İTALYA’NIN GURURU PİSA KULESİ’NİN İLGİNÇ HİKAYESİ

Seyahat İpuçları

İnsanlar mükemmel değildir, elbette hatalar yaparlar. 11. yüzyılda yapılan bir hata 14.500 tonluk bir eğiklikle sonuçlandı. Bu yanlış hesap ise bir şehrin gururu haline dönüşerek eğik Pisa Kulesi’ni görmek için dünyanın her tarafından milyonlarca ziyaretçinin İtalya’ya gelmesiyle sonuçlandı.

pisa_kulesi_2


Torre Pendente di Pisa (Eğilen Pisa Kulesi) olarak bilinen Pisa Kulesi İtalya’nın Pisa şehrinde Piazza dei Miracolide Meydanı’nda (Mucizeler Meydanı) bulunmaktadır. Pisa Kulesi, meydanda yer alan katedralin çan kulesi olarak 1173 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. İlk beş yıl dik duran kule, üçüncü katının tamamlanmasından sonra ağırlığından dolayı eğilmeye başlamıştır. İtalyan vatandaşlarının oldukça şaşırdıkları bu durum araştırıldıktan sonra kulenin temelinde bulunan yoğun kil karışımının kuleyi tutmak için yeterince güçlü olmadığı ortaya çıktı. Bu durum nedeniyle 100 yıl boyunca inşaatı durdurulan kule Cenova ile savaşın başlaması nedeniyle de uzun süre aynı şekilde kalmıştır.

pisa_kulesi_4


Bundan sonra, inşaat, 100 yıl boyunca durduruldu. 1272 yılına gelindiğinde Mimar Giovanni di Simone’nin işe el atmasıyla kuleye dördüncü kat eklendi. Dördüncü katın eklenmesi sırasında kulenin eğikliğini gidermek için çalışmalar yapıldı ve kısmen başarılı olundu. 1319 yılında 7. kata ulaşıldı ve 1372 yılından sonra kuleye çan odası ilave edildi. 1838’de Alessandro Della Gherardesca kulenin güçlendirilmesi çalışmaları için kulenin tabanına yakın bir yol kazdı. Kazı alanı deniz seviyesinin altında kalması dolayısıyla yolun içerisi suyla doldu ve Pisa Kulesi’nin eğikliği biraz daha arttı. 1990 yılına gelindiğinde geçen zaman içerisinde gittikçe daha çok eğilen kule, yıkılmasından endişe edildiği için güçlendirme ve restorasyon çalışmaları kapsamında 10 yıl boyunca ziyarete kapatıldı. 4.47 metre eğime kadar ulaşan kule 10 yıl süren çalışmalar sonrasında 3.99 metrede sabitlendiği açıklandı ve restorasyon çalışmaları kulenin sağlam ve güvenli olduğuna hükmedilerek sona erdi. Mühendisler kulenin bu eğikliğine rağmen bugüne kadar yıkılmamasının nedeni olarak 14.500 ton ağırlığına sahip olmasını gösteriyorlar.

pisa_kulesi_3


1987 yılında Mucizeler Meydanı ile birlikte Unesco Dünya Mirası ilan edilen Pisa Kulesi  2001 yılında turistler için ziyarete açılmıştır. Kulenin tepesine tırmanma deneyimi en popüler turistik faaliyet haline gelmiştir.

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle