ ismini vermişlerdir. Böyle söylemelerinin nedeni ise nehrin denize dokuz kola ayrılarak dökülmesidir. Etrafının pirinç tarlaları ile çevrili olmasından kaynaklı buraya Pirinç Çanağı adı da verilmiştir. Ülkenin pirinç üretiminde önemli rol oynamaktadır. Pirinç üretiminin %60’ı buradan çıkar.

Phu Quoc Adası

Phu Quoc Adası ülkenin en büyük adasıdır. Etrafı tropik ağaçlarla çevrili bu ada aynı zamanda ülkedeki önemli eko-turizm merkezleri arasında yer alır. Siam Körfezi’nde yer alan bu adanın binlerce turisti kendisine çekmesindeki en büyük etken müthiş sahili ve göz alıcı doğa manzaralarıdır. Adada 99 tane dağ bulunmaktadır. Popüler olmasına rağmen sessizliğini koruyan ada ülkenin önemli turistik yerlerinden biridir.

Coi Nguon Müzesi

Coi Nguon Müzesi, Phu Quoc Adası içinde bulunur ve adanın en popüler ve en ilginç kültürel objesidir. Müze altı katlı büyük bir binadan oluşmaktadır. Adanın tarihi ve kültürü açısından önemli bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.