Yurt Dışında Paranızı Nasıl Kullanmalısınız?

Yurt Dışında Paranızı Nasıl Kullanmalısınız?

Yurt Dışında Paranızı Nasıl Kullanmalısınız?

Dünyada pek çok farklı kültür, yemek, dil, ırk bulunduğu gibi birçok farklı para birimi de bulunuyor. Seyahatiniz boyunca farklı kültürlerle, yemeklerle tanışmak hayatınızda yaşayabileceğiniz mükemmel maceralar olsa da, kalacağınız yere ödeme yaparken bir takım zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Yola çıkmadan önce yanınıza doğru parayı ve kartlarınızı aldığınızdan emin olmanız çok ama çok önemli! Seyahatiniz boyunca kullanabileceğiniz kadar nakit paranızın ya da geçerli bir kredi kartınızın olmaması en güzel yemekleri, en güzel etkinlikleri kaçırmanıza sebep olabilir.

Peki, paranızın kontrolünü nasıl sağlayabilirsiniz?

Nakit kraldır

Yurt dışına çıkarken ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey, gideceğiniz yerin para biriminde bir miktar nakiti yanınızda bulundurmanız. Bu, en azından bir ATM bulana kadar sizi idare etmesi açısından oldukça önemli. Otelinizi, araç kiralamanızı ve diğer büyük harcamalarınızı kredi kartınızdan yapmanız da faydalı olacaktır. Küçük harcamalar için nakit para ise her zaman kral olarak kalacak.

Paranızı gitmeden çevirin

döviz bürosu

Paranızı yurt dışında çevirmek yerine yaşadığınız ülkede çevirmeniz her zaman daha faydalı bir işlem. Çünkü gittiğiniz ülkedeki döviz bürolarının birçoğu çevirdiğiniz para üzerinden belirli bir yüzde ile komisyon alıyor. Eğer gideceğiniz ülkenin parası çok fazla kullanılan bir birim değilse, ülkeye varmadan bir süre önce yaşadığınız yerdeki döviz bürolarıyla anlaşabilir ve önceden parayı temin etmelerini sağlayabilirsiniz.

Bankanıza seyahate çıkacağınızı bildirin

Kartınızın bağlı bulunduğu bankaya seyahate çıktığınızı haber vermeniz, birçok güvenlik durumu için önemli bir mesele. Bu sayede hem kartınızla ilgili yapacağınız işlemleri kontrol edebilir, hem de yurt dışında kredi kartınızın kullanıma açık olup olmadığını öğrenebilir ve alışverişe açtırabilirsiniz. Böylece gittiğiniz yerde endişelenecek bir durum olmadan kartınızı kullanabilirsiniz.

Gittiğiniz yerin para birimini kullanın

Gittiğiniz ülkede alışveriş yapmak için bir dükkana girdiniz, kredi kartınızı çıkarttınız ve kasiyer size "Euro olarak mı, Kron olarak mı ödemek istersiniz?" diye sordu. Kesinlikle bulunduğunuz ülkenin para birimiyle ödemek istediğinizi söyleyin! Bankanızın döviz kuru satıcının kurundan her zaman daha düşüktür desek yanılmayız. Bu şekilde alışverişiniz yabancı işlem olarak sayılmaz ve siz de bundan karlı çıkabilirsiniz.

Kaynak: valiz.com

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0