BUDAPEŞTE’YE ÖZGÜ 5 AKTİVİTEYİ KAÇIRMAYIN

Seyahat İpuçları

Avrupa’nın belki de en eğlenceli şehirlerinden biri olan Budapeşte, kendine has tarzıyla ziyaretçisine unutulmaz deneyimler yaşatıyor. Birçoğu sadece Budapeşte’de deneyim edilebilecek aktiviteler ile bir şehri gezmekten daha fazlasını sunuyor Budapeşte. Peki, nedir Budapeşte’nin kendine has turistik aktiviteleri? İşte Budapeşte’de mutlaka deneyim edilmesi gereken 5 aktivite;

DÜNYACA ÜNLÜ KAPLICALAR

Budapeşte, yüzyıllardır dünyanın en önemli kaplıca bölgelerinden biri olarak biliniyor. Bu nedenle Budapeşte’de onlarca hatta yüzlerce termal tesis bulmak mümkün. Bu termal tesisler arasında en ünlü olanı Szechenyi Termal Hamamı. Aynı zamanda şehrin önemli bir turist merkezi olan hamam, yüzme havuzu, spa, termal masaj ve bunun gibi birçok aktivite ve alanı bünyesinde barındırıyor. Budapeşte’de her ayrıntısı düşünülerek inşa edilmiş çok sayıda Türk hamamı ve Fin saunası da bulunuyor. Şehrin önde gelen termal tesislerinden dilediğinizi seçerek tatilinizi daha sağlıklı ve huzurlu kılabilirsiniz.

budapeste-6

BİRA BİSİKLETİYLE ŞEHİR TURU

Budapeşte’nin belki de en özgün turistik aktivitesi, Bira Bisikleti ile şehir turu yapmak. Çeşitli noktalardan kiralanabilen Bira Bisikletleri toplam 9 kişi kapasiteli. Arkadaş gruplarıyla seyahat eden gezginlerin en çok tercih ettiği aktiviteler arasında yer alan Bira Bisikleti turu ile hem oturduğunuz yerden sadece pedal çevirerek bira içebilir hem de şehrin tarihi sokaklarında gezinebilirsiniz.

budapeste-5

ÇİGAN GECESİ

Orta Avrupa’nın olmazsa olmazı haline gelmiş tarihle eğlenceyi buluşturan yemekli eğlenceler var. Bu eğlence türünün Budapeşte’ye özgü haline Çigan Gecesi deniyor. Nasıl bir İspanya’yı Flamenko Gecesi olmadan tam anlamıyla yaşamış sayılmıyorsak Budapeşte’yi de Çigan Gecesi olmadan yaşamış olmak pek mümkün değil. Çigan Gecesinde sahnede daimi olarak bir Çigan orkestrası bulunuyor. Orkestra tarafından icra edilen muhteşem Çigan müziklerine de yöresel Çigan dansları eşlik ediyor. Profesyonel dansçılar tarafından gerçekleştirilen bu şovda sizler de sürekli gerek sahne de gerekse oturduğunuz yerde dansın bir parçası oluyorsunuz.

budapeste-1

RUİN PUPLAR

Budapeşte’ye gelip de şehrin dünyaca ünlü Ruin Pup’larında zaman geçirmeden dönerseniz, şehrin kendine has önemli bir yüzünü görmeden dönmüş olursunuz. “Avlu Bar” olarak Türkçeleştirebileceğimiz bu barlar, kullanılamaz durumda olan eski binaların veya bu binalara ait ortak avluların sıra dışı bir konseptle bara çevrilmiş hali. İçinde oldukça eğlenceli zaman geçirebileceğiniz bu mekanlarda öncelikle tüm mekanı ayrıntılı olarak gezip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

budapeste-3

TEKNE İLE IŞIK TURU

Ziyaretçisine onlarca farklı varyasyonda keşif imkanı sunan Budapeşte’de dilediğinizi seçip şehre farklı açılardan bakabilirsiniz. Şehri Buda ve Peşte olarak ikiye bölen ve bu ayrıntı üzerinde tarih inşa eden Tuna Nehri, Budapeşte’nin birçok noktasından farklı güzelliklerde manzaralar sunuyor. Bu alternatiflerden biri de nehir boyunca gerçekleşen tekne turu.

budapeste-2

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle