Gümüşhane Gezi Rehberi

Gümüşhane Gezi Rehberi

Gümüşhane Gezi Rehberi

Pestil-köme diyarı olarak bilinen Gümüşhane, konum itibari ile iki dağın arasında kalan küçük bir şehirdir.

Gümüşhane Nerede?

Gümüşhane, Doğu Karadeniz'de yer alan Bayburt, Trabzon, Erzincan ve Giresun'a komşu olan bir ilimizdir. Nüfus bakımından da az olan Gümüşhane'nin beş ilçesi vardır.

Gümüşhane Ne Zaman Gidilmedi?

Gümüşhane, Karadeniz Bölgesi'nde olmasına rağmen karasal iklimin etkisi altındadır. Bundan dolayı soğuk, sert bir kış mevsimi geçirir. Genel olarak engebeli bir konumu olan Gümüşhane, kışın sadece Zigana Kayak Merkezi ziyaretçileri için uğrak bir yerdir. Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde ise Karadeniz'de olmanın etkisi ile yağmur alır ve genel olarak sadece yağmuru sevenler dışarıdadır. Ancak sonbaharda ve ilkbaharda Gümüşhane'nin yaylalarının manzaraları, çağlayan şelaleleri ve dereleri görülmeye değerdir. Bahar mevsiminde Karadeniz'in temiz havasını teneffüs etmek doğal bir ilaç görevi görür.

Gümüşhane, yerli ve yabancı turistler için daha çok yaz mevsiminde tercih edilir. Gümüşhane, yazın temiz yayla havası ve gezilecek yerleri ile adeta kendi davetiyesini çıkarır.

Gümüşhane Gezilecek Yerler

Küçük bir şehir olmasına rağmen gezilecek yerler bakımından gelen turistlerini tatmin eden bir yerdir. Gümüşhane'de gezilecek yerler:

1. Şehir merkezinde bulunan Canca Kalesi, Vank Kilisesi

2. Eski Gümüşhane: Tarihi yapısı, hamamları, cami ve meyve ağaçları ile ilgi odağıdır.

3. Tomara Şelalesi: Şiran İlçesi sınırlarında bulunan şelale seyir terası, mesire alanı, muhteşem manzarası ile misafirlerini ağırlamaktadır.

4. Karaca Mağarası: Trabzon yolu üzerinde doğal yollarla oluşan mağara turistlerin ilgi odağıdır.

5. Limni Gölü: Trabzon yolu üzerinde bulunan bu göl muhteşem manzarası ile turistleri kendine çekmektedir.

6. Artabel Gölü Ve Tabiat Parkı: 7 adet farklı gölü ile muhteşem doğa güzelliği olan bu mekan yolunun iyi olmamasına rağmen ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biridir.

7. Çağlayan Dibi Şelalesi Tabiat Parkı: Kürtün ilçesinde yer alan bu şelale özellikle bahar ayında suyunun artması nedeniyle turistlerin ziyaret ettiği mekanlardan biridir.

8. Örümcek Ormanları: İç içe geçmiş ağaçlarından dolayı bu ismi almıştır ve muhteşem manzarası ile ziyaretçilerini kendine çeker.

9. Torul Cam Seyir Terası: Son zamanlarda yapılan teras ile Torul İlçesi ayaklarınızın altına serilir.

10. Taş Köprü Yaylası: Yayla havası almak ve et yemek isteyenler için mutlaka ziyaret edilmelidir.

11. Sadak Antik Kenti

Gümüşhane'ye geldiğinizde sosyal alan olarak ise Sema Doğan Parkı'na mutlaka uğrayın. İçerisinde go kart, bowling, sinema salonu ve kafeterya bölümü bulunan bir mesire alanı/komplekstir.

Gümüşhane Nerede Kalınır?

Gümüşhane'ye gittiğinizde kalınacak yer olarak ilk merkezi konumu ile tercih edebileceğiniz yerlerden biri öğretmen evidir. Küçük bir şehir olmanın dezavantajını yaşayan Gümüşhane'de otel ve kalacak yer noktasında çok çeşitlilik yoktur. Gümüşhane'de bulunan oteller: Ramada Otel, Gümüş Otel, Çimen Otel ve Atalay Otel. Bunun yanı sıra apart ya da pansiyonları da kalacak yerleriniz listesine almanız mümkündür.

Gümüşhane Gece Hayatı

Gümüşhane gece hayatının olmadığı bir şehirdir. Özellikle kışın ve öğrencilerin olmadığı zamanlarda şehirde hayat çok geç olmadan durma noktasına gelir. Belirli saatten sonra sokaklarda kimseyi göremezsiniz. Gece hayatı ise sadece otellerde vardır. 

 

* Kaynakca Gösterilmeden Kullanılması Yasaktır.

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0