Yiyecekler Uzun Süre Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Seyahat İpuçları

Hangi yiyecekler bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilir? 

Tuz ve şeker: Hava almayacak şekilde muhafaza edildiğinde tuz ve şeker, yıllarca bozulmadan saklanabilir. 

Kuru Baklagiller: Baklagiller kurutulduğunda ve hava geçirmeyecek şekilde saklandığında yıllarca bozulmadan muhafaza edilebiliyor.

Pirinç: İçerisinde böcek yumurtası olup olmadığını kontrol ettikten sonra uygun bir buzdolabı poşetinde pirinci uzun süre saklayabilirsin.

Kuru Yemişler: Saklamayı istediğin kuru yemişler neme maruz kalmışsa mutlaka serin ve kuru bir yerde muhafaza etmelisin. Tercih edersen kuru yemişleri dondurucularda çok daha uzun süre saklayabilirsin ama dondurucu olmadan da kuru yerde uzun süre saklamak mümkün.

Kurutulmuş Meyveler: Yüksek lif ve vitamin kaynağı olan kurutulmuş meyveler faydalı enerji kaynaklarıdır. Paketlemeden önce neme maruz kalmamışlarsa serin, kuru yerlerde saklanarak 1 yıldan daha uzun süre bekleyebilirler.

Bal: Bal neredeyse bozulmayan bir yiyecek olarak tanımlanır. Dolayısıyla balı, oda sıcaklığında bir kavanozun içinde rahatlıkla yıllarca muhafaza edebilirsin.

Zeytin: Uzun süre bozulmadan saklanabilecek ürünlerden biri de zeytindir ancak dikkat etmen gereken şey uzun süre saklamak istediğin zeytinleri herhangi bir yağ kullanmadan ve yıkamadan bir cam kavanoza koymak.

Beyaz sirke: Yine aynı şekilde beyaz sirkeyi üretilme yöntemi sayesinde çok uzun süre bozulmadan saklayabilirsin.

Konserveler: Genelde yüksek miktarda sodyum ve tuz içeren konserveler kolay kolay bozulmazlar. Dolayısıyla konserve gıdaları da uzun süreler saklayabilirsin.

Erişte ve makarna: Bu yiyecekleri serin ve kuru bir yerde muhafaza ettiğinde çok uzun süreler bozulmadan durabilirler.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle