En Güzel Tatil Rotalarından Fethiye’de Gezilecek Yerler

Özellikle yaz aylarında tatilci akınına uğrayan Fethiye’nin çevresinde onlarca doğal güzellik, tarihi antik kent, koy, plaj ve yürüyüş rotası var. Fethiye’yi keşfetmeye başlamadan önce Fethiye gezilecek yerler listesine mutlaka göz atın. 1. Kelebekler Vadisi Babadağ’ın eteklerinde yer alan Kelebekler Vadisi, Fethiye denildiğinde akla gelen ilk yerlerden. 1995 yılından bu yana birinci derece sit alanı olan ve koruma altında olan vadi endemik bitki türleri, muhteşem denizi ve plajıyla tatilcilerin gözdesi. İsmini içerisinde barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden alan vadi, ekolojik tarım, kültür ve sanat etkinlikleri ile dünyanın en özgün bölgelerinden biri. Karadan ulaşımın olmadığı vadiye Ölüdeniz’den kalkan teknelerle ulaşım sağlanıyor. 2. Kabak Koyu Kabak Koyu, Fethiye’nin eşsiz doğal güzelliklerinden biri. 200 metre boyunca uzanan koy, yaban hayatı ve bakir doğası ile cenneti andırıyor. Üç tarafı dağlarla çevrili bir kanyonun ucunda uzanan Kabak Koyu çevresinde çok sayıda konaklama tesisi bulunuyor. 3. Kayaköy Eski bir Rum köyü olan Kayaköy, Karmilassos Antik Kenti’nin üzerinde […]

En Güzel Tatil Rotalarından Fethiye’de Gezilecek Yerler

Özellikle yaz aylarında tatilci akınına uğrayan Fethiye’nin çevresinde onlarca doğal güzellik, tarihi antik kent, koy, plaj ve yürüyüş rotası var. Fethiye’yi keşfetmeye başlamadan önce Fethiye gezilecek yerler listesine mutlaka göz atın.

1. Kelebekler Vadisi

Babadağ’ın eteklerinde yer alan Kelebekler Vadisi, Fethiye denildiğinde akla gelen ilk yerlerden. 1995 yılından bu yana birinci derece sit alanı olan ve koruma altında olan vadi endemik bitki türleri, muhteşem denizi ve plajıyla tatilcilerin gözdesi.

İsmini içerisinde barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden alan vadi, ekolojik tarım, kültür ve sanat etkinlikleri ile dünyanın en özgün bölgelerinden biri. Karadan ulaşımın olmadığı vadiye Ölüdeniz’den kalkan teknelerle ulaşım sağlanıyor.

2. Kabak Koyu

Kabak Koyu, Fethiye’nin eşsiz doğal güzelliklerinden biri. 200 metre boyunca uzanan koy, yaban hayatı ve bakir doğası ile cenneti andırıyor. Üç tarafı dağlarla çevrili bir kanyonun ucunda uzanan Kabak Koyu çevresinde çok sayıda konaklama tesisi bulunuyor.

3. Kayaköy

Eski bir Rum köyü olan Kayaköy, Karmilassos Antik Kenti’nin üzerinde yer alıyor. Mübadele döneminde yerel Rum halkın Yunan adalarına gönderildiği köy bir süre Türklere ev sahipliği yapmasına rağmen ilerleyen yıllarda terk edildi. Taş evleriyle muhteşem bir görüntüye sahip olan köyde dini yapılar ve taş evler görülmeye değer.

4. Ölüdeniz

Turkuaz rengine çalan deniziyle Fethiye’nin en gözde tatil merkezlerinden biri olan Ölüdeniz, Ölüdeniz Plajı ile ünlü. Antik Çağ’da ‘ışık ve güneş diyarı’ olarak anılan bu muhteşem merkez Fethiye merkezine 13 km uzaklıkta.

5. Pınara Antik Kenti

Bir Likya kenti olan Pınara Antik Kenti, Fethiye’ye 45 km. mesafedeki Minare Köyü yakınında bulunuyor. Adını Likya dilinde “yuvarlak” anlamına gelen “Pinare” den alan kent, Babadağ eteklerinde yer alıyor. Antik Çağ’dan kalma kaya ve lahit mezarları, sur duvarları, hamam, tiyatro, agora gibi kalıntıları görülebileceğiniz bu kent sizi adeta geçmişe götürüyor.

6. Telmessos

Likya Uygarlığı’ndan günümüze ulaşan Telmessos Antik Kenti, Fethiye’nin en önemli örenyerlerinden biri. Adını Apollon’un oğlu Telmessos’tan aldığını düşünülen kent, Fethiye’nin Kesikkapı Mahallesi’nde bulunuyor. Antik dönemlerden günümüze kadar ulaşan Likya’ya özgü kaya mezarları, lahitleri, kale ve tiyatrosuyla bir açık hava müzesine benzeyen kent, Fethiye’de görülmesi gereken önemli arkeolojik alanlardan.

7. Çalış Plajı

Fethiye çevresindeki plajlara göre daha sakin ve huzurlu olan Çalış Plajı, Fethiye merkeze 5 km uzaklıkta. 2 kilometreyi aşan uzunluktaki bu geniş, kumlu ve ulaşımı kolay plaj, temiz denizi ve Fethiye Körfezi’nin eşsiz manzaralarıyla Fethiye’nin en iyi plajları arasında yer alıyor. Aynı zamanda caretta carettaların da yaşam alanlarından biri olan plaj, bünyesindeki tesislerle su sporu aktiviteleri için de uygun.

8. Letoon

Antik Çağlar’da önemli dinsel ve politik bir merkez olan Letoon; Akdeniz kıyısından yaklaşık 3,5 km içerde, Kumluova Köyü’nün yakınında bulunuyor. Tarihi M.Ö. 7 yüzyıla kadar uzanan önemli kalıntıları ve kitabeleriyle 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiş olan kentte, binlerce yıllık tapınaklar, bir kilise, bir çeşme ve bir Helenistik Dönem tiyatrosu görülebiliyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.