50 Milyon İnsan Karantinada: Koronavirüs Salgınında Ölenlerin Sayısı 361’e Ulaştı

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 3 Şubat Pazartesi günü itibarıyla 361’e ulaştı ve SARS salgınındaki ölü sayısını aştı. 2002 – 2003 yıllarında yaşanan SARS virüsü salgınında toplam 349 kişi hayatını kaybetmişti. Virüsün hızla yayıldığı Çin genelinde 50 milyon insanın karantina önlemlerinden etkilendiği belirtiliyor. BBC Türkçe’nin aktardığına göre Çinli yetkililer pazartesi günü güncellenen sayılara birlikte Hubei eyaletinde 56 kişi daha hayatını kaybettiğini duyurdu.Çin genelinde virüs tanısı koyulan kişi sayısının da 17 bin 200 kişiye ulaştığı bildirildi.En az 24 ülkeye yayılan salgın nedeniyle Rusya, Nepal ve Moğolistan, Çin ile kara sınırını geçişlere kapattı. Taylandlı doktorlardan virüse karşı yeni tedavi En az 19 vakanın görüldüğü Tayland’da da doktorlar, yaşlı bir Çinli hastanın, HIV ve grip ilaçlarından oluşan bir kokteyl tedaviye olumlu yanıt verdiğini duyurdu. Doktorlar bu tedavi sayesinde, 48 saat sonra hastada virüsün yok olduğunu aktardı. 1000 yataklı hastane sekiz günde tamamlandı Virüsün merkezi konumundaki Hubei eyaletinin Vuhan kentinde ise yapımı sekiz gün […]

50 Milyon İnsan Karantinada: Koronavirüs Salgınında Ölenlerin Sayısı 361’e Ulaştı

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 3 Şubat Pazartesi günü itibarıyla 361’e ulaştı ve SARS salgınındaki ölü sayısını aştı. 2002 – 2003 yıllarında yaşanan SARS virüsü salgınında toplam 349 kişi hayatını kaybetmişti. Virüsün hızla yayıldığı Çin genelinde 50 milyon insanın karantina önlemlerinden etkilendiği belirtiliyor.

s-790b3e02a3cc8899bdcfcf8fa194e45f296dc1
BBC Türkçe’nin aktardığına göre Çinli yetkililer pazartesi günü güncellenen sayılara birlikte Hubei eyaletinde 56 kişi daha hayatını kaybettiğini duyurdu.Çin genelinde virüs tanısı koyulan kişi sayısının da 17 bin 200 kişiye ulaştığı bildirildi.En az 24 ülkeye yayılan salgın nedeniyle Rusya, Nepal ve Moğolistan, Çin ile kara sınırını geçişlere kapattı.

Taylandlı doktorlardan virüse karşı yeni tedavi

s-c4409fbde2da2bf48bc5640de255ce26851275
En az 19 vakanın görüldüğü Tayland’da da doktorlar, yaşlı bir Çinli hastanın, HIV ve grip ilaçlarından oluşan bir kokteyl tedaviye olumlu yanıt verdiğini duyurdu. Doktorlar bu tedavi sayesinde, 48 saat sonra hastada virüsün yok olduğunu aktardı.

1000 yataklı hastane sekiz günde tamamlandı

s-422313c39294ff0cabfdd7b59b1ff08ddb4fde
Virüsün merkezi konumundaki Hubei eyaletinin Vuhan kentinde ise yapımı sekiz gün önce başlayan 1000 yataklı hastane Pazartesi günü açılıyor.Çin medyasına göre hastanede, orduya bağlı sağlık çalışanlarından oluşan bin 400 kişi görev yapacak.Benzer büyüklükte bir hastanenin daha Çarşamba günü tamamlanacağı açıklandı.Ulusal Sağlık Komisyonu sözcüsü Jiao Yahui, sözkonusu iki hastanenin tamamlanması ile kentteki yatak kapasitesinin 10 bine ulaşacağını söyledi.Reuters haber ajansına konuşan Yahui, bu kapasitenin, salgınla mücadele için yeterli olacağını savundu.

Uzmanlar salgından etkilenenlerin 75 binden fazla olabileceğini savunuyor

s-e9ebc9a720007096efeb283b0227365d3175c9
Öte yandan merkezi hükümet, virüsle mücadele kapsamında 800 kilometre doğudaki Wenzhou şehrinde yolları barikatlarla kapattı. İnsanlara evlerinden çıkmamaları çağrısı yapıldı.Çin genelinde 50 milyon insanın, karantina önlemleri kapsamında kısıtlı bir yaşam içinde tutulduğu değerlendiriliyor.Hong Kong üniversitesinden uzmanlara göre ise vaka sayısı resmi açıklamaların çok üzerinde olabilir.Aynı uzmanlar, Vuhan kentinde salgından etkilenenlerin sayısının 75 binden fazla olabileceğini savunuyor.

ABD ve Avustralya’dan ülkeye giriş yasağı

s-037eca809ebce51417127a3dc696fe391060cf
ABD ve Avustralya yakın zaman içinde Çin’e seyahat etmiş olan yabancı ülke vatandaşlarının ülkelerine girişini engelleyeceğini duyurdu. ABD’den Koronavirüs Önlemi: Yakın Zamanda Çin’e Giden Yabancılar Ülkeye Alınmayacak – Güney Kore, seyahat engelini, Hubei eyaletine gitmiş olanlarla sınırladı.Çok sayıda ülke Hubei eyaletindeki vatandaşlarını tahliye ediyor ve karantina işlemleri uyguluyor.

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.