Dünyanın En Güzel Saraylarını Biliyor Musunuz?

Bir zamanlar krallarının ve soylularının evleri olan bu yapılar şimdi dünyanın en popüler turistik yeleri! Sadece kralların evi mi? Birçok sanatçıya ilham veren, yazarların kitaplarına, şarkıcıların şarkılarına konu olan muhteşem yapılar bunlar!  işte dünyanın en güzel yedi sarayı! Versay Sarayı Aslen bir av evi olarak inşa edilen Versay Şatosu, 16. Louis’in zamanında kazandığı ün sayesinde zenginleşti. Birbirinden ünlü isimlerin konuk olduğu salonlar, bahçeler, labirentler ve hatta fıskiyeler bu şatonun duyulmasını olmasını sağlayan sadece birkaç güzellik. Dünyanın en muhteşem opera evlerinden biri olan Opéra de Versailles’e sahip olan bu şato kesinlikle görülmesi gereken bir yapı! Pitti Sarayı Floransa’nın görülmeye değer en güzel yerleri arasında sayılan Pitti Sarayı (Palazzo Pitti) bir zamanlar Toskana Dükleri’nin ve İtalya Kralı’nın evi olan bir yer. 1549’da Mediciler tarafından satın alınan şato, güzel mobilyalarla ve sanatla dolu görkemli bir Rönesans sarayına dönüştürüldü, bugün ise çeşitli müzelere ev sahipliği yapıyor. En ünlüleri arasında Museo degli Argenti, Museo delle […]

Dünyanın En Güzel Saraylarını Biliyor Musunuz?

Bir zamanlar krallarının ve soylularının evleri olan bu yapılar şimdi dünyanın en popüler turistik yeleri! Sadece kralların evi mi? Birçok sanatçıya ilham veren, yazarların kitaplarına, şarkıcıların şarkılarına konu olan muhteşem yapılar bunlar!  işte dünyanın en güzel yedi sarayı!

Versay Sarayı

Aslen bir av evi olarak inşa edilen Versay Şatosu, 16. Louis’in zamanında kazandığı ün sayesinde zenginleşti. Birbirinden ünlü isimlerin konuk olduğu salonlar, bahçeler, labirentler ve hatta fıskiyeler bu şatonun duyulmasını olmasını sağlayan sadece birkaç güzellik. Dünyanın en muhteşem opera evlerinden biri olan Opéra de Versailles’e sahip olan bu şato kesinlikle görülmesi gereken bir yapı!

Pitti Sarayı

svg%3E

Floransa’nın görülmeye değer en güzel yerleri arasında sayılan Pitti Sarayı (Palazzo Pitti) bir zamanlar Toskana Dükleri’nin ve İtalya Kralı’nın evi olan bir yer. 1549’da Mediciler tarafından satın alınan şato, güzel mobilyalarla ve sanatla dolu görkemli bir Rönesans sarayına dönüştürüldü, bugün ise çeşitli müzelere ev sahipliği yapıyor. En ünlüleri arasında Museo degli Argenti, Museo delle Porcellane, Galleria del Costume’yi sayabiliriz. Raphael’in en etkileyici portrelerine ve Boboli Bahçeleri’ne bolca vakit ayırmayı unutmayın!

Windsor Sarayı

Windsor Sarayı, Ortaçağ’dan beri Kraliyet Ailesi tarafından sürekli olarak ikamet edilen ve dünyanın en büyük yerleşim bölgesi olan tek İngiliz sarayıdır. 1070’te inşa edilmeye başlanan yapı yüzyıllar boyunca büyümeye ve gelişmeye devam etti. Sadece tarihi ile değil gelenekleri ile de turistlerin tercih noktası olan bu sarayı ziyaret etmek için en güzel saat muhafızların nöbet değişimi yaptığı saat olan 11.00.

El Hamra Sarayı

svg%3E

İspanya’da, Granada’nın yukarısında bulunan El Hamra Sarayı, 13. yüzyılda Nasır Hanedanlığı’nın kralları için inşa edilmiştir. Birçok avlusu ve bahçesiyle El Hamra Sarayı, Güney İspanya’nın mimarisi üzerindeki Arap etkisinin bir örneği olarak betimlenmektedir. Arapça yazı ve motiflere sahip olan yapı, bir zamanların en güçlü kral, kraliçe ve en sadık hizmetlileri tarafından kullanılan bir sarayken günümüzde görülmesi gereken en güzel saraylar arasında sayılıyor.

Potala Sarayı

Marpo Ri tepesinde, Lhasa vadisinin 130 metre yukarısında yer alan Potala Sarayı, Tibet’in en büyük anıtsal yapısıdır. Buraya 7. yüzyılda bir saray inşa edilmiş olsa da mevcut sarayın inşaatı 1645 yılında beşinci Dalai Lama döneminde başlatıldı ve 1648’te tamamlandı.

 

Chambord Şatosu

Fransa’nın Versay’dan sonra en çok ziyaret edilen ikinci şatosu olan Chambord Şatosu, Fransız Rönesansının bir şaheseridir. 440 oda, 365 şömine ve 84 merdiven içeren bu şatonun inşaatı 1519’da Kral François tarafından, yakınlarındaki bölgede avlanabilmek amacıyla başlatılmış. Şatonun soğuk ve devasa odaları yapıya asil bir hava yaratsa da Kral François şatoyu pek sevmedi ve toplamda 40 gün bile kalmadı.

Topkapı Sarayı

svg%3E

İstanbul’un Fethi’nden sonra yeni bir komut emri veren Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı bu yapı, Topkapı adıyla bilinecek olan saraydı. 1465-1853 yılları arasında, yani dört yüzyıl boyunca Osmanlı’nın imparatorluk bölgesi olarak kalan bu sarayda bu yıllar boyunca birçok değişiklik yapıldı. Günümüzde bu yapı dört avludan, birçok küçük yapının birleşiminden oluşuyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.