Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Avusturya’nın başkenti Viyana‘da bulunan Viyana Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum), dekoratif ve güzel sanatlar alanında dünyanın en önemli müzelerinden biri olarak kabul ediliyor. Mimarisi ve zengin koleksiyonu ile sanat tutkunlarını etkileyen müze, Viyana’da mutlaka görülmesi gereken müzeler arasında. 1891 yılında Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph tarafından açılan Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Habsburg Hanedanlığı’nın yüzyıllar boyunca topladığı eşsiz eserlerle dolu. Müzede Mısır ve Yakındoğu Koleksiyonu, Yunan ve Roman Antik Koleksiyonu, Madeni Paralar Koleksiyonu, Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu ve Kütüphane bölümleri yer alıyor. Viyana Sanat Tarihi Müzesi Bin yıla yakın bir dönemi kapsayan geniş koleksiyonu ile alanında dünyanın en iyilerinden biri olan Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nde Antik Yunan, Roma, Mısır ve Avrupa resim sanatının farklı dönemlerinden çok sayıda eser kronolojik galerilerde sergileniyor. Müze yalnızca zengin koleksiyonu ile değil eşsiz mimarisi ile de görülmeye değer. Gösterişli tavan ve sütunları, mermer kaplı giriş salonu ve mimarlık harikası galerileriyle estetik açısından da hayrete düşüren bir güzelliğe sahip olan müzenin […]

Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Avusturya’nın başkenti Viyana‘da bulunan Viyana Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum), dekoratif ve güzel sanatlar alanında dünyanın en önemli müzelerinden biri olarak kabul ediliyor. Mimarisi ve zengin koleksiyonu ile sanat tutkunlarını etkileyen müze, Viyana’da mutlaka görülmesi gereken müzeler arasında.

1891 yılında Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph tarafından açılan Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Habsburg Hanedanlığı’nın yüzyıllar boyunca topladığı eşsiz eserlerle dolu. Müzede Mısır ve Yakındoğu Koleksiyonu, Yunan ve Roman Antik Koleksiyonu, Madeni Paralar Koleksiyonu, Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu ve Kütüphane bölümleri yer alıyor.

Viyana Sanat Tarihi Muzesi

Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Bin yıla yakın bir dönemi kapsayan geniş koleksiyonu ile alanında dünyanın en iyilerinden biri olan Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nde Antik Yunan, Roma, Mısır ve Avrupa resim sanatının farklı dönemlerinden çok sayıda eser kronolojik galerilerde sergileniyor.

Müze yalnızca zengin koleksiyonu ile değil eşsiz mimarisi ile de görülmeye değer. Gösterişli tavan ve sütunları, mermer kaplı giriş salonu ve mimarlık harikası galerileriyle estetik açısından da hayrete düşüren bir güzelliğe sahip olan müzenin cepheleri, heykelleri, kabartmaları ve süslemeleri 19. yüzyılın en görkemli yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Çok sayıda ziyaretçi ağırlamasına rağmen geniş salonları ve galerileriyle ferah bir müze olan Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nin girişinin sağ bölümünde Mısır, Antik Yunan ve Roma Eserleri Koleksiyonu; sol bölümünde ise Heykel ve Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu yer alıyor.

Müzenin birinci katında tarihin farklı dönemlerinde resim sanatına yön veren başarılı ressamların başyapıtlarının sergilendiği Resim Galerisi bulunuyor. Sanat tarihi meraklılarının büyülenerek ayrılacağı bölümde, Rafael’den Caravaggio’ya, Rembrandt’tan Diego Velázquez’ye, Tiziano Vecellio’dan Pieter Bruegel’e dek hayranlığınızı katlayacak tüm eserleri bir arada görme fırsatınız var.

Titian tarafından 16. yüzyıl Venedik resimleri, Verenose ve Tintorette’nin on yedinci yüzyıl Flaman resimleri, Sir Anthony van Dyck’in ilk Hollandalı resimleri ile Albrecht Dürer ve Lucas Cranach tarafından yapılan Alman Rönesans resimleriyle bu bölüm benzersiz.

Müzenin etkileyici atmosferi ziyaretçilerini büyülerken müzenin en üst katında yer alan kafede kahve eşliğinde bir Avusturya klasiği olan Apfelstrudel deneyebilirsiniz. Müze Shop’u ziyaret edebilir, kendiniz gibi sanatseverlere satılan iyi replikalardan hediyelikler alabilirsiniz.

Sanat Tarihi Muzesi Viyana
Sanat Tarihi Muzesi Viyana

Müzede Resim Galerisi ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği bölüm. Resim Galerisi dışında Mısır ve Antik Roma koleksiyonlarına da mutlaka göz atın. Hızlı bir turla 2-3 saatte tamamlanabilen müzeye özel ilgisi olanların en az bir tam gün ayırmaları şart.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi
Adres: Maria-Theresien-Platz, 1010 Viyana, Avusturya
Web: https://www.khm.at/en/

Viyana Sanat Tarihi Müzesi‘ne ulaşım için metroyu kullanabilirsiniz. U2 ve U3 No’lu metro hattının ‘Volkstheater’ istasyonunda indiğinizde 5 dakikalık bir yürüşle müzeye ulaşılabiliyor. Metrodan çıktığınızda tabelaları takip etmeniz yeterli. Metro dışında 2A ve 57A No’lu otobüslerle veya D, 1, 2, 71 No’lu tramvaylarla da müzeye ulaşım mümkün. Giriş ücreti yetişkinler için 15 Euro.

Kaynak : Yoldaolmak.com

Benzer Yazılar

Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Kültür ve Sanat 2 yıl önce

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir. Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok […]

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman?

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman? Hem devlet sektöründe hem de özel sektörde çalışan hemen herkesin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan Bayramı tatili bu sene 24 Mayıs 2020. Gününe denk gelmekte. Toplamda 4 günlük bir tatil fırsatı beklenen bu bayramda, birkaç aydır gündemde olan koronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağıda beklenmektedir. Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Özellikle çalışanların merakla sorup durduğu “Ramazan Bayramı kaç gün tatil?” sorusunun cevabına verelim. Ramazan Bayramı 2020 yılında normal şartlarda hafta sonu ile birlikte toplamda 3,5 gün olup, Ramazan Bayramı tatil günleri aşağıdaki gibidir: 23 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı Arife Günü – Cumartesi 4 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 1. Gün – Pazar 5 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 2. Gün – Pazartesi 26 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 3. Gün – Salı Fakat dünya gündemindeki koronavirüsten dolayı bayram tatili daha uzun olabilir. Henüz bir açıklama bulunmamakla beraber sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesi beklenmektedir. Ramazan bayramı sokağa çıkma […]

Mutlaka görmeniz gereken 6 antik kent

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent: Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye Göbeklitepe Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.