Damak Düşkünlerinin Gitmesi Gereken 7 Şehir

damak düşkünlerinin gitmesi gereken şehirler Türkiye

Damak düşkünlerinin gitmesi gereken 7 şehir ve daha fazlası yazımızda mevcuttur. Damak zevkine düşkün olan birçok kişi vardır. Damak düşkünlerinin gitmesi gereken 7 şehir arasında hem batı hem de doğu illeri yer alır. Özellikle farklı ve sıra dışı olan birçok lezzet burada sunulur.

1. Gaziantep

Gaziantep bu alanda ön plana çıkan illerden birisidir. Gaziantep ili gastronomi şehri olarak ön plana çıkar. Yani dünya çapında da lezzet açısından fark yaratmış olan bir şehirdir. Gaziantep yemekleri farklı bir damak zevki tatmak isteyenler için ön plana çıkar. Burada birbirinden lezzetli olan birçok yemek ve tatlı çeşidi vardır.

2. Şanlıurfa

Şanlıurfa da damak zevki açısından ön plana çıkan bir şehirdir. Özellikle sulu yemekleri ve kebabı ile anında adından söz ettirir. Bu şehirde daha önce başka yerde tatmadığınız birçok lezzet ile tanışabilirsiniz. Damak zevkine düşkün olan birçok kişi vardır. Özellikle bu kişiler için Şanlıurfa şehir bir alternatif olarak sunulur.

3. Hatay

Hatay ili de damak zevki açısından anında ilk akla gelen şehirler arasında yer alır. Damak düşkünlerinin gitmesi gereken 7 şehir dendiği zaman bu alanda anında Hatay akıllara gelir. Hatay farklı bir yöresel tat açısından da geniş bir yemek yelpazesi sunar. Özellikle tatlıları da ile anında adından söz ettirir. Hatta birçok yerde Hatay yemekleri olarak ayır bir yemek şöleni tertip edilir.

4. Bolu

Bolu hem yemekleri hem de gezilip görülecek yerleri ile öne çıkar. Bolu temiz bir havaya sahiptir. Bu hava içinde de lezzetli yemekler sizi karşılar. Bolu’nun yemekleri çok sağlıklı da olur. Özellikle ağır bir tadı yoktur. Tat açısından oldukça hafiftir. Bolu yemekleri midede şişkinlik yapmaz. İçine konulan yağlar da bitkisel yağlardır. Yani genel olarak bu ilde yapılan yemekleri daha hafif ve sağlıklı olur. Üstelik farklı bir yemek lezzeti arayanlar için önerilir.

5. Trabzon

Yemek alanında Trabzon ili de anında ön plana çıkar. Trabzon Karadeniz bölgesinde yer alan bir ildir. Bu bölgeye mensup olan birçok yemek de bu ilde yer alır. Özellikle yeşilliği bol olan yemekler burada anında ön plana çıkar. Bunun dışında Trabzon hamsisi ile meşhur olan bir şehirdir. Hamsi ile ilgili olan birçok yemek tarifi ve menüsü burada ön plana çıkar. Hamsi dışında etli yemekleri ve zeytin yağlı olan yemekleri de çok lezzetli ve farklı tatlara sahiptir.

6. Aydın

Farklı yemek kültürü için Aydın ili de tercih edilebilir. Damak düşkünlerinin gitmesi gereken 7 şehir arasında Aydın ili de akılara gelir. Aydın yöresel açıdan çok fazla yemeğe yer vermez. Ancak kendine mensup olan farklı ve lezzetli birçok yemek çeşidi vardır. Bu yemek çeşitleri ile de anında insanı kendine çeker. Özellikle yemekleri tüketim açısından çok hafif olmaktadır.

7. Adana Adana ili dendiği zaman akla ilk gelen şey kebaptır. Çünkü bu il genel olarak kebabı ile meşhur olan bir ildir. Özellikle kebap çeşidi bu ilde çok fazla vardır. Kebap lezzetini farklı tatmak isteyenler için anında ilk akla gelen şehir Adana’dır. Ancak bunun dışında farklı yemek lezzetleri de yine bu ilde mevcuttur. Hatta yemek şöleni denebilecek birçok lezzet bu alanda yer alır. Adana’nın havası yemeklerine de yarar. Adana yemekleri ile şimdi farklı ve çok lezzetli olan birçok yemek ile tanışabilirsiniz.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle