KAYAK SEVERLER İÇİN ANADOLU’NUN YÜCE DAĞI ILGAZ

Teleferik üzerindesiniz yer gök bembeyaz. Karla kaplı ağaçlar üzerinden geçerek yavaşça yükseliyorsunuz. Soğuk bir hava yüzünüzde. Şimdi zirvedesiniz, adrenalini iliklerinize kadar hissedin ve yavaşça bu büyüleyici manzarada kayak yapmaya başlayın.  Heybetli görünümü altında eşsiz kış manzaralarını saklayan Ilgaz Dağı’ndan. Hem profesyonel kayakçılara hem kayağa yeni başlayanlara Ilgaz Dağı kucak açıyor. Doğal güzellikleri, tarihi eserleri ile de sadece kayak severlere değil gezip görmek isteyen herkesin ilgi odağı. İşte sizin için özel olarak belirlenmiş güzergâhları ile muhteşem bir gezi rotası… ILGAZ DAĞI NEREDE? Batı Karadeniz bölümünde yer alan Ilgaz dağları Kastamonu ve Çankırı il sınırları içinde bulunuyor. Karadeniz ve İç Anadolu’yu ayıran bu dağlar Ilgaz ilçesine yaklaşık 25 km uzaklıkta. Eski yerleşimlerden olan Ilgaz adını bu sıradağlardan alıyor. Temiz havası, karla bütünleşen yeşil ormanları ile bu büyüleyici manzara sizi kendine doğru çekecek. Doğu batı doğrultusunda 50 km uzunluğundaki Ilgaz Dağları’nın rakımı 2587 metre ve zirvesi Büyük Hacet Tepesi olarak biliniyor. Ilgaz’a Kastamonu […]

KAYAK SEVERLER İÇİN ANADOLU’NUN YÜCE DAĞI ILGAZ

Teleferik üzerindesiniz yer gök bembeyaz. Karla kaplı ağaçlar üzerinden geçerek yavaşça yükseliyorsunuz. Soğuk bir hava yüzünüzde. Şimdi zirvedesiniz, adrenalini iliklerinize kadar hissedin ve yavaşça bu büyüleyici manzarada kayak yapmaya başlayın.  Heybetli görünümü altında eşsiz kış manzaralarını saklayan Ilgaz Dağı’ndan. Hem profesyonel kayakçılara hem kayağa yeni başlayanlara Ilgaz Dağı kucak açıyor. Doğal güzellikleri, tarihi eserleri ile de sadece kayak severlere değil gezip görmek isteyen herkesin ilgi odağı. İşte sizin için özel olarak belirlenmiş güzergâhları ile muhteşem bir gezi rotası…

ILGAZ DAĞI NEREDE?

Batı Karadeniz bölümünde yer alan Ilgaz dağları Kastamonu ve Çankırı il sınırları içinde bulunuyor. Karadeniz ve İç Anadolu’yu ayıran bu dağlar Ilgaz ilçesine yaklaşık 25 km uzaklıkta. Eski yerleşimlerden olan Ilgaz adını bu sıradağlardan alıyor. Temiz havası, karla bütünleşen yeşil ormanları ile bu büyüleyici manzara sizi kendine doğru çekecek. Doğu batı doğrultusunda 50 km uzunluğundaki Ilgaz Dağları’nın rakımı 2587 metre ve zirvesi Büyük Hacet Tepesi olarak biliniyor. Ilgaz’a Kastamonu havalimanı üzerinden ulaşabilirsiniz. Havalimanı ile arası yaklaşık 40 km kadar. Buradan araçlar ile Ilgaz’a geçebilir ayrıca çeşitli tur programlarıyla ulaşma şansınız da var. Kolay ve konforlu bir yolculuk için tercihinizi tur programından yana kullanırsanız, Ilgaz’ın güzelliklerine ortak olmak için İstanbul’dan yola çıkacağınız yoldan tam 6 saat sonra Ilgaz’a varabilirsiniz.

İLK GÜZERGÂH ILGAZ DAĞI KAYAK MERKEZİ

Ilgaz günün ilk ışıklarının ardından size tebessüm eder. Sabah kahvaltısı için mola verdiğinizde Ilgaz’da olduğunuzu burnunuza çektiğiniz keskin oksijenden bile hissedebilirsiniz. İşte baş döndüren dağ havası ile Ilgaz tam karşınızda… 1850 metre yüksekliğinde bulunan Ilgaz Kayak Merkezi her yıl yerli yabancı pek çok misafiri ağırlıyor. Bu kadar yoğun bir talebin bulunmasının nedeni ise üst düzey pistleri ve modern görünümü… Kayak merkezi hem profesyonellere hem de amatör kayakçılara hitap ediyor.

FARKLI DÜZEYDE PİSTLER HERKESE HİTAP EDİYOR

Ilgaz Dağı Kayak Merkezi geniş olanaklarıyla kayak yapma imkânı sunuyor. Teleski ve telesiyejler ile daha üst pistlere gidebilir bu pistlerde profesyonel bir kayağın tadını çıkarabilirsiniz. Profesyonellerin doyasıya kayak yaptığı pistler, kayak yapmayı isteyip bir türü cesaret edemeyenler ya da kayağa yeni gönül verenler için de başlangıç pisti niteliğini taşıyor. Burada sakin ve huzurlu bir şekilde bu yeni hobinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Sadece gündüz değil kayak tutkunları için gece de kayak imkânı sunan bir kayak merkezi burası. Kayak yapmanın yanı sıra snowboard, tırmanma, kar motoru ile gezi gibi alternatif aktiviteleri de deneyebilirsiniz, çevre otellerin imkânlarından faydalanabilirsiniz ya da sadece teleferikle dağın eteklerinde harika bir gezintiye çıkabilirsiniz.

ANTİK ÇAĞDAN GÜNÜMÜZE KASTAMONU

Ilgaz Dağı’nın damakta bıraktığı eşsiz manzaraların ardından Kastamonu merkeze geçebilirsiniz. Kastamonu, antik çağdan günümüze kadar pek çok eseri bağrında barındıran görülmeye değer illerimizden biri. Şehre ilk girdiğinizde Bizans’tan kalma Kastamonu Kalesi size kucak açar. Kaleden bütün şehrin silüetini seyredebilirsiniz. Daha sonra Selçuklu eserleri ile devam ederek Nasrullah Cami, Saat Kulesi ve Şerife Bacı Anıtı’nı görebilirsiniz. Geziniz sırasında Kastamonu’ya özgü bir tat olan çekme helvadan tatmayı da unutmayın.

GÜNÜN YORGUNLUĞUNU DADAY’DA ATIN

Doğal güzellikleri ve temiz havası ile Daday ülkemizin en önemli sağlık merkezlerinde biri. Oksijen deposu olan bölgede göğüs rahatsızlıkları olanlar içinde bir de hastane mevcut. Çepeçevre kuşatmış dağları ve bol oksijenli havası ile Daday sizi kendine hayran bırakacak. Böylesi büyüleyici ve şifa dolu bir yerde sıkıntılardan kurtulmamak mümkün değil. Yeniden canlandığınızı hissedeceğiniz bu ovada konaklamaya ne dersiniz? Doğanın tam ortasında yeşilin huzuruyla sıcacık kahvenizden bir yudum alın ve Ilgaz Dağı yorgunluğunu geride bırakın. Sabah ise daha önce olmadığınız kadar dinç ve zinde uyanacaksınız. Bu harika sabahı Karadeniz’in dillere destan organik kahvaltısıyla taçlandırın. Yakınlardaki İksir çiftliğini ziyaret ederek doğal ürünlerle bezenmiş kahvaltınızın taze sağılmış süt eşliğinde keyfini çıkarın.

SAFRANBOLU’YU HIDIRLIK TEPESİNDEN SEYREDİN

Safranbolu’ya girişte önceliğinizi Hıdırlık tepesine verin. Türklerin Safranbolu’ya ilk geldiklerinde kaldıkları bu tepe daha sonra Hıdırellez kutlaması yapılan bir yer haline gelmiş. Hıdırlık tepesinden şehri boydan boya izleyebilirsiniz. Hıdırlık tepesine çıktığınızda Hıdır Bey Türbesini ve Hasan Paşa Türbesini ziyaret edip daha sonra şehrin sıra sıra dizilmiş tarihi konaklarının seyir zevkini yaşayın.

BURAM BURAM TARİH KOKAN BİR ŞEHİR: SAFRANBOLU

Safranbolu’da adım attığınız her yer tarih… Kent Tarihi Müzesinde şehrin tarihine tanıklık edin. Şehre dair her türlü bilgi ve geçmiş zamana dair eserler burada yerini alıyor. Yorulduysanız soluklanmak için Cinci Han’ı gibisi yok. Zamanında kervansaray olarak kullanılan Cinci Hanı ve Cinci Hamamı restore edilmiş ve şu anda mevcut kafeleri ile hizmet veriyor. Ayrıca denk gelirseniz bu handa çeşitli etkinliklerde yapılıyor.

MAHALLE KÜLTÜRÜNÜN SON ÖRNEĞİ: SAFRANBOLU EVLERİ

Batı Karadeniz en meşhur merkezlerinden biri de Safranbolu’dur. Burası ahşap Osmanlı tarzı evleriyle unutulmaya yüz tutmuş mahalle kültürünü tüm canlılığıyla sürdürüyor. Arnavut taş kaldırımların ahşap ile muhteşem uyumuna şahit olacaksınız. Sanki tarih buralarda hiç ilerlememiş gibi… Eskinin özlenen o samimi ve sıcak duygusunu bu şirin ilçede gezerken hissedeceksiniz.

ESKİNİN ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ: ARASTALAR

Eskiden alışverişler arasta denilen çarşılarda yapılırmış. Tarihi dokusunu koruyan Yemeniciler Arastası ve Bakırcılar Çarşısı Ilgaz Dağı turunda uğrayacağımız diğer duraklar arasında. Buralarda hediyelik eşyalardan tutun da Safranbolu’ya özgü her türlü eşyayı bulabilirsiniz. Ayrıca burada dükkânları teker teker gezerek Safranbolu’nun ince el sanatlarını görmeniz mümkün. Bu ince işlerin hayranı olacaksınız. Lokantalarında ise daha önce duymadığınız Safranbolu’ya özgü Peruhi’nin ve Bükme’nin tadına bakın. Safranlı lokumlardan tatmayı ise unutmayın.

Ilgaz Dağı ile başlayan bu keyifli kayak yolculuğunu Safranbolu’nun tarihi sokaklarında tamamlıyoruz. Kayak tutkunu herkesin rotasında olması gereken bir yer Ilgaz. Yapmanız gereken tek şey bu muhteşem yolculuk için sadece gidiş tarihlerinizi belirlemek!

Kaynak : blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.