VİKİNG ŞEHRİ BERGEN

  Bergen, Norveç’in ticari hayatı açısından çok önemli bir şehir. 2004 yılında TIME dergisi yaptığı araştırmada Avrupa’nın en gizli 14 başkentini seçti. Bergen’de bu şehirlerden biri. Bergen yedi tepe arasındaki şehir anlamına geliyor. Fakat Bergen’de 9 tepe var. Bergen’i çok sevme sebeplerimden birisi de, bana hissettirdiği Akdeniz şehri görünümü. İskandinavya’da böyle bir şehir açıkçası beklemiyordum. Şaşırttığı kadar büyüledi desem sanırım yanlış olmaz. Peki Bergen’e geldin, vaktin darsa öncelikli görmen gereken yerler neler? FISKETORGET Her sabah 06.00 – 07.00 saatleri arasında balıkçılar güne ve şehre merhaba diyor onlarca balığı hemen tezgahlara yerleştiriyorlar. Tezgahların hemen arkasında oturma alanları var. Ürünü gözünüzün önünde pişiriyorlar. Tazeliğini gör kardeşim diyor adeta. Gayet çeşit dolu güzel bir öğün olabilir. Büyük yengeçlerin bulunduğu camekandan baktığınızda muhtemelen içiniz biraz ürkecek ama olsun korkuya telaşa gerek yok. Buraya kadar gelmişken balina etini bir deneyimleyin derim. VAGEN KOYU Bergen’in olmazsa olmaz bölgesi. Az önce anlattığım balıkçıların olduğu Fisketorget’i ziyaret ettiysen, koya […]

VİKİNG ŞEHRİ BERGEN

 

Bergen, Norveç’in ticari hayatı açısından çok önemli bir şehir. 2004 yılında TIME dergisi yaptığı araştırmada Avrupa’nın en gizli 14 başkentini seçti. Bergen’de bu şehirlerden biri. Bergen yedi tepe arasındaki şehir anlamına geliyor. Fakat Bergen’de 9 tepe var. Bergen’i çok sevme sebeplerimden birisi de, bana hissettirdiği Akdeniz şehri görünümü. İskandinavya’da böyle bir şehir açıkçası beklemiyordum. Şaşırttığı kadar büyüledi desem sanırım yanlış olmaz.

Peki Bergen’e geldin, vaktin darsa öncelikli görmen gereken yerler neler?

bergen-sokak

FISKETORGET

Her sabah 06.00 – 07.00 saatleri arasında balıkçılar güne ve şehre merhaba diyor onlarca balığı hemen tezgahlara yerleştiriyorlar. Tezgahların hemen arkasında oturma alanları var. Ürünü gözünüzün önünde pişiriyorlar. Tazeliğini gör kardeşim diyor adeta. Gayet çeşit dolu güzel bir öğün olabilir. Büyük yengeçlerin bulunduğu camekandan baktığınızda muhtemelen içiniz biraz ürkecek ama olsun korkuya telaşa gerek yok. Buraya kadar gelmişken balina etini bir deneyimleyin derim.

bergen-sahil

VAGEN KOYU

Bergen’in olmazsa olmaz bölgesi. Az önce anlattığım balıkçıların olduğu Fisketorget’i ziyaret ettiysen, koya gelmişsin demektir.  U şeklinde uzanan koyu önüne aldığında sağdan gidersen, hediyelik eşyacılar ve Floyen Tepesi eteklerine gidersin. Bu sokakları kesinlikle öneririm. Sağ tarafa gidersen ise, az sonra yazacağım Torgalmenningen Meydanı’na doğru rota almışsın demektir.

TORGALMENNINGEN MEYDANI

Şehrin en dinamik alanlarından birisi. Uzunlamasına bir meydan. Norveç’e geldim mağaza dükkan gezeceğim diye bir düşüncen varsa buralar tam sana göre. Bu örneği hiç sevmesem de, Bergen’in İstiklal Caddesi gibi işte.

bergen-floibanen

HANSA EVLERİ

Vagen Koyu önünüzdeyken sağ tarafından devam ettiğinizde renkli evleri göreceksiniz. Onların birinin ara sokağından girin. Hansa Tüccarlarının bulunduğu alana çıkacaksınız. Evlerin neredeyse hepsi ahşap. Ama ilk yapıldığı halinde değil. Her biri yangın tehlikesi nedeniyle restorasyon görmüş. Sonrasında da, ahşap ev yapmak yasaklanmış zaten. Burada el işçiliklerinden, ev dekorasyonuna uygun tasarım ürünlere kadar bir çok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

bergen-evleri

FLOYEN TEPESİ

Bergen’e geldiysen ve Floyen Tepesine çıkmadıysan kaybın çok büyük. Finiküler sistemi ile yukarıya çıkıyorsun. Benim tavsiyem vaktiniz müsaitse, akşam veya gün batımında çıkmanız. Yukarıda Floyen Tepesinde keçilerin bulunduğu bir ahır da var.

Kaynak:blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.