Datça’ da Gezilecek En İyi 9 Yer

datça'da gezilecek yerler Gezi Rehberi

Datça’ da gezilecek en iyi 9 yer başlıklı yazımızı okumadan Datça’ya gitmemenizi öneririz.

Datça’ da gezilecek en iyi 9 yer sıralamasında birinci sırayı Eski Datça’ya veriyoruz ama öncesinde kısaca Datça’ dan bahsedelim.

Muğla’ ya bağlı olan bu güzel yarımada, Ege Denizi ve Akdeniz’in buluşma noktasında yer alır. Çam ağaçlarıyla bezenmiş tepeleri, uçsuz bucaksız zeytin ağaçları, mavi yeşil renkli büyüklü küçüklü koyları, mis gibi taze kekik ve biberiye kokusu, tertemiz havası ve harika kumsallarıyla sizi kendisine hayran bırakacak küçük bir tatil destinasyonudur.

Datça’da, havadaki nem oranının düşük olması, buraya gelen misafirlerin sıcaktan bunalmasını önlüyor ve gezginlere keyifli bir gezi imkanı sunuyor.

Eski Datça

Bir zamanlar yarımadanın merkezi olan Eski Datça, taş döşeli sokakları ve dar yolları, rengarenk küçük kafeleri, badem ve doğal ürünler satan şirin dükkanları ve girdiği ortamı güzelleştiren begonvilleri ile mutlaka görmeniz gereken bir gezi durağıdır. Datça’ da gezilecek yerler yazımızın en başında bu güzel duraktan bahsetmemizin nedeni, büyük şehirlerden farklı bir dokusu olması ve tertemiz havasına eşlik eden rengarenk doğasının, buraya gelen gezginleri kendine hayran bırakmasıdır.

Datça Limanı

Güneşin doğuşunun ve batışının muhteşem renklerini izleyebileceğiniz, sahil boyunca uzanan heykellerle süslenmiş yürüyüş yollarında gezebileceğiniz ve limanda bulunan amfitiyatroda çok çeşitli etkinliklere katılabileceğiniz, görmeye değer bir lokasyondur.

Knidos Antik Kenti

Datça’da görülmesi gereken yerler arasında önemli duraklardan birisi de Knidos Antik Kenti’dir. Bu kent, antik çağın önemli bir denizcilik kalesi, ticaret merkezi ve kültür – sanat kentiydi. Büyük Liman ticaret amacıyla, küçük liman ise askeri amaçla kullanılıyordu. Knidos Antik Kenti’ni ziyaret edenler, kemerleri, mozaikleri ve tapınak kalıntılarını, tiyatroyu da gezebilirler.

Palamutbükü

 Palamutbükü, 3 güzeller olarak da adlandırılan koyların sonuncusudur. Diğerleri, Hayıtbükü ve Ovabükü’ dür. Datça’nın en uzun kumsalına sahip olması ve rüzgar almayan bir bölgede bulunması nedeniyle, tatilcilerin denize girmek için en çok tercih ettikleri yerlerdendir. Burayı ziyaret ettiğinizde çok kalabalık olduğunu görürseniz hiç endişe etmeyin, az ileride bulunan Kurubük Koyu’na, o da kalabalık gelirse bir sonraki durak olan Ovabükü Koyu’na, bunu denedim bir sonraki koy neresi diye merak edip ilerlerseniz Hayıtbükü veya Kızılbük’ e gidebilirsiniz.

Palamutbükü’ nde dilerseniz kumsalın hemen arkasında kurulmuş olan pazarı ziyaret edip, yerel ürünler alabilirsiniz, dilerseniz de uzun sahil şeridi boyunca sıralanan restoranlarda ve çay bahçelerinde oturup bu güzel ortamın tadını çıkarabilirsiniz.

Kargı Koyu

Merkeze 3 km mesafede bulunan Kargı Koyu, ılık denizi, rüzgar almayan kumsalı nedeniyle tatilcilerin denize girmek için uğradıkları noktalardan birisidir. Turkuaz renkli denizi ve taşlıklı bir plajı vardır. Merkeze yakınlığı ve doğal güzelliğini korumuş olması nedeniyle tercih edilen bir koydur.

Sevgi Yolu

Datça merkezde bulunan Sevgi Yolu, trafiğe kapalı, etrafında farklı farklı çiçeklerin ve ağaçların bulunduğu yaklaşık 1 km lik bir yürüyüş yoludur. Kumluk ile Hastaneönü plajları arasında kalan bu Arnavut kaldırımlı sahil yolu üzerinde, el emeği ve yerel ürünlerin bulunduğu sergiler, oteller, kafeler, iskeleler vardır. Sevgi Yolu geziniz esnasında, denize doğru bakarsanız Simi Adası’nı ve Fener Adası’nı görebilirsiniz. Datça’da gezilecek yerler programınıza Sevgi Yolu’nu da dahil edebilirsiniz.

Karia Yolu

Karia Yolu Türkiye’nin en uzun antik yürüyüş yoludur. Birçok endemik bitkiye sahip olması ve bakir koyları nedeniyle bu bölgenin büyük çoğunluğu koruma altındadır. Doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, ormanlık alanlarda kamp kurmaya meraklıysanız, doğal güzelliklerin resimlerini çekip şirin kasabalarda duraklamak istiyorsanız, tatil rotanıza kesinlikle Karia Yolu’nu eklemelisiniz.

Karaincir Plajı

Denizinin sığ olması, plajının kum olması ve deniz suyunun sıcaklığı nedeniyle daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir plajdır.

Kızlan Köyü Kızlan Köyü Datça’nın en gelişmiş köyüdür ve adını bulunduğu köyden alan Kızlan Yel Değirmenleri’ ne ev sahipliği yapmaktadır. Bulunduğu yarımada üzerinde en fazla rüzgar alan yerdir. Verimli toprakları ve geniş arazileri nedeniyle bölgenin tarım ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır. Köyün içinde iki adet zeytin yağı fabrikası vardır. Tatilcilere huzur veren bu köyü görmeden “Datça’da gezilecek en iyi yerler” rotanızı tamamlamayın.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle