Dünyanın En Güzel Saraylarını Biliyor Musunuz?

Gezi Rehberi

Bir zamanlar krallarının ve soylularının evleri olan bu yapılar şimdi dünyanın en popüler turistik yeleri! Sadece kralların evi mi? Birçok sanatçıya ilham veren, yazarların kitaplarına, şarkıcıların şarkılarına konu olan muhteşem yapılar bunlar!  işte dünyanın en güzel yedi sarayı!

Versay Sarayı

Aslen bir av evi olarak inşa edilen Versay Şatosu, 16. Louis’in zamanında kazandığı ün sayesinde zenginleşti. Birbirinden ünlü isimlerin konuk olduğu salonlar, bahçeler, labirentler ve hatta fıskiyeler bu şatonun duyulmasını olmasını sağlayan sadece birkaç güzellik. Dünyanın en muhteşem opera evlerinden biri olan Opéra de Versailles’e sahip olan bu şato kesinlikle görülmesi gereken bir yapı!

Pitti Sarayı

svg%3E

Floransa’nın görülmeye değer en güzel yerleri arasında sayılan Pitti Sarayı (Palazzo Pitti) bir zamanlar Toskana Dükleri’nin ve İtalya Kralı’nın evi olan bir yer. 1549’da Mediciler tarafından satın alınan şato, güzel mobilyalarla ve sanatla dolu görkemli bir Rönesans sarayına dönüştürüldü, bugün ise çeşitli müzelere ev sahipliği yapıyor. En ünlüleri arasında Museo degli Argenti, Museo delle Porcellane, Galleria del Costume’yi sayabiliriz. Raphael’in en etkileyici portrelerine ve Boboli Bahçeleri’ne bolca vakit ayırmayı unutmayın!

Windsor Sarayı

Windsor Sarayı, Ortaçağ’dan beri Kraliyet Ailesi tarafından sürekli olarak ikamet edilen ve dünyanın en büyük yerleşim bölgesi olan tek İngiliz sarayıdır. 1070’te inşa edilmeye başlanan yapı yüzyıllar boyunca büyümeye ve gelişmeye devam etti. Sadece tarihi ile değil gelenekleri ile de turistlerin tercih noktası olan bu sarayı ziyaret etmek için en güzel saat muhafızların nöbet değişimi yaptığı saat olan 11.00.

El Hamra Sarayı

svg%3E

İspanya’da, Granada’nın yukarısında bulunan El Hamra Sarayı, 13. yüzyılda Nasır Hanedanlığı’nın kralları için inşa edilmiştir. Birçok avlusu ve bahçesiyle El Hamra Sarayı, Güney İspanya’nın mimarisi üzerindeki Arap etkisinin bir örneği olarak betimlenmektedir. Arapça yazı ve motiflere sahip olan yapı, bir zamanların en güçlü kral, kraliçe ve en sadık hizmetlileri tarafından kullanılan bir sarayken günümüzde görülmesi gereken en güzel saraylar arasında sayılıyor.

Potala Sarayı

Marpo Ri tepesinde, Lhasa vadisinin 130 metre yukarısında yer alan Potala Sarayı, Tibet’in en büyük anıtsal yapısıdır. Buraya 7. yüzyılda bir saray inşa edilmiş olsa da mevcut sarayın inşaatı 1645 yılında beşinci Dalai Lama döneminde başlatıldı ve 1648’te tamamlandı.

 

Chambord Şatosu

Fransa’nın Versay’dan sonra en çok ziyaret edilen ikinci şatosu olan Chambord Şatosu, Fransız Rönesansının bir şaheseridir. 440 oda, 365 şömine ve 84 merdiven içeren bu şatonun inşaatı 1519’da Kral François tarafından, yakınlarındaki bölgede avlanabilmek amacıyla başlatılmış. Şatonun soğuk ve devasa odaları yapıya asil bir hava yaratsa da Kral François şatoyu pek sevmedi ve toplamda 40 gün bile kalmadı.

Topkapı Sarayı

svg%3E

İstanbul’un Fethi’nden sonra yeni bir komut emri veren Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı bu yapı, Topkapı adıyla bilinecek olan saraydı. 1465-1853 yılları arasında, yani dört yüzyıl boyunca Osmanlı’nın imparatorluk bölgesi olarak kalan bu sarayda bu yıllar boyunca birçok değişiklik yapıldı. Günümüzde bu yapı dört avludan, birçok küçük yapının birleşiminden oluşuyor.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle