St. Petersburg Rusya’nın İncisinde Görülmesi Gereken 10 Yer

Gezilecek yerler konusunda çok meşhur ve özel yerlere sahip olan St. Petersburg Rusya’nın incisinde görülmesi gereken 10 yer çok fazla talep görmektedir. St. Petersburg Rusya’nın incisinde görülmesi gereken 10 yer ile çok daha keyifli zamanlar geçireceksiniz. Çarlık döneminden bu güne kadar gelen pek çok eserin korunduğu Rusya da çok sayıda görülmesi gereken eserler bulunmaktadır. St. Petersburg ülkenin beyaz gece rüyası olup pek çok gezilecek yerleri ile insanları kendine hayran bırakmaktadır. Çok soğuk havası bile tarihi güzelliklerine olan ilginin çoğalmasına engel değildir. Metro ağları ile büyük ilgi gören bölgeye her yıl ziyaretçi akını bulunmaktadır. İşte şehrin gezilmesi ve görülmesi gereken 10 önemli yeri şunlardır; 1 – Petro’nun Yazlık Sarayı Petro’nun Yazlık Sarayı ülkenin en önemli yerlerinden biri olmakta ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Saray pek çok bahçe ve saraycıklardan oluşmaktadır. Heykeller, resimler, çeşmeler ve pek çok sanat eserleri ile saray son derece ünlü olmaktadır. Fransız Mimar Jean Baptiste Le […]

St. Petersburg Rusya’nın İncisinde Görülmesi Gereken 10 Yer

Gezilecek yerler konusunda çok meşhur ve özel yerlere sahip olan St. Petersburg Rusya’nın incisinde görülmesi gereken 10 yer çok fazla talep görmektedir.

St. Petersburg Rusya’nın incisinde görülmesi gereken 10 yer ile çok daha keyifli zamanlar geçireceksiniz. Çarlık döneminden bu güne kadar gelen pek çok eserin korunduğu Rusya da çok sayıda görülmesi gereken eserler bulunmaktadır. St. Petersburg ülkenin beyaz gece rüyası olup pek çok gezilecek yerleri ile insanları kendine hayran bırakmaktadır. Çok soğuk havası bile tarihi güzelliklerine olan ilginin çoğalmasına engel değildir. Metro ağları ile büyük ilgi gören bölgeye her yıl ziyaretçi akını bulunmaktadır. İşte şehrin gezilmesi ve görülmesi gereken 10 önemli yeri şunlardır;

1 – Petro’nun Yazlık Sarayı

Petro’nun Yazlık Sarayı ülkenin en önemli yerlerinden biri olmakta ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Saray pek çok bahçe ve saraycıklardan oluşmaktadır. Heykeller, resimler, çeşmeler ve pek çok sanat eserleri ile saray son derece ünlü olmaktadır. Fransız Mimar Jean Baptiste Le Blond tarafından yapılan Petro’nun Yazlık Sarayı daha sonra pek çok eklemeler yapılmıştır. 173 tane çeşme ve 1500 dönüm bahçe ile saray kanal manzarası ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

2 – Kazan Manastırı

Şehrinen önemli gezilecek yerlerinden biri olan Kazan Manastırı içini gezmek isteyen kadınlar girişte saçlarını örtmesi gerekmektedir. İçi ve dışı muhteşem olan manastır 1801 ile 1811 yılları arasında inşa edilmiştir. Meryem’in doğuşuna adanmış olan eski kilise yerine tasarlanmıştır.

3 – Hermitage Müzesi

Çariçe 2. Katerina tarafından yapılan Hermitage Müzesi 3 milyondan daha fazla sanat eserin yer aldığı dünyanın en büyük resim koleksiyonunu içinde barındırmaktadır. Kış Sarayı olarak kullanılan müze pazartesi günleri hariç diğer günler ziyaretçilere açık olmaktadır.

4 – Kanlı Kilise

Çar II. Alaksandra tarafından yapılan suikast sonunda yapılan Kanlı kilise bundan dolayı adını almıştır. Pek çok bakımdan önem taşıyan bu kilise son derece duygu yüklü bir hikayeye sahip olmaktadır.

5 – Çarlık Sarayı

Rokoko tarzında olan 18. yüz yılda inşa edilen Çarlık Sarayı dış cephesinin süslemesinde 100 kilo altın kullanılmıştır. Sarayda taht salonunun büyüklüğü 846 metre kare olmaktadır.

6 – Aziz Isaac Katedrali

St. Petersburg gezilecek yerler içinde Aziz Isaac Katedrali şehrin güzelliğini ortaya koyan br özelliğe sahiptir. Rus tarihini bu güne taşıyan katedrali gezmek için 562 basamağın çıkılması zorunlu olmaktadır. Çok eski olan bu yerde ibadet yapılmaktadır.

7 – Peter ve Paul Kalesi

Neva Nehri üzerinde bulunan ve küçük bir adacıkta kurulu olan Peter ve Paul Kalesi şahane çan sesleri ile gizemli olan duvarları ile çok önemli olmaktadır.

8 – Neva Nehri

Nehir gezileri denilince ilk akla gelen Neva Nehri şehrin en önemli gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Votka sevmeyenler ve şehrin eğlenceli gecelerini istemeyenler için nehir turları son derece önemli bir yere sahip olmaktadır.

9 – Votka Müzesi

Rusya’nın milli içeceği olan votka ülke için çok önemli bir yere sahip olmaktadır. 200’den fazla çeşitleri bulunan votkaların sunulduğu Votka Room her zaman ziyaret edilmesi mümkün olmaktadır. Müze Polonya votka Derneği tarafından desteklenmekte ve ülkenin votka çeşitleri bulunmaktadır.

10 – Kronstadt Cathedral

Kesinlikle görülmesi gereken Ortodoks Katedrali içinde Kronstadt Katedrali özel olan şamdanları ile renkli mozaikleriyle son derece dikkatleri üzerine çekmektedir. Özel bir kilise olan yer dış mekanı ile çok daha fazla ilgi çekmektedir.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 3 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 4 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.