Vietnam’ın Başkenti Hanoi

Vietnam’ın başkenti Hanoi, aynı zamanda ülkenin en büyük ikinci şehri. Tarih, kültür, yeşil alanlar, göller ve etkileyici mimari yapılarıyla Hanoi, Vietnam’ın kuzeyinde yer alan Kızılırmak Deltası’nda kaotik sokaklarıyla etkileyici bir çekicilik taşıyor. Farklı kültürlerin yansımalarının görüldüğü şehirde, tapınaklar, alışveriş merkezleri, Fransız stili villa tipi evler birer sokak arayla karşınıza çıkabiliyor. Yaşamın MÖ 3 bin yılına kadar gittiği Hanoi’de günümüze kadar geçen sürede farklı ülkelerin egemenliklerine rastlanıyor. Çin, Fransız ve Japonya işgal dönemlerinin izleri hala şehir mimarisinde görülüyor. Vietnam’ın Başkenti Hanoi 19. yüzyıldan kalma geleneksel Vietnam evi, içi heykellerle dolu bir tapınak ya da yemyeşil bir düzlükteki göl, bu şehirde rastlanabilecek farklılıklardan yalnızca birkaçı. 1945 yılında serbestleşen şehir 1976 yılından itibaren Kuzey ve Güney Vietnam’ın birleşmesiyle birlikte ülkenin başkenti olmuş. Hanoi Gezilecek Yerler Özellikle geleneksel dini yapıları ile tanınan, Vietnam’ın kültürel merkezi Hanoi’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Văn Miếu Tapınağı, Hanoi Kalesi, St. Joseph Katedrali, Başkanlık Sarayı, Opera Binası, Milli Güzel […]

Vietnam’ın Başkenti Hanoi

Vietnam’ın başkenti Hanoi, aynı zamanda ülkenin en büyük ikinci şehri. Tarih, kültür, yeşil alanlar, göller ve etkileyici mimari yapılarıyla Hanoi, Vietnam’ın kuzeyinde yer alan Kızılırmak Deltası’nda kaotik sokaklarıyla etkileyici bir çekicilik taşıyor. Farklı kültürlerin yansımalarının görüldüğü şehirde, tapınaklar, alışveriş merkezleri, Fransız stili villa tipi evler birer sokak arayla karşınıza çıkabiliyor.

Yaşamın MÖ 3 bin yılına kadar gittiği Hanoi’de günümüze kadar geçen sürede farklı ülkelerin egemenliklerine rastlanıyor. Çin, Fransız ve Japonya işgal dönemlerinin izleri hala şehir mimarisinde görülüyor.

Vietnam’ın Başkenti Hanoi

19. yüzyıldan kalma geleneksel Vietnam evi, içi heykellerle dolu bir tapınak ya da yemyeşil bir düzlükteki göl, bu şehirde rastlanabilecek farklılıklardan yalnızca birkaçı. 1945 yılında serbestleşen şehir 1976 yılından itibaren Kuzey ve Güney Vietnam’ın birleşmesiyle birlikte ülkenin başkenti olmuş.

Hanoi Gezilecek Yerler

Özellikle geleneksel dini yapıları ile tanınan, Vietnam’ın kültürel merkezi Hanoi’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Văn Miếu Tapınağı, Hanoi Kalesi, St. Joseph Katedrali, Başkanlık Sarayı, Opera Binası, Milli Güzel Sanatlar Müzesi ve Devrim Müzesi ilk akla gelenlerden.

Sayıları 600’ü aşan tapınak, hanedanlık izlerini taşıyan anıtlar, kolonyal mimariye sahip yapılar göz kamaştırıyor. 1070 yılında Konfüçyüs onuruna kurulan Temple of Literature’de (Văn Miếu Tapınağı) Çin’in Qufu şehrindeki tapınaktan esinlenilmiş olduğu söyleniyor.

Kurulduğu ilk günü takip eden 700 yıl boyunca doktor ve bilim adamı yetiştiren tapınak Vietnam’ın ilk üniversitesi olarak kabul ediliyor. “Ho Chi Minh Mozole Kompleks” yapıları içerisinde Ho Chi Minh’in mozolesi, başkanlık sarayı, evi, müzesi ve bir tapınağın yer aldığı kutsal bir alan. Günün her saati kalabalığın eksilmediği bu kutsal alan Vietnamlılar için oldukça önemli.

Şehir merkezinde insan yoğunluğunun olduğu her cadde ve sokak kaldırımında sokak satıcıları ile karşılaşmak çok doğal. Ufak taburelerle yemek servisi yapan bu satıcılar yerel lezzetleri deneyimlemek için birer fırsat.

Ayrıca sepetlerinde meyve sebze satan kadınlar, çay ve bambu çubuklarında tütün için yaşlılar, kamıştan sepet ören satıcılar ile sokakları oyun alanına çeviren çocuklar Hanoi’nin en doğal görüntülerini oluşturuyor.

Şehrin biraz dışına çıktığınızda ise abajura benzeyen geleneksel şapkalarıyla pirinç ve kahve tarlalarında çalışan kadınlara rastlıyorsunuz. Yol kenarlarında bisikletleriyle meyve ve çiçek satan kadınlar Vietnam’ın el alışılageldik karelerinden birini yakalamanız için ideal.

Vietnam mutfağı

Kendine özgü mutfağı ile dikkat çeken Vietnam’da yemeklerde yağ, fazla kullanılan bir enstrüman değil. Ağırlıklı olarak pirince dayalı mutfaklarında hemen hemen her türlü et çeşidi bulunuyor.

Vietnam’ın ulusal yemeği pho, tavuk suyu, taze baharat, zencefil, acı sos, tarçın ve yemek yiyecek kişinin seçimine göre et, tavuk ya da deniz ürünü ile hazırlanan pirinç makarnası. Pirinç hamurunda hazırlanan spring roll (vejeteryan-deniz mahsullü) Vietnam’da popüler bir başka lezzet. Süt ürünleri sevenler için ülkede neredeyse hiç süt ürünü tüketilmediğinden söz etmekte yarar var.

Kaynak : turna.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.