Zika Virüsü Nedir Belirtileri Nelerdir?

Seyahat İpuçları

Zika Virüsü Hastalığı Nedir?

Zika Virüsü hastalığı, sivrisineklerden bulaşan ateşli bir hastalıktır. Ölümcül değildir, çok nadir ölüme sebeb olmaktadır. Genellikle ısırıldıktan 3 ile 7 gün arasında belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Dünya’nın belli bölgelerinde bu hastalığı kapma riski daha fazladır.

Hastaneye yatış çoğunlukla gerekmez, hafif bir hastalıktır. Hamilerlede bebeğe bulaşarak mikrosefali hastalığına yol açmaktadır. Nadiren guillain barre sendromu gerçekleşebilir. Aşısı ve özel tedavisi yoktur.

Seyahat ederken en önemli şey sağlıktır. Her ne olursa olsun sağlığınızı riske atacak şeyler yapmaktan kaçının. 

Zika virüsü hastalığı ve korunma yolları
Zika virüsü hastalığı ve korunma yolları

Zika Virüsü hastalığından Nasıl Korunabiliriz?

Zika virüsünden korunmanın en önemlisi sivrisinek ısırıklarından korunmaktır. Kapalı, vücudu tamamen örten kıyafetler, cibinlik, sinek kovucu ilaçlar bu konuda etkili olacaktır. Açık alanda yapılan aktiviteler, doğa kampları bunlara davetiye çıkarmaktadır. Özellikle bulunduğunuz ülke Zika virüsü riski taşıyorsa bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Nem ve sıcak sivrisinek ısırıklarının artmasına neden olur. Bu yüzden bol bol duş alabilirsiniz. Ayrıca Klimalı ortamlar ve kapalı yerlerde daha fazla zaman geçirmeye çalışın. Aedes sivrisineği gündüzleri de ısırır.

2 yaş altı ve 65 yaş üstü insanlar için risk daha fazladır. Özellikle gebe olanların gebelikte doğumlar için risk olacağı için mümkünse seyahatlerinizi ertelemeniz tavsiye edilir.

Zika Virüsü Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Zika Virüsü Aedes, Haemagogus türü sineklerin ısırmasıyla bulaşır. Bu sinekler gündüzleri ısırırlar. Genelde yumurtalarını durgun sulara, kaselere, kovalara, çiçek vazoları gibi yerlere bırakırlar. Ayrıca Zika virüsü cinsel yollada bulaşabilmektedir.

Zika Virüsü Hastalığının belirtileri

Zika virüsü hastalığında en çok görülen belirtiler ani ateşlenme, deri dökülmeleri, eklem ağrıları, gözlerin arkasında ağrı ve kusmadır.

Zika Virüsü Aşısının Dünya’da en çok görüldüğü yerler

Zika Virüsü dünyada en çok Güney Amerika , Tropikal Afrika, Güneydoğu asya, Pasifik Adaları, Orta Amerika en çok görüldüğü yerlerdir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Zika Virüsü virüsü olan bir bölgeden yeni dönmüşseniz ve kendinizi rahatsız hissediyorsanız mutlaka bir hastaneye gidin. Ayrıca sivrisinek ısırıklarından korunarak hastalığın daha fazla yayılmasını önleyin.

Kaynak : yolgunlukleri.net

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle