Almanya’nın Görkemli Şehri Köln Gezi Rehberi 

köln gezi rehberi Gezi Rehberi

Almanya’nın görkemli şehri Köln gezisi öncesinde bazı bilgileri bilmek genel anlamda fayda sağlayacaktır. Şehrin özellikleri gezi yerlerini kolayca bulmanızı sağlayabilir.

Almanya Köln gezi rehberi  incelemesi yapılırken çok sayıda kritere bakıldığında daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Gezinizin keyifle sürmesi için gidilecek yerler, yemekler ve ulaşım detayları faydalı olacaktır.

Almanya Köln’de Ne Yenir İçilir?

Almanya Köln’de yiyecek içeceklerde birçok seçeneğiniz bulunuyor. Şehrin genelinde bulabileceğiniz yiyecek ve içecekleri dilediğiniz mekanda tüketebilirsiniz.

Alman Mutfağının Vazgeçilmesi Tatlılar

Almanya’da hemen her gün her yerde tüketilen Cheesecake hızlı ulaşılan bir yiyecek olarak tercih edilmektedir. Tatlı seçeneklerine alternatif arayanlar için “Rote Grütze” de kullanılabilir. Kirazlı, çilekli türleri vardır. Pudingle yapılan lezzetli bir üründür.

Sebzeli Patates Himmel un Aad  

Sebzeli patates yemeklerini sevenler için soğan, elma ve püreden yapılan sosla tüketilen ürünü son derece lezzetli bir seçenektir. Alman mutfağı genelinde bu yiyeceği sıkça bulabilirsiniz.

Elma Püreli Rievkoche

Alman yemekler içinde elma püreli ve patatesli özelliğiyle gözlemeye benzeyen bir yiyecektir. Rievkoche ürününü mutlaka tüketmeniz önerilir.

Sosis Çeşidi Flönzü Mutlaka Deneyin

Sosis çeşidi seviyorsanız mutlaka denemeniz önerilen bir yiyecek flönzdür. Alman yemekleri içinde en popüler olanlardan flönzü deneyebilirsiniz.  Bir miktar gözlemeyi andırdığı bilinmektedir.

Peynirle Servis Edilen Röggelchen

Üretildiği ana malzeme çavdar olan ve peynirle tüketilen bir üründür. Eskitilmiş peynir veya diğer peynir seçenekleriyle bir arada kullanabilirsiniz.

Almanya Köln’de Festivaller Şenlikler

Almanya Köln’de festivaller denince birçok karnaval dikkat çekmektedir. Kölner Lichter, Köln Karnavalı bunlar içerisinde öne çıkanlardan biridir.

  • Kölner Lichter 1. ayın 11’inde saat 11.11’debaşlamaktadır. Şubat ayına kadar mola verildikten sonra yeniden eğlence devam eder. Her sene bu karnaval için 2 milyona yakın insan Köln’e gelmektedir.
  • Cologne Pride, Onur Günü Yürüyüşleri arasındadır ve her sene bir milyonu aşan bir ziyaretçi almaktadır. Cinsiyetçi saldırılara karşı düzenlenen bir festivaldir.
  • MusikTriennale Köln müzik festivali severler için en sık tercih edilenler arasındadır.
  • Reggae Festivali Summerjam yaz dönemlerinde düzenlenmektedir.

Almanya Köln Komedi Festivali  yoğun ilgi gören gösteriler arasındadır.

Almanya Köln Gezi Yerleri

Almanya Köln gezilecek yerler çok sayıda etkinliği de bünyesinde barındırmaktadır. Tiyatro ve müzelere ek kendi belirlediğiniz rotayı da kullanabilirsiniz.

Almanya Köln tiyatro salonları içerisinde Solana Theater, Drama Köln, Musical Dome, Theater Tiefrot, Studiobühne Köln, Theater Der Keller yerleri öne çıkan alanlardandır.

Almanya Köln şehir müzesi denince öne çıkanlardan bazıları: Köln Şehir Müzesi, Çikolata Müzesi, Römisch Germanisches Museum, Doğu Asya Sanat Müzesi, Ludwig Müzesi şeklinde liste uzamaktadır.

Almanya Köln Gezisi Ulaşım Yolları

Almanya gezilecek yerleri için ulaşım özelliklerini de bilerek hareket etmeniz faydalı olacaktır. Şehirde tren istasyonu bolca bulunmakla beraber istikamet yönlendirmeleri de bilgilendirici özelliktedir. Genel olarak trafik ulaşım sorunu az bir yerdir.

  • Banliyö trenleri kent içi kamu ulaşımını sağlayan çözümlerden biridir.
  • Şehir genelinde 1200 ticari taksiden birini kullanabilirsiniz.
  • Dar sokaklara girmeden gidilecek alana ulaşmanız sağlanmaktadır. Otomobille şehir içinde zorlanabileceğiniz için bireysel araç kiralama vs. için sorun olabilir.
  • Bisikletle kısa mesafe ulaşımı çok yaygındır. Siz de bu hizmetlerden faydalanabilirsiniz.
  • Şehir trafiğinin  bir milyon civarını bisiklet oluşturmaktadır.

Köln Bonn Havalimanı kullanılarak başka ülke ve şehirlerden buraya gelebilirsiniz. Havalimanından sonra merkez bölgeler trenle ve hızlı otobüslerle yarım saat içinde gerçekleşmektedir. Kullanabileceğiniz otobanlardan bazıları A57, A59, B55a, B59, B51, B55 vs. şeklinde uzamaktadır. Şehrin kuzeyindeki limanlar daha çok ticari amaçla kullanılmaktadır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle