Uçakta Doğum: Örnekleri, Vatandaşlık Durumu, Havayolu Şirketi Hediyeleri

  Hindistan hava sahasında sancılanan anneye ebelik eğitimi bulunan Mini Wilson adlı kabin görevlisi müdahale etmiş ve doğumun gerçekleşmesini sağlamıştı. Doğum sonrası Mumbai’ye zorunlu iniş yapan uçakta anne hastaneye kaldırıldı ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi. Jet Airways uçuşta doğan bebeğe ömür boyu ücretsiz bilet hediye ederek bu nadir gerçekleşen olayı güzelleştirdi.  Uçakta doğan bebeklerle ilgili pek çok teori ve soru havada uçuşuyor. Bu konudaki soru işaretlerini sizler için gidermeye çalışalım. “Uçakta doğan bebek dünya vatandaşı olur” yanılgısı… Bir başka deyişle bebek ülkelerarası bir rotada doğmuşsa bebeğin istediği ülkenin vatandaşlığını seçebileceği düşüncesi gerçeği yansıtmıyor. Doğumun gerçekleştiği sırada uçağın bulunduğu hava sahası ve uçağın iniş / kalkış rotasına göre farklı uygulamalar gerçekleştirilebiliyor.  Eğer bebek, “jus solis”, yani “anne baba uyruğuna bakılmaksızın ülke topraklarında doğan bebeğin o ülke vatandaşı sayılması” ilkesini temel alan bir ülkede doğmuşsa, o halde o ülkenin vatandaşlığına geçme şansını elde edebilir. Amerika Birleşik Devletleri bu hakkı sağlayan ülkelerden biri. Pek çok Avrupa […]

Uçakta Doğum: Örnekleri, Vatandaşlık Durumu, Havayolu Şirketi Hediyeleri

 

Hindistan hava sahasında sancılanan anneye ebelik eğitimi bulunan Mini Wilson adlı kabin görevlisi müdahale etmiş ve doğumun gerçekleşmesini sağlamıştı. Doğum sonrası Mumbai’ye zorunlu iniş yapan uçakta anne hastaneye kaldırıldı ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi. Jet Airways uçuşta doğan bebeğe ömür boyu ücretsiz bilet hediye ederek bu nadir gerçekleşen olayı güzelleştirdi. 

Uçakta doğan bebeklerle ilgili pek çok teori ve soru havada uçuşuyor. Bu konudaki soru işaretlerini sizler için gidermeye çalışalım.

“Uçakta doğan bebek dünya vatandaşı olur” yanılgısı…

Bir başka deyişle bebek ülkelerarası bir rotada doğmuşsa bebeğin istediği ülkenin vatandaşlığını seçebileceği düşüncesi gerçeği yansıtmıyor. Doğumun gerçekleştiği sırada uçağın bulunduğu hava sahası ve uçağın iniş / kalkış rotasına göre farklı uygulamalar gerçekleştirilebiliyor. 

pasaport

Eğer bebek, “jus solis”, yani “anne baba uyruğuna bakılmaksızın ülke topraklarında doğan bebeğin o ülke vatandaşı sayılması” ilkesini temel alan bir ülkede doğmuşsa, o halde o ülkenin vatandaşlığına geçme şansını elde edebilir. Amerika Birleşik Devletleri bu hakkı sağlayan ülkelerden biri. Pek çok Avrupa ülkesi ise “jus sanguinis” yani kan bağına bağlı olarak vatandaşlık verdiğinden uçakta ya da ilgili ülkede doğumun gerçekleşmesi bir şey değiştirmiyor. Ülkemizde ise her iki yönden vatandaşlık kazanımı yolu da açık…

Uluslararası Hava Sahası Üzerinde Doğan Çocukların Durumu

Birleşmiş Milletler, özel koşullar durumunda çocuk uluslararası hava sahasında doğduysa uçağın tescil edildiği ülkenin vatandaşı olabilmesine olanak sağlayabiliyor… Bu durumda çocuğun doğum yeri ise uçağın indiği ilk şehir ve ülke olarak kayıt altına alınıyor. 

Örnekler

Çok sıklıkla gerçekleşmese de uçakta doğum olaylarıyla arada sırada karşılaşmamız mümkün oluyor. Kayıtlara göre Türkiye hava sahasında veya bir Türk uçağında son 27 yılda 4 doğum olayı meydana gelmiş durumda…Polonyalı, Alman, Türk ve Arap asıllı 4 kadın uçuş sırasında anne oldu. 1990 yılında THY’nin İzmir-Frankfurt seferini yapan uçakta doğan ve şu an 25 yaşında olan Erkan Geldi ise ismini o günkü uçuşun pilotu Erkan Bey’den almıştı. Bugün Erkan Geldi büyüdü ve  THY’de kabin memuru olarak çalışıyor.

En son uçakta doğan bebeğe ömür boyu ücretsiz bilet vereceğini açıklayan havayolu şirketi olan AirAsia, 2009’da Penang-Kuçing seferi sırasında doğan bebeğe ömür boyu bilet hediye etmişti. 

Virgin Atlantic, uçakta doğan bir bebeğe 21 yaşına kadar bedava bilet vereceğini duyururken Cebu Pacific, bir milyon mil puanı, British Airways ise 1990’da doğup 2018’de 18 yaşına basan yolcusuna o gün first class bilet hediye etmişti. 

Cebu Pacific Air, geçen yıl Dubai-Manila seferinde doğan bir bebeğe bir milyon mil puanı verirken, İngiliz havayolları British Airways, 1990’da Gana-Londra seferinde doğan bir bebeğe 18’nci doğumgünü için bir first class bilet hediye etmişti.

2016’da Jet Star Asia’nın Singapur-Rangun seferinde doğan bir bebeğe Saw Jet Star adı verilince Jet Star Asia aileye bin dolarlık bebek bakım ürünü hediye etmişti. 

Kaynak:blog.bavul.com

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.