Yolculukta Okunabilecek Kitaplar Listesi

 Yolculuğa çıkmadan önce ve yolculuk sırasında okunacak kitaplar. Yolculuktan önce okunacak kitaplar, yapacağınız destansı yolculuk için size ilham olabilir. Yolculuk sırasında okunacak kitapları ise dönüş yolunda okumanız önerilir. Kendinizi kitaba kaptırıp gideceğiniz yerde kitaba devam etmeniz muhtemeldir. Sözlerime kulak verin ve lütfen dönüş yolunu tercih edin. İyi yolculuklar. Yolculuktan Önce Okunacak Kitaplar Yaban – Cherly Strayed “Kalbinde bir boşluk olan kadın, o bendim. 26 yaşına daha yeni girmiştim.” Cherly’nin hayatı tepetaklak gitmektedir. Parçalanmış bir aile, kötü bitmiş bir evlilk, dibe vurmuşluk… Derken bir karar verdi. Kaliforniya’nın çöllerinden Sierra Nevada’nın dondurucu tepelerine, Oregon’un ormanlarından Washington State’in Tanrılar Köprüsü’ne 1800 kilometreden fazlasını yürüyecekti. Yürüyüş konusunda deneyimsiz olması önemsizdi. Sırtına ağrılar girmesine neden olan ağırlıkta bir çantayla yola çıktı. Daha önce tek bir geceyi bile dışarıda geçirmemiş biri olarak, hayatının yolculuğunda vahşi doğayla karşılaştı. İşte bu büyülü yolculukta kendisiyle yüzleşti; bir zamanlar olduğu kişiyi tekrar buldu. Yolda – Jack Kerouac Jack Kerouac’ın kendi hikayesi. Sansürsüz, yalan […]

Yolculukta Okunabilecek Kitaplar Listesi

 Yolculuğa çıkmadan önce ve yolculuk sırasında okunacak kitaplar. Yolculuktan önce okunacak kitaplar, yapacağınız destansı yolculuk için size ilham olabilir. Yolculuk sırasında okunacak kitapları ise dönüş yolunda okumanız önerilir. Kendinizi kitaba kaptırıp gideceğiniz yerde kitaba devam etmeniz muhtemeldir. Sözlerime kulak verin ve lütfen dönüş yolunu tercih edin. İyi yolculuklar.

Yolculuktan Önce Okunacak Kitaplar

Yaban – Cherly Strayed

25084387“Kalbinde bir boşluk olan kadın, o bendim. 26 yaşına daha yeni girmiştim.” Cherly’nin hayatı tepetaklak gitmektedir. Parçalanmış bir aile, kötü bitmiş bir evlilk, dibe vurmuşluk… Derken bir karar verdi. Kaliforniya’nın çöllerinden Sierra Nevada’nın dondurucu tepelerine, Oregon’un ormanlarından Washington State’in Tanrılar Köprüsü’ne 1800 kilometreden fazlasını yürüyecekti. Yürüyüş konusunda deneyimsiz olması önemsizdi. Sırtına ağrılar girmesine neden olan ağırlıkta bir çantayla yola çıktı. Daha önce tek bir geceyi bile dışarıda geçirmemiş biri olarak, hayatının yolculuğunda vahşi doğayla karşılaştı. İşte bu büyülü yolculukta kendisiyle yüzleşti; bir zamanlar olduğu kişiyi tekrar buldu.

Yolda – Jack Kerouac

13630759Jack Kerouac’ın kendi hikayesi. Sansürsüz, yalan dolan olmadan, olanca çıplaklığıyla. Özgürlüğün ve arayışın romanı.

 


Yolculuk Sırasında Okunacak Kitaplar

Benim Hüzünlü Orospularım – Gabriel García Márquez

8715354Ana karakterimiz, hayatı boyunca hiçbir kadınla bedava sevişmemiş, deyim yerindeyse her ilişki sonrası parayı komodine bırakmış yaşlı bir gazetecidir. Bu ihtiyar adam, 90. doğum gününde kendine bir armağan vermeye karar verir. Genelev patroniçesini arar. El değmemiş bir genç kızın siparişini verir.

Deli Kadın Hikayeleri – Mine Söğüt

12975435“Bu şehir yüzyıllardır erkektir ve kadınları sevmeyi bilmez.” İşte bu kitapta Mine Söğüt; kadınlıklarını bir lanetçesine omuzlayan kadınlardan bahsediyor.

Düğümlere Üfleyen Kadınlar – Ece Temelkuran

17341373Bir adam, bir kadının kalbini kırar. O adamı öldürmek için de dört kadın yola çıkar.

Körlük (Blindness #1)

15812978Bir adam ansızın körleşir. Bu da yetmez, gittiği doktora da bulaştırır. Adeta salgın gibi, bütün kente yayılır. Kör gözler kötülüklere şahitlik eder. Bu körler kentinde sadece göz doktorunun karısı sağlam kalmıştır.

Mülksüzler (Hainish Cycle #1) –  Ursula K. Le Guin

9269408“Romanım Mülksüzler, kendilerine Odocu diyen küçük bir dünya dolusu insanı anlatıyor. İsimlerini toplumlarının kurucusu olan Odo’dan alıyorlar; Odo romandaki olaylardan kuşaklarca önce yaşamış, bu yüzden olaylara katılmıyor, ya da yalnızca zımnen katılıyor, çünkü bütün olaylar aslında onunla başlamıştı. Odoculuk anarşizmdir. Sağı solu bombalamak anlamında değil: kendine hangi saygıdeğer adı verirse versin bunun adı tedhişçiliktir. Aşırı sağın sosyal-Darwinist ekonomik özgürlükçülüğü de değil; düpedüz anarşizm: eski Taocu düşüncede öngörülen, Shelley ve Kropotkin’in, Goldmann ve Goodman’ın geliştirdiği biçimiyle. Anarşizmin baş hedefi, ister kapitalist isterse sosyalist olsun, otoriter devlettir; önde gelen ahlakî ve ilkesel teması ise işbirliğidir (dayanışma, karşılıklı yardım). Tüm siyasal kuramlar içinde en idealist olanı anarşizmdir; bu yüzden de bana en ilginç gelen kuramdır.”

On Küçük Zenci –  Agatha Christie

12008285Issız bir malikaneye davet edilen, hepsinin birbirinden kirli sırlar taşıdığı on kişi, Zenci Adası’ndaki bu sahibi olmayan malikanede mahsur kalır. Yavaş yavaş paylaşılan sırlar, ölüme teker teker gittikleri bu yolu oluşturur.

Otuzların Kadını – Tomris Uyar

7684752Otuzların kadını, 1917’de Selanik’te doğdu. İlkokulu ailenin göçtüğü İstanbul’da bitirdi. Dame de Sion’dan sonra Hukuk Fakültesine gitti. 1936’da bir yıl süren bir evlilik yaptı. Kocasından neden boşandığını kimseye söylememekte direndi. Bu soruya tek yanıtı, “Konuşabileceğimiz hiçbir şey yokmuş’tu ki sanırım temelde doğruydu.” Kitap kafa karıştırıcı olduğu kadar da etkileyici. Otuzların kadınları bir olmuş, bambaşka hikayeler sunuyorlar bize. Toplumsal dogmalar ve bu dogmalara karşı gelmeler, isyanlar ve kabullenişler…

Sarı Sıcak – Yaşar Kemal

7634317Anadoluhalkının yokluğu, açlığı, unutulmuşluğu ve halkın bunlara karşı verdiği mücadele. Bir avuç insanın pisliğin ortasında hayata nasıl sımsıkı sarıldığına dair yirmi iki hikaye.

Seçilmiş Kişi –  Lois Lowry

13600892Sonra döndü ve onu yalnız başına, yüzü kalabalığa dönük ayakta dururken bırakarak, sahneden ayrıldı. Kalabalık aynı anda hep birlikte adını mırıldanmaya başladı. “Jonas.” İlk başta fısıldıyorlardı. Zorlukla duyuluyordu, sesleri bastırılmıştı. “Jonas, Jonas.” Sonra daha yüksek sesle ve hızla devam etti. “JONAS. JONAS. JONAS.” Adının bir ağızdan söylenmesinden, Jonas, topluluğun kendisini ve yeni görevini benimsediğini, yeni bebek Caleb’e verdiği gibi kendisine de yaşam verdiğini biliyordu. Göğsü minnet ve gururla kabarmıştı.

Yolun Sonundaki Okyanus – Neil Gaiman

18746708Adı olmadığı halde sizi hiçbir şekilde rahatsız etmeyen ana karakterimiz, çocukluğunun geçtiği eve döner. Evinin yanındaki gölün aslında bir okyanus olduğunu iddia eden Lettie Hempstock’a dair anıları canlanmaya başlar. Küçük bir çocuk için tehlikeli geçmişine dönüş yapar. Neyle karşılaşacağını kendisi de bilmez, zihni kendisine adeta oyunlar oynar.

 

*Her şey alfabetiktir. Seri olan kitaplar belirtilmiştir.

Kaynak:soylentidergi.com

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.