Yurt Dışında Paranızı Nasıl Kullanmalısınız?

Dünyada pek çok farklı kültür, yemek, dil, ırk bulunduğu gibi birçok farklı para birimi de bulunuyor. Seyahatiniz boyunca farklı kültürlerle, yemeklerle tanışmak hayatınızda yaşayabileceğiniz mükemmel maceralar olsa da, kalacağınız yere ödeme yaparken bir takım zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Yola çıkmadan önce yanınıza doğru parayı ve kartlarınızı aldığınızdan emin olmanız çok ama çok önemli! Seyahatiniz boyunca kullanabileceğiniz kadar nakit paranızın ya da geçerli bir kredi kartınızın olmaması en güzel yemekleri, en güzel etkinlikleri kaçırmanıza sebep olabilir. Peki, paranızın kontrolünü nasıl sağlayabilirsiniz? Nakit kraldır Yurt dışına çıkarken ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey, gideceğiniz yerin para biriminde bir miktar nakiti yanınızda bulundurmanız. Bu, en azından bir ATM bulana kadar sizi idare etmesi açısından oldukça önemli. Otelinizi, araç kiralamanızı ve diğer büyük harcamalarınızı kredi kartınızdan yapmanız da faydalı olacaktır. Küçük harcamalar için nakit para ise her zaman kral olarak kalacak. Paranızı gitmeden çevirin Paranızı yurt dışında çevirmek yerine yaşadığınız ülkede çevirmeniz her zaman daha faydalı bir işlem. Çünkü gittiğiniz ülkedeki döviz bürolarının birçoğu çevirdiğiniz para üzerinden […]

Yurt Dışında Paranızı Nasıl Kullanmalısınız?

Dünyada pek çok farklı kültür, yemek, dil, ırk bulunduğu gibi birçok farklı para birimi de bulunuyor. Seyahatiniz boyunca farklı kültürlerle, yemeklerle tanışmak hayatınızda yaşayabileceğiniz mükemmel maceralar olsa da, kalacağınız yere ödeme yaparken bir takım zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Yola çıkmadan önce yanınıza doğru parayı ve kartlarınızı aldığınızdan emin olmanız çok ama çok önemli! Seyahatiniz boyunca kullanabileceğiniz kadar nakit paranızın ya da geçerli bir kredi kartınızın olmaması en güzel yemekleri, en güzel etkinlikleri kaçırmanıza sebep olabilir.

Peki, paranızın kontrolünü nasıl sağlayabilirsiniz?

Nakit kraldır

Yurt dışına çıkarken ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey, gideceğiniz yerin para biriminde bir miktar nakiti yanınızda bulundurmanız. Bu, en azından bir ATM bulana kadar sizi idare etmesi açısından oldukça önemli. Otelinizi, araç kiralamanızı ve diğer büyük harcamalarınızı kredi kartınızdan yapmanız da faydalı olacaktır. Küçük harcamalar için nakit para ise her zaman kral olarak kalacak.

Paranızı gitmeden çevirin

döviz bürosu

Paranızı yurt dışında çevirmek yerine yaşadığınız ülkede çevirmeniz her zaman daha faydalı bir işlem. Çünkü gittiğiniz ülkedeki döviz bürolarının birçoğu çevirdiğiniz para üzerinden belirli bir yüzde ile komisyon alıyor. Eğer gideceğiniz ülkenin parası çok fazla kullanılan bir birim değilse, ülkeye varmadan bir süre önce yaşadığınız yerdeki döviz bürolarıyla anlaşabilir ve önceden parayı temin etmelerini sağlayabilirsiniz.

Bankanıza seyahate çıkacağınızı bildirin

Kartınızın bağlı bulunduğu bankaya seyahate çıktığınızı haber vermeniz, birçok güvenlik durumu için önemli bir mesele. Bu sayede hem kartınızla ilgili yapacağınız işlemleri kontrol edebilir, hem de yurt dışında kredi kartınızın kullanıma açık olup olmadığını öğrenebilir ve alışverişe açtırabilirsiniz. Böylece gittiğiniz yerde endişelenecek bir durum olmadan kartınızı kullanabilirsiniz.

Gittiğiniz yerin para birimini kullanın

Gittiğiniz ülkede alışveriş yapmak için bir dükkana girdiniz, kredi kartınızı çıkarttınız ve kasiyer size “Euro olarak mı, Kron olarak mı ödemek istersiniz?” diye sordu. Kesinlikle bulunduğunuz ülkenin para birimiyle ödemek istediğinizi söyleyin! Bankanızın döviz kuru satıcının kurundan her zaman daha düşüktür desek yanılmayız. Bu şekilde alışverişiniz yabancı işlem olarak sayılmaz ve siz de bundan karlı çıkabilirsiniz.

Kaynak: valiz.com

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.