Airbus, güvenlikte yeni bir dönem başlatabilir

Airbus ve Koniku iş birliğinde geliştirilen elektronik burun cihazı havacılık güvenliği için yeni bir dönem başlatabilir. Airbus ve Koniku iş birliğinde geliştirilen elektronik burun cihazı havaalanı güvenliği için yeni bir dönem başlatabilir. Airbus, bomba arama köpeklerinin yapabildiğini taklit edecek biyolojik hücreler kullanan elektronik burun cihazı ile havaalanlarında yeni bir dönem başlatmak hedefinde. Silikon Vadisi girişimi Koniku tarafından geliştirilen deniz anası şekilli sensörlerin 2020 sonunda bazı havaalanı görüntüleme tünellerine yerleştirilmesi planlanıyor. Teknoloji, canlı hücreler tarafından desteklenen silikon işlemciler kullanıyor. Kokuyu algılayabilen teknolojinin havayı soluduğu ve size havada ne olduğunu söylediği ifade ediliyor. Teknolojide Hek hücreleri ya da astrositler (beyin hücreleri) gibi biyolojik hücrelerin alınıp bunların genetik olarak koku alma reseptörlerine sahip olacak şekilde değiştirildiği de bilgiler arasında. Teknopat’ta yer alan habere göre; COVID-19 salgını ile birlikte şirketlerin bulaşıcı virüsler gibi biyolojik tehditleri tespit etmenin de yollarını aradığı belirtiliyor. Koniku, tıbbi belirtilerin yanı sıra kanser belirtilerini tespit edebilen koklayıcılarla güvenlik uygulamaları da […]

Airbus, güvenlikte yeni bir dönem başlatabilir

Airbus ve Koniku iş birliğinde geliştirilen elektronik burun cihazı havacılık güvenliği için yeni bir dönem başlatabilir.

Airbus ve Koniku iş birliğinde geliştirilen elektronik burun cihazı havaalanı güvenliği için yeni bir dönem başlatabilir.

Airbus, bomba arama köpeklerinin yapabildiğini taklit edecek biyolojik hücreler kullanan elektronik burun cihazı ile havaalanlarında yeni bir dönem başlatmak hedefinde. Silikon Vadisi girişimi Koniku tarafından geliştirilen deniz anası şekilli sensörlerin 2020 sonunda bazı havaalanı görüntüleme tünellerine yerleştirilmesi planlanıyor.

Teknoloji, canlı hücreler tarafından desteklenen silikon işlemciler kullanıyor. Kokuyu algılayabilen teknolojinin havayı soluduğu ve size havada ne olduğunu söylediği ifade ediliyor. Teknolojide Hek hücreleri ya da astrositler (beyin hücreleri) gibi biyolojik hücrelerin alınıp bunların genetik olarak koku alma reseptörlerine sahip olacak şekilde değiştirildiği de bilgiler arasında.

Teknopat’ta yer alan habere göre; COVID-19 salgını ile birlikte şirketlerin bulaşıcı virüsler gibi biyolojik tehditleri tespit etmenin de yollarını aradığı belirtiliyor. Koniku, tıbbi belirtilerin yanı sıra kanser belirtilerini tespit edebilen koklayıcılarla güvenlik uygulamaları da yapmayı başarmış. Yani teknolojinin önü oldukça açık.

Tehlikeli kimyasallar konusunda cihazların sınırlı bir başarı göstermesine rağmen, Airbus’un 2017’den beri Koniku ile çalışması ve şirket ile yenilikçi uçtan uca bir güvenlik çözümü üzerinde çalışması ümit verici.

Kaynak

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.