AVRUPA’DA NOEL HEYECANI BAŞLADI

Gezi Rehberi

Yılbaşı dönemleri Avrupa’da bambaşka olur. Noel hazırlıkları neredeyse 1 ay öncesinden başlar. Şehirler bir film stüdyosundaki gibi süslenir. 7’den 77’ye herkes sokaklara akın eder. Şehrin merkezlerine kurulan Christmas marketler yani Noel pazarları en çok ilgi çeken yerler olur. Kendinizi bir masalın içindeymiş gibi hissedersiniz.

Yeni yıla yaklaştığımız şu günlerde Avrupa’nın birçok kentinde Noel hazırlıkları başladı. Alışverişten eğlencelere kadar birçok etkinlikler düzenleniyor. Noel pazarları da şehrin cazibe merkezleri oluyor. Herkesin ilgi gösterdiği bu pazarlara Avrupa’nın birçok yerinde görebilirsiniz. 

ZAGREB

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb, Noel döneminin en hareketli yaşandığı yerlerin başında geliyor. Şehrin merkezine kurulan Noel pazarları soğuk havada içinizi ısıtacak cinsten. 2016’nın en iyi Noel pazarı seçilen Zagreb, ziyaretçilerine yaşanması gereken özel bir atmosfer sunuyor. Geleneksel lezzetleri çevreleyen mekanların yanı sıra sokaklar ve meydanlarda rengarenk görüntülere sahne oluyor. Yılın en özel döneminin yaşandığı Zagreb’de bu heyecana mutlaka ortak olmalısınız.

zagreb

LJUBLJANA

Slovenya’nın başkenti Ljubljana da Noel döneminin görkemli yaşandığı şehirlerden biri. Şehrin tarihi meydanında kurulan pazarlar müthiş bir atmosfer sunuyor. Uzunca süslenen bir yılbaşı ağacı, geleneksel yemeklerin olduğu sevimli dükkanlar ve alışveriş yerleri Ljubljana’yı bu dönem için özel kılıyor.

ljubliana

STRASBOURG

Avrupa’nın en eski Noel pazarı 1570 yılında Strasbourg’da düzenlendi. Şehrin 12 farklı noktasında 300’den fazla dükkanla hizmet veren pazarlar günümüzde de aynı geleneği devam ettiriyor. Alsace Bölgesi’nin başkenti olan Strasbourg’un tarihi sokakları, kültürel etkinlikleri ve yerel lezzetleriyle Noel döneminde ayrı bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

strasbourg-christmas-market

VİYANA

Kasım ayının ortasından itibaren, Avusturya’nın başkenti Viyana’nın en güzel meydanları büyülü Noel pazarlarına dönüşüyor. En tanınmış Noel pazarlarından biri olan ve Viyana Belediye Binası’nın önünde kurulan pazarlar şehri adeta parlak bir masal alanına dönüştürüyor. Noel hediyeleri, ağaç süslemeleri, tatlılar ve sıcak içecekler sizi bekliyor. Her dönem turistlerin ilgisini çeken Viyana’yı Noel zamanında ziyaret etmelisiniz.

viyana-christmas-market

PRAG

Avrupa’nın en romantik şehirlerinden olan Prag, Noel zamanı dünyanın en güzel kentlerinden biri oluyor. Eski Kent Meydanı ve Wenceslas Meydanı’na kurulan pazarlar her gün ziyaretçi akınına uğruyor. Yerel lezzetlerden, Noel hediyelerine ve sokak konserlerine şenlikli bir atmosfer sizi bekliyor. Eski Kent Meydanı’na kurulan dev bir yılbaşı ağacı da pazarın güzelliğini kat kat artırıyor.

prag-christmas-market

BRÜKSEL

Noel pazarları, Çikolata şehri Brüksel’i ayrıcalıklı bir kent haline getiriyor. Geniş bir alana kurulan buz pateni pisti, muhteşem bir Christmas ağacı, büyülü ve orijinal ışık ve sesli gösteriler, Noel Geçidi, geleneksel Dönme dolap çarkı gibi birçok etkinlik ziyaretçileri adeta büyülüyor.

bruksel-christmas-market

DRESDEN

Noel dönemlerinde Dresden’e hayran kalacağınızdan şüpheniz olmasın. Şehrin farklı 11 noktasına kurulan Noel pazarları sizi büyülü bir dünyaya davet ediyor. Konserlerden tiyatro oyunlarına kadar birçok etkinlik Noel dönemi için özel hazırlanıp sergileniyor.

dresden-christmas-market

LVİV

Noel, Ukrayna’nın kültürel başkenti Lviv için farklı bir anlam taşıyor. Öyle ki, Avrupa’da Noel fuarını düzenleyen ilk ve tek şehir olma unvanını günümüzde hala koruyor. Geleneksel festivallerin yanı sıra süslenmiş ahşap kulübelerde satılan lezzetler Lviv’i bambaşka bir hale getiriyor.

lviv-christmas-market

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle